Genleşme kabının kapağına doğru su geliyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Genleşme kabının kapağına doğru su geliyor

İleti RAZOR10 » 25 Kas 2008, 22:05

Bugun forumda konuda açılmış conta yakmayla ilgili.. bende sabah aracıma su ilave edim dedim 1 ay dır koymuyordum su sewiyesi fazla düşmemişti.. motor rolantide çalışırken su koydumuz kapağa açtım ordan motora giden su borusunda suyu radyatöre(su koydumuz kapağa attığını gördüm?? bunun conta yakmayla bi alakası warmı yoksa motor çalışıyorken ordan su gelmesi normalmi yani dewirdaimmi yapıyor??

Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti AhmetH » 25 Kas 2008, 23:31

Bu normaldir suyun genleşen kısmı burdan gelir.

Su soğutmalı araçlarda hep vardır bu hortum.

soğutmayı 2 kademede yapar araçlar ;

motor ve radyatörde bulunan su ayrıdır bunu unutmayın  ve bu ayrılığı termostat denen kapakçık düzenler.

motor soğukken termostat kapalıdır

yani radyatörde soğuyan ve devirdaim olan su motorda yani motor bloğunda bulunan su ile irtibat kurmaz.

nezaman ki motor termostat açma ısısına ulaşır ve termostat  açılırsa   radyatörde soğumuş su motorda ısınmış su ile yer değiştirir.

bu işlem ise motor tekrar termostat ın değeri ile ayarlanmış sıcaklığa ulaşıncaya kadar devam eder.

yani  termostat  atıyorum  88 - 78 derecelik  ise   88  derecye  ulaşınca termostat birden açılır  ve  78 dereceye  kadar  olan aralıkta  açık kalır   ancak  87  ile 79  derecede ki  açıklık  aynı değildir..

88 de  birden açılır  ama  su  78  e  düşene  kadar  yavaş yavaş  kapanır  78 derecede  tamamen  kapalıdır.

bu hortumu  sökerek  motorun suyunu pratik olarak değiştirebilirsiniz..

bu hortumu  genleşme kabına bağlanan yerinden  sökün  termostat açılıpta  burdan  su  gelmeye başlayınca  bu suyu ayrı  bir  pet şişeye  doldururken bir yandanda  genleşme kabına petşişenize  dolan  su kadar  temiz su doldurursanız  suyu pratik olarak değiştirmiş olursunuz..

bunu  2 - 3 defa  termostat  açana kadar  sürdürürseniz suyunuz tamamen değişir..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti RAZOR10 » 25 Kas 2008, 23:39

saol ahmet dostum bi problem yok o zman sanırım gayet normal

Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti AhmetH » 25 Kas 2008, 23:44

evet gayet normal Smile

hatta gaz  verince  basınçtan  daha tazikli  püskürür termostat açıksa aklınızda olsun.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir