Çukura düştüm araba bir türlü düzene girmedi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Çukura düştüm araba bir türlü düzene girmedi

İleti marlon » 25 Oca 2009, 00:50

arkadşlar moralim çok bozuk  benim felişle bi çukura düştüm jant eğildi  gittim düzelttirdim sona  sanyide bi ustaya gittim  rot başını sağ akis  iç dış değiştirdi körükler değişti  150 ytl  verdim  ama ne olduysa  araba ondan sonra düzen tutmadı  şimdide giderken   2. vitesten 3 geçirdiğimde sanki vitese geçememiş gibi  devirden düşüyor gaz pedalına dayanıyorum ama araba sanki boşta gidiyormuş gibi oluyor aranın sesi birden değişiyor falan   fren desen  o ayrı bir dert  pedala asılıyorum sanki pedal boşalıyor pedal ayağımın altında birden kayıyor fren tutmuyor ama  hemen bidaha frene bastığımda pedal daha sert oluyor fren daha kuvvetli oluyor  anlamadım nedir bu???? sanayiye gitmeden önce hiç böyle promlemler yoktu  bu sorunlar neden kaynaklanıyor olabilir fikri olan varmı arkadaşlar  çok canım sıkkın bidaha  kartal sanyi istesimi tövbeeeee    doğru    seçkine   rot balans ayarıda yok  sanırım adam parça değiştirirken  ayarlarıda bozmuşşş   yardımmm

marlon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti marlon » 25 Oca 2009, 01:18

şuan bakıyorum 9 kişi   okumuş ama hiç yorum yok  :( ya konu hakkında bilgi sahibi değiller yada  yazmaya üşeniyorlar
marlon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 25 Oca 2009, 01:26

debriyaj bitik  olabilir, tek  mantıklı açıklama o geliyor aklıma

fren  olayıda büyük  ihtimal incelenirse bulunur. kolay bir kontrol işi  çözer, çünkü  bir çok nedeni olabilir burdan söylemek  sadece kafa karıştırır.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti alpino » 25 Oca 2009, 01:29

abicim fren hayati önem taşıyan bi parça bence direk yetkili servise git. değişecek varsa orijinal parçalarla değişsin.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti marlon » 25 Oca 2009, 01:38

benim öğrenmek istediğim  bu sorunların olası nedenleri ne olabilir??? 
marlon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 25 Oca 2009, 01:40

fren servo sisteminin arızasından kaynaklanıyo olabilir. viteslerdeki sorunu vites sisteminden başka ne yapabilir açıkçası aklıma gelmiyo. volan desem her viteste yapar.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti AhmetH » 25 Oca 2009, 01:49

denk gelmiştir  debriyaj.

onundışında  fren şaibeli  olabilir  ama herkesin  günahı boynuna.

ama   bence  2 den  3  e   hatta  3 ten  4  e   ve  5 te  bile  dediğinizi  yapması  lazım  biraz  dikkat  edin  öyleyse   kesin  debriyaj  bitmiş  sıyırıyor  denebilir.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti demirhan » 25 Oca 2009, 01:53

şimdi size tek bir sorum olacak:
aracın hızına göre motor bağırtısı fazlamı
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti marlon » 25 Oca 2009, 02:04

tam tersine  3 vitese geçtiğimde gaz pedalına bastığımda  sanki motor sesi gelmiyor yani  gaz yiyipte devirlenmiyor araba ama 2 ye geri aldığımda tekrar devirleniyor    ...3 . viteste  aşırı bağırma olmuyor motorda
marlon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Octavia06 » 25 Oca 2009, 12:03

Aks değişimi jant eğriliği bunların sorununa neden olacağını sanmıyorum dostum.  Debriyaj balatası gibi görünüyor.

Octavia06
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti marlon » 25 Oca 2009, 14:22

[quote="Octavia06"]

Aks değişimi jant eğriliği bunların sorununa neden olacağını sanmıyorum dostum.  Debriyaj balatası gibi görünüyor.

[/QUOTE]

peki balatadan olsa 2 viteste yada  yada kalkıştada aynı seyi yapması gerekmezmi??
marlon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 26 Oca 2009, 13:43

[quote="marlon"]...sanyide bi ustaya gittim  rot başını...değiştirdi.........rot balans ayarıda yok  sanırım adam parça değiştirirken  ayarlarıda bozmuş...[/QUOTE]
Rot başı sökülüp takıldığında ister istemez rot ayarı bozulur.

Aracın vites büyütüldüğünde gitme istemiyor olması da aksın doğru düzgün takılmadığını getiriyor aklıma. Benim de başıma gelmişti. Kalkışta ve 2. vitese geçişte problem olmazdı ama 3. vitese veya 4. vitese attığımda motor bayılır araba gitmezdi.

Frenlerde problem olması da, aksın sökme-takma işlemleri sırasında frende bir yerlerin bozulmuş olması ihtimalini getiriyor aklıma.

Škoda' dan anlayan bir ustaya işlem gören yerleri titizlikle kontrol ettirmenizi öneririm.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti esercelik24 » 27 Oca 2009, 00:47

[quote="demirhan"]şimdi size tek bir sorum olacak:
aracın hızına göre motor bağırtısı fazlamı
[/QUOTE]

konuyu okurken yorumunu okudum ve bu problem bende var nereden kaynaklanır ? araç çok erken vites istiyor ve çok bağırıyor...

99 Felicia Glx-i 1.3 Mpi bir efsaneydi... (SATILDI)
Honda Civic 2007 1.6 İ-Vtec
Kullanıcı avatarı
esercelik24
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Eser ÇELİK
Nereden: İzmir
Arabanız: Honda CiViC 1.6 İ-Vtec

İleti ihsan » 27 Oca 2009, 03:02

arkadasım bende aynı sekıl cukura dusmustum ama benım acemılıgıme den gelmıstı frenı basarak gırmıstım cukura malesef cok onceden. benım formanın sag alt salıncakı egılmıstı.arabanım motor sesı o kadar degısmıstıkı anlatamam. benım usta salıngac egıldıgı ıcın aksı kastırıyo demıstı baska bırseyı yok demıstı sonunda salınngac degıstı problem bıttı. senın dedıkelrıne gore benım ılk aklıma gelen bu bi ihitmal aks hala zorluyo olabilir
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

İleti marlon » 29 Oca 2009, 14:07

arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler  fren sistemindeki arıza  fren merkezi denilen bir parçadan kaynaklanıyormuş  içindeki lastikler eskidiğinden hidroliği kaçırıyormuş parçayı değiştirdim 140 tl ye mal oldu bostancı sanayide tavsiye ile b ustaya gittim şimdi frenler iyi ordaki usta bana  ön takımlarda  salıncaklar  aks burçları ve bir rot başının değişmesi gerektiğini söyledi
marlon
Yeni Üye
Yeni Üye

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir