Debriyajı Bırakırken Kütleme Sesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Debriyajı Bırakırken Kütleme Sesi

İleti ktefoto » 01 Ağu 2008, 13:21

Vites değiştirmelerde debriyajı bırakırken kütleme sesi geliyor ve 5. vitese geçtiğimde hızlanma etkisi yapmıyor.
Oysaki debriyaj setini yeni değiştirttim.
Debriyajda nasıl ayar gerekir?

ktefoto
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 01 Ağu 2008, 13:39

Sadece bir fikir,debriyaj seti değişimi yaptırdım aracıma,önden pat küt sesler kasıntılı,çukurlarda güm diye bir ses marşa bastığımızda marş dişlisi kaçırma..

Neyse 3-4 gün sonra servise geri döndüm kaputu açtık,

1) akü bağlantı braketi silecek mekanizması önünde akü boşta çukurlar girince zıplayıp güm diye iç podya üzerine düşüyor.

2)Hava filtre emiş borusu yerine takılmamış sallanıyor.

3)Marş motoru civataları sıkılmamış

4)Motoru taşıyan alt beşik civataları sıkılmamış.

Bir debriyaj değiştir 10 arıza ile aracını geri al nasıl??
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 01 Ağu 2008, 13:53

işini adam gibi yapan tamirci yokki ellerinin ucuyla iş yapıolar yanlarında izlerken kaışmak istiyosun sonra biliosan sen yap der gibi bakıolar sonra araba tamirden çıkıo 50 sefer tekrar gidiosun usta bura böle usta şura şöyle yok onu değiş yok bunu değiş yine birsürü masraf
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti sainz » 01 Ağu 2008, 14:52

[quote="ktefoto"]Vites değiştirmelerde debriyajı bırakırken kütleme sesi geliyor...[/QUOTE]

1- Motor kulaklarının içlerindeki lastikler iyice evsâfını kaybetmişse, debriyajı bırakırken motor kasıldıkça, kulaklarda o vuruntu sesi olur.

2- Akslarda bir problem olabilir.

3- Salıncak bağlantılarında problem olabilir.

Sesi dinlemeyince aklıma gelen ihtimalleri yazdım.

[quote="ktefoto"]...5. vitese geçtiğimde hızlanma etkisi yapmıyor. Oysaki debriyaj setini yeni değiştirttim...[/QUOTE]

Favorit' in 5. vites dişlisi epey uzun oranlı seçilmiş olduğundan 5. vitese attığınızda aracın kendini ileri atmasını pek beklemeyin. Bunda amaç otoban tarzı yollardaki sürüşlerde mümkün olduğunca düşük devirleri kullanmaktır. Bir de 5. vitese hangi devir veya hızda geçtiğiniz önemldir. 4. viteste giderken 90 km/s sürate geldiğinde 5. vitese atıyorsanız ve yol da yokuş aşağı değilse, hızlanma performansı beklemeyin. Yüksek hız istiyorsanız, 4. viteste epey bir hızlanmanız gerekir.

[quote="ktefoto"]...Debriyajda nasıl ayar gerekir?[/QUOTE]

Favorit' in kitapçığında, "debriyaj yenilendiğinde, debriyaj pedalı ile fren pedalı aynı yükseklikte olana kadar ayarlayın" diyordu.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti PİCK-UP » 01 Ağu 2008, 17:32

ön motor takozuna baktır ordan olabilir.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti sılver_exelance » 01 Ağu 2008, 17:34

motor kulaklarındadır...benimkide bir zamanlar yapmıştı aynı arızayı
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye