Bagajdaki kir sizde de var mı?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bagajdaki kir sizde de var mı?

İleti kiyakfeli » 16 Ekm 2009, 00:31

Bagajdaki döşemeyi kaldırınca sacın arasında kir gibi birşey gördüm. Parmağımla dokununca üstünün siyah altının da sarı renkli yağa benzer birikinti olduğunu gördüm. Sol taraftada aynısından var. Üsteki ince bir tabaka halinde. Alttaki kısımda daha fazla var.

Sorum şu. Bu tabaka kir mi yoksa arabayı korumak için konulmuş bir şey mi? Siz de de var mı? bana kir gibi geldi ama sizlere sormadan temizlemek istemedim. 2.resimde daha net görebilirsiniz.

2.RESİM

Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti sonertevfik » 16 Ekm 2009, 00:38

BİZDE YOK BÖYLE BİR YAĞ LEKESİ...
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti y.emre » 16 Ekm 2009, 01:02

benim feliştede yok
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti skodaizm » 16 Ekm 2009, 01:06

Bu arabalar üretilirken pastan korunması için özellikle yoğuşmanın( nemlenmenin) fazla olduğu ve dıştan gözükmeyen  kısımlara ince bir tabaka halinde gres yağı atılır. Bu yağ korozyona karşı çok etkilidir. Siz o yağı ( kir değildir zamanla üzeri toz ile kaplandığından öyle gözükür) kesinlikle silmeyin.Zira faydası büyüktür.
__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti AhmetH » 16 Ekm 2009, 01:35

Bu araba 2 el mi  ?

ordan kazalı olduğunu düşünüyorum o panel değişmiş.

öyle boş bir delik yok orjinalde  orda hava ızgarası var kapılar ve bagaj kapanırken arabın içinde basınç oluşmasın diye.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti kiyakfeli » 16 Ekm 2009, 17:53

[quote="AhmetH"]Bu araba 2 el mi  ?

ordan kazalı olduğunu düşünüyorum o panel değişmiş.

öyle boş bir delik yok orjinalde  orda hava ızgarası var kapılar ve bagaj kapanırken arabın içinde basınç oluşmasın diye.
[/QUOTE]
Araba 2. el. Oraya kadar ulaşacak kaza olduğunu zannetmiyorum. Ama bilemeyeceğim.
Aynı delikten sol tarafta da var aynı şekilde. Belki hava ızgarasını söküp yeniden takmamışlardır.
Sizin dediğiniz şey diğer arkadaşların arabasında var mı acaba? Benimki 2000 model belki sizin dediğiniz 2001 modelde vardır.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 18 Ekm 2009, 02:26

Konuyla alakalı olduğu için mesajı burayada kopyaladım.
[quote="AhmetH"]Lütfu abim öbür bagajdaki yağ konusunda petek yapısından emin olamadığım için yazmadım
feliciası olan arkadaşlardan sorduruyordum konuyu kesin bişey yazayım diye,  bizim araç 98 model ve var diye hatırlıyorum çünkü.

şimdi siz sağ arka porya rulmanının ses yapıp değiştirdiğinizide söyleyinde naçizane  fikrimi dahada güçlendirdi.

aracın sağ arka tarafından hasar almış olma ihtimali var 
aklınızda bulunsun. darbe görmeyen rulmanın ses yapması için  ciddi
ciddi  yağsız kalması çok ağır yükün altına girmesi yada rulmanın yatay
eksende darbe alması lazım.

ben çalışan parçayı elletmem  hiçbir zaman  bu mantıkla Tüv
muaynesinden geçerken yenilemek zorunda kaldık arka balataları yani 12
senedir arka balata değiştirmemiştim.

kaldı ki en az 7 yıldırda herhangi bir yağlama yaptırmadım  bizim rulman hala ses yapmıyor.

bunu göz önüne alınca özellikle sağ rulmanın bir etkiye maruz kalmdan hasarlanmış olması düşündürücü.

aklınızda bulunsun derim.

[/QUOTE]

yorumunuz için teşekkür ediyorum. fakat porya rulmanındaki ses sonradan
geldi. ben aracı ankaradan almıştım giresuna geçtik arabayla, yolda 140
a kadar çıkmıştık böyle bir ses duymamıştık. hem ankarada hem de ilk
3-4bin km boyunca bu ses gelmedi. sonradan olmaya başladı. arabayı
almadan güvenilir bir kaportacıya da göstermiştim.

Eski porya rulmanı sökerken baktım yeterince gres yağı vardı.

bagajdaki döşemeyi kaldırdıktan sonra arka farın hizasına gelen kısmın
fotoğrafını çekip gönderebilirmisiniz? gerçekten merak ettim
başkalarında nasıl diye?

ama yine de arkada dediğiniz kısmı birkaç arkadaşa da göstereceğim.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti cevdet125 » 27 Ekm 2009, 18:25

Selam arkadaşlar: Benimde 2000 felc combi var. birgün bende o döşemeyi sökmüştüm aynı yağı gördüm. Karşı tarafı da söktüğümde aynı şeyleri gördüm. Sanırım fabrika koruma amaçlı koymuştur. Benim araba orjinal kazasız sonradan olma ihtimali yok.
cevdet125
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: CEVDET NERGİZ
Nereden: Adana
Arabanız: 2006 FABİA 1,4 TDİ AMB.

İleti C@GL@R » 27 Ekm 2009, 21:01

[quote="skodaizm"]   Bu arabalar üretilirken pastan korunması için özellikle yoğuşmanın( nemlenmenin) fazla olduğu ve dıştan gözükmeyen  kısımlara ince bir tabaka halinde gres yağı atılır. Bu yağ korozyona karşı çok etkilidir. Siz o yağı ( kir değildir zamanla üzeri toz ile kaplandığından öyle gözükür) kesinlikle silmeyin.Zira faydası büyüktür.
__Hakan Ün__[/QUOTE]

her konuda profosyonelce yardımcı oluyorsunuz bu tecrube nerden kaynaklanıyor...sadece merak ettiğim için sordumThumbs%20Up
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti mayham85 » 27 Ekm 2009, 21:46

ben 12 sene balaa değiştirmeyen arkadaş takıldım. çok yanlış bir tavır. çok pahalı birparça değil ve can güvenliği için en önemli parçadır.

poryanın ses yapması içinde kaza yapmasına gerek yok. zamanla deforme olark ses yapmaya başlayabilir bu kza belirtisi olamaz.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodaizm » 28 Ekm 2009, 01:25

[quote="caglarkrbyk"]
her konuda profosyonelce yardımcı oluyorsunuz bu tecrube nerden kaynaklanıyor...sadece merak ettiğim için sordumThumbs%20Up
[/QUOTE]

Sanırım  otomobiller ve de Skoda'lar ile uzun süredir içli dışlı olmamdan kaynaklanan amatörce bir meraktan öte değil.
   Belki bu link bir fikir verebilir.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti AhmetH » 28 Ekm 2009, 01:38

[quote="mayham85"]ben 12 sene balaa değiştirmeyen arkadaş takıldım. çok yanlış bir tavır. çok pahalı birparça değil ve can güvenliği için en önemli parçadır.

poryanın ses yapması içinde kaza yapmasına gerek yok. zamanla deforme olark ses yapmaya başlayabilir bu kza belirtisi olamaz.
[/QUOTE]

Düşünceleriniz için teşekkürler  ancak kampana arka fren aracın durmasında ön frene kıyasla neredeyse etkisizdir.

dolayısı ile el freni  tuttuğu sürece kafa yormaya gerek yok.  Tüv  muaynesinden kusursuz geçirmek için  gerçekten çok uğraştırdı..

tamburun tornada taşlanması  yep yeni  balatar ince ayarlar  vs  hepsi  bir yere kadar..

teste çıkınca  sağ sol hiç bir zaman aynı  sıkmıyor  el freni  ise  2 saat  önce  ayarlatmama rağmen %32 fark  çıkardı Ouch

ön frenlerim ise  her zaman bakımlıdır 2006 dan beri onada işlem yaptırmamakla beraber(balata değişimi torna vs) TÜV testinde  ön sağ ön sol fren  farkı  %0   çıkarak  beni bile şaşırttı Embarrassed

demek istediğim  arka kampanalarınızı el freni tuttuğu sürece ve bişeyler akıtmadığı sürece kafaya  takmaya değmez.

Porya konusunda ise sizede haklısınız ancak  zamanla diğerlerininde aşındığını hatırlatırım..

tek tarafta tek başına sorun oluştuysa mutlaka bir şey vardır. 
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti mayham85 » 28 Ekm 2009, 21:36

özen gösteriyorsanız sorun yok o zaman. ancak frenler ihmale gelebilecek bir aksam değil.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 23 Kas 2009, 16:01

Dün   o  yoğun  sisin  altında  istanbuldan  izmire  uçabildim Smile

gelince  yaptığım ilk işlerden biri  bu  olaya  bakmaktı.

evet  bagaj kaplamayı  sıyırınca  o delikten   içeriye  bende  baktım  bizim araç beyaz renk olduğundan  kendini dahada belli  ediyor  hafif  bir  kirlenme  vardı 

buna dokunmadım belki  hafif  bir  yağ  olabilir  ama  kesin  olan  asla  sizin  koyuğunuz  resimdeki  gibi  akışkan  grese  benzeyen  bişey  değildi.

bu arada  dediğim  ızgaramsı  yapı   skoda da yokmuş  aklımda  vectradan kalmış  kusura  bakmayın.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir