Hız 80 i geçince arka tekerde uğuldama

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hız 80 i geçince arka tekerde uğuldama

İleti kiyakfeli » 26 Eyl 2009, 02:09

hız 85km nin üstüne çıkınca sağ arka tekerlek tarafından rahatsız eden uğuldama, vınlama sesi geliyor. Motor, vitesten veya egsozdan mıdır diye 85 in üstünde giderken debriyaja basıp deviri rolantiye aldım hala aynı sesi yapıyor. hız 80 nin altına inince de kesiliyor. Sizce nedir problem. arka tekerleklerde olan bilya gibi birşey(emin değilim ama illaki vardır) mi bozulmuştur.

İlk aldığımda yoktu sonradan oldu. 4bin km sonra oldu. araç 103bin de. bu sorunu yaşayan oldumu? Sizce problem ne olabilir.

Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti gurdal07 » 26 Eyl 2009, 02:14

hiç uzun süre binmediğin oldumu?
Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Mayk » 26 Eyl 2009, 02:37

Forya Bilyesi Geliyor Aklıma . . .
Mayk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yalçın » 26 Eyl 2009, 12:47

Aynen üstteki arkadaşın yazdığı gibi.Çok pahalı bir masraf değil 35 TL  işçilik dahil değiştirmiştim ben.Bilyenin yağının bitmesinden dolayı ses yapıyo.Sadece yağlamayla (gres yağ ile) bile kurtarabilir.
yalçın
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozfree1 » 26 Eyl 2009, 13:38

ben söylim bilye bendede vardı ve aynı tekerdeydi git degiştir 35 den fazla verme ben degişeli bir kac ay oldu 
ozfree1
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 29 Eyl 2009, 02:24

tamam teşekkürler arka çiftini değiştirecem. usta da baktı. lifteyken tekerleği döndürünce elimi kaportaya koydum. titreşim az da olsa kaportadan hissediliyordu. 
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 17 Ekm 2009, 22:10

arka tekerler için porya rulmanı sipariş ettim kutusu 20 tl ye. kutunun içinden 2 tane bilya ve bir tane de keçe çıkıyor. iki tekeride değiştirdik. bahsettiğim uğultu gitti şimdi sadece motor sesi duyuluyor. Arabayı sürmek daha zevkli artık.
kime fiyatını söylesem çok ucuz diyor. bu felicianın parçası çok ucuz. kutunun üstünde de wv-audi için uygundur yazıyor. aynı parçaları bu araçlara daha pahalıyamı satıyorlar yoksa.

kutunun içinde çıkanları sizede göstereyim. ileride sizlerde de aynı arıza çıkarsa çözersiniz.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti WXW » 17 Ekm 2009, 22:35

aynen benim renodada yapardı.latik çapı ve muhtemelen bilya çaplarıda standart olduğu için 80-85 arası uğuldama yapıyordu. ben de değiştirip kurtulmuştum.resimden bilemedim ama parçayı orjinal almışsındır sanırım çünkü yan sanayii gene sorun çıkarıyor...
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti silvester_40 » 18 Ekm 2009, 00:55

Sorun arkadaşların da dediği gibi Bilya. İşçilik dahil 1 ay önce 110Tl'ye hallettim.
silvester_40
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 18 Ekm 2009, 01:08

Lütfu abim öbür bagajdaki yağ konusunda petek yapısından emin olamadığım için yazmadım
feliciası olan arkadaşlardan sorduruyordum konuyu kesin bişey yazayım diye,  bizim araç 98 model ve var diye hatırlıyorum çünkü.

şimdi siz sağ arka porya rulmanının ses yapıp değiştirdiğinizide söyleyinde naçizane  fikrimi dahada güçlendirdi.

aracın sağ arka tarafından hasar almış olma ihtimali var  aklınızda bulunsun. darbe görmeyen rulmanın ses yapması için  ciddi ciddi  yağsız kalması çok ağır yükün altına girmesi yada rulmanın yatay eksende darbe alması lazım.

ben çalışan parçayı elletmem  hiçbir zaman  bu mantıkla Tüv muaynesinden geçerken yenilemek zorunda kaldık arka balataları yani 12 senedir arka balata değiştirmemiştim.

kaldı ki en az 7 yıldırda herhangi bir yağlama yaptırmadım  bizim rulman hala ses yapmıyor.

bunu göz önüne alınca özellikle sağ rulmanın bir etkiye maruz kalmdan hasarlanmış olması düşündürücü.

aklınızda bulunsun derim.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti kiyakfeli » 18 Ekm 2009, 02:21

[quote="AhmetH"]Lütfu abim öbür bagajdaki yağ konusunda petek yapısından emin olamadığım için yazmadım
feliciası olan arkadaşlardan sorduruyordum konuyu kesin bişey yazayım diye,  bizim araç 98 model ve var diye hatırlıyorum çünkü.

şimdi siz sağ arka porya rulmanının ses yapıp değiştirdiğinizide söyleyinde naçizane  fikrimi dahada güçlendirdi.

aracın sağ arka tarafından hasar almış olma ihtimali var  aklınızda bulunsun. darbe görmeyen rulmanın ses yapması için  ciddi ciddi  yağsız kalması çok ağır yükün altına girmesi yada rulmanın yatay eksende darbe alması lazım.

ben çalışan parçayı elletmem  hiçbir zaman  bu mantıkla Tüv muaynesinden geçerken yenilemek zorunda kaldık arka balataları yani 12 senedir arka balata değiştirmemiştim.

kaldı ki en az 7 yıldırda herhangi bir yağlama yaptırmadım  bizim rulman hala ses yapmıyor.

bunu göz önüne alınca özellikle sağ rulmanın bir etkiye maruz kalmdan hasarlanmış olması düşündürücü.

aklınızda bulunsun derim.

[/QUOTE]
yorumunuz için teşekkür ediyorum. fakat porya rulmanındaki ses sonradan geldi. ben aracı ankaradan almıştım giresuna geçtik arabayla, yolda 140 a kadar çıkmıştık böyle bir ses duymamıştık. hem ankarada hem de ilk 3-4bin km boyunca bu ses gelmedi. sonradan olmaya başladı. arabayı almadan güvenilir bir kaportacıya da göstermiştim.
Eski porya rulmanı sökerken baktım yeterince gres yağı vardı.

bagajdaki döşemeyi kaldırdıktan sonra arka farın hizasına gelen kısmın fotoğrafını çekip gönderebilirmisiniz? gerçekten merak ettim başkalarında nasıl diye?

ama yine de arkada dediğiniz kısmı birkaç arkadaşa da göstereceğim.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 18 Ekm 2009, 03:15

hemen  gösterirdim ama aracım  izmirde ben şu  istanbulda üniversite öğrencisi olduğum için arabayı aileme bıraktım Embarrassed

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir