FAVORİT GAZ PEDAL TAKOZU???

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FAVORİT GAZ PEDAL TAKOZU???

İleti sainz » 07 Ağu 2008, 12:12

[quote="98Pickup"]O takozun işi şudur bence,favo'larda hızlanma gaz teli ile kumanda ediliyor, yeni araçlardaki gibi elektronik değil,bu gaz teli pedal ile karburatörün emişte açılıp kapanan kelebeklerine  bağlı karburatör dışındaki mandala ulaşıyor,gaz teli gereğinden fazla mandalı çekiştirmesin ve arada oluşan fazla gerilimden dolayı kısa sürede kopmasın diye takozu tam pedalın durması gerektiği seviyeyi ayarlayacak şekilde koymuşlardır.[/QUOTE]

Her ne kadar o takoz söküldüğünde Favorit motoru 7000 d/d çevirebiliyor denilse de, ben inanmıyorum zira takoza kadar tam gaz basıldığında zaten gaz kelebeği tam olarak açılmış oluyor. Takoz söküldüğünde daha da fazla açılacak bir durumu yok yani. Bana göre de İsmail' in dediği gibi telli mekanik düzeni bir nebze de olsa korumak için yapılmış bir uygulama.

[quote="hakanerdogan"]belki çekoslovakyada otomatik vitesli favorit vardır...[/QUOTE]

Hiç bir zaman üretilmemiş.Wink

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ersinn » 07 Ağu 2008, 13:01

gaza sonuna kadar bastığınızda gaz kelebeği yere tam 90 derece açı ile açılır

eğer birazdağa basacak olursanız kelebek bu sefer kapanmaya başlar

o takoz kelebeğin maksimum seviyede açık kalması için konmuş olmalı
ersinn