Kontağı kapatınca fan çalışması.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kontağı kapatınca fan çalışması.

İleti kiyakfeli » 31 Ağu 2009, 17:21

Herkese merhabalar.
Daha önceleri forumu inceliyordum ama yeni üye oldum.

2009 şubat ayında 92000km deniz mavisi, 1.3mpi, temiz bir  felicia aldım. şu anda 102000km de. ilk arabam. araştırmalarım sonucunda felicia ya karar kılmıştım. Metalik gri istedim ama nasip olmadı.

Atiker sıralı sistem vardı üzerinde. Şehir içi 18.5 krş, şehirler arası 12krş civarı yakıyor.

Yazın izmir bergama civarında hararet 110 a vurdu. hiç 90 nın üzerine çıkmamıştı. motordu durduruncada biraz tepiniyordu haraketten. usta termostatı bozulmuş dedi. termostatı çıkardık. kışa girmeden tekrar taktıracam. usta yaz için problem olmaz ama kışa kalmadan takdır dedi. Ayrıca fan 80 derecede faaliyete geçiyormuş. Usta istersen kışa 90 derecelik fan taktır gaz için iyi olur dedi.  Bu konu hakkında görüşleri olan var mı?

Şuanda araba sürekli devirdaim yaptığı için hararet 80 i geçmiyor. Normal çalışmada 70 dereceye zor geliyor.

Benim arabayla fazla problemim yok çok şükür. Merak ettiğim bir konu
var. Kontağı her kapattığımda istisnasız fan çalışıyor. Siz de de
öylemi ? Isındığı zaman çalışması gerekmiyor mu?

Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti özgür_ » 31 Ağu 2009, 17:39

bende sadece sıcak olduğu çalışıyo 30 saniye kadar

soğukken açmıyo, demek senin motor herdaim sıcak
özgür_
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 31 Ağu 2009, 17:48

felicia yapar böyle bizimkide öyle Smile
stop edince devir daim durduğundan   oluyor

Lada samarada böyleydi. hiç bir sorun yok.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti efboacestc » 01 Eyl 2009, 02:26

benim felide öyle stop ettiğim zaman çalışıyor.
efboacestc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Golf GTİ (limited edition)

İleti y.emre » 01 Eyl 2009, 04:23

ben manuel fan düğmesi yaptırdım : )

bizimkide stop ettiğinde çalışıyor ama her zaman değill..

siz her kontağı kapattığımda demişsiniz bence bi sorun var gibi
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti yusufbyz » 01 Eyl 2009, 11:01

kardeş bu araçlar biliyorsunuzki aliminyum motora sahip. bu yüzden yolda giderken asla hararet yapmaz. fakat düşük devirlerde veya dururken ısınmaya başlar. onun içinde harareti çalıştırır. şayet sen arabayı park edeceğin yere yaklaştığında dar sokaklarda düşük devirlerde gelip duruyorsan veya arabayı durdurduktan sonra stop etmeden olduğu yerde biraz çalıştırdınsa mutlaka fanı açacaktır. ancak mesela uzun yolda giderken gir bir benzinliğe ve aracı stop et fan açmaz. veya bizim park yerin sokak değil de bizim gibi cadde üstü ise ve hemen park edebiliyorsan o zaman kesinlikle açmaması gerekir. bizde de nadiren durduktan sonra fan açıyor, fakat "nadiren"......... kazasız yollar.....
yusufbyz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozfree1 » 01 Eyl 2009, 16:37

Hic sorun etme arkadaşım herkesinki öyle benimkide aynıWink

bu ara hayırlı olsun kac model ve ne kadara aldın
ozfree1
CLASSIC
CLASSIC

İleti 34SCU59 » 01 Eyl 2009, 23:31

[quote="yusufbyz"]kardeş bu araçlar biliyorsunuzki aliminyum motora sahip. bu yüzden yolda giderken asla hararet yapmaz. fakat düşük devirlerde veya dururken ısınmaya başlar. onun içinde harareti çalıştırır. şayet sen arabayı park edeceğin yere yaklaştığında dar sokaklarda düşük devirlerde gelip duruyorsan veya arabayı durdurduktan sonra stop etmeden olduğu yerde biraz çalıştırdınsa mutlaka fanı açacaktır. ancak mesela uzun yolda giderken gir bir benzinliğe ve aracı stop et fan açmaz. veya bizim park yerin sokak değil de bizim gibi cadde üstü ise ve hemen park edebiliyorsan o zaman kesinlikle açmaması gerekir. bizde de nadiren durduktan sonra fan açıyor, fakat "nadiren"......... kazasız yollar.....[/QUOTE]

tamammen katılıyor ve ekliyorumm...eniştemde europa var kontagı kapatıncada çalısıyor sordum dediki bunlar bole dedi ısı belli seviyeye gelene kadar dedi durur bida çalısır dedi belki işlem gorduyse olabilir düsüncesindeyim...
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti PİCK-UP » 02 Eyl 2009, 11:16

bence 90 lık yerine 60 lık taktır muşuru sonra hararet 'i unut sil hayatından... :)) bnm ki öyle.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti feliciaZK » 03 Eyl 2009, 19:28

BENİM FELİDEDE ÇOĞUNLUKLA OLUYOR AMA HER ZAMAN DEĞİL
HARERET DERECESİNE BAKIYORUM HER ZAMAN AYNI DERECE AÇIYOR

HARARET DERECESİNE DİKKAT ETMEK GEREKİR HER ZAMAN AYNI DERECEDE FAN AÇIYORSA SORUN YOK

80-85-90 GİBİ FARKLI DERECELEREDE AÇIYORSA SORUN VARDIR 
feliciaZK
CLASSIC
CLASSIC

İleti WXW » 03 Eyl 2009, 20:40

benim reno 19 yazın motoru kapatınca 15-20 dk daha döner durur:)) daha da ilginci, araç sıcağa mı gelemiyor ne bırak güneşin altında çalışır kendinden:))) bazen diyorum kesin ruhu var bu aracın ve benle konuşuyor. bugun kendi ellrimle pastacilasınıda yapmışım, havasından geçilmiyordu keratanın....yıllar boyu termostat, müşür derken bir türlü nedenini bulamadık. hele daha geçenlerde bütün soğutma tertibatını babamla elimize para geçince (radyatör dahil) değiştirdikten sonra bile fan .alışınca uzun süre, dedim huyu bunun böyle
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti 34SCU59 » 03 Eyl 2009, 23:14

[quote="WXW"]benim reno 19 yazın motoru kapatınca 15-20 dk daha döner durur:)) daha da ilginci, araç sıcağa mı gelemiyor ne bırak güneşin altında çalışır kendinden:))) bazen diyorum kesin ruhu var bu aracın ve benle konuşuyor. bugun kendi ellrimle pastacilasınıda yapmışım, havasından geçilmiyordu keratanın....yıllar boyu termostat, müşür derken bir türlü nedenini bulamadık. hele daha geçenlerde bütün soğutma tertibatını babamla elimize para geçince (radyatör dahil) değiştirdikten sonra bile fan .alışınca uzun süre, dedim huyu bunun böyle[/QUOTE]

aynen o şekilde çalısır....zaten yukarıdakı yazımı okursan aynısındanende bahsettim ilginç ama güzel birşey
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti kiyakfeli » 05 Eyl 2009, 19:12

[quote="yusufbyz"]kardeş bu araçlar biliyorsunuzki aliminyum motora sahip. bu yüzden yolda giderken asla hararet yapmaz. fakat düşük devirlerde veya dururken ısınmaya başlar. onun içinde harareti çalıştırır. şayet sen arabayı park edeceğin yere yaklaştığında dar sokaklarda düşük devirlerde gelip duruyorsan veya arabayı durdurduktan sonra stop etmeden olduğu yerde biraz çalıştırdınsa mutlaka fanı açacaktır. ancak mesela uzun yolda giderken gir bir benzinliğe ve aracı stop et fan açmaz. veya bizim park yerin sokak değil de bizim gibi cadde üstü ise ve hemen park edebiliyorsan o zaman kesinlikle açmaması gerekir. bizde de nadiren durduktan sonra fan açıyor, fakat "nadiren"......... kazasız yollar.....[/QUOTE]

Tamam anladım. hiç dikkat etmemiştim. bir kere de arabayı 1 dk çalıştırıp durdurduktan sonra baktım fan çalışmıyor. yani gerekli gördüğü durumlarda çalışıyor. ama genelde çalışıyor.
Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti kiyakfeli » 05 Eyl 2009, 19:14

[quote="ozfree1"]

Hic sorun etme arkadaşım herkesinki öyle benimkide aynıWink

bu ara hayırlı olsun kac model ve ne kadara aldın[/QUOTE]