motora bor koydum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motora bor koydum

İleti fabialife » 11 Kas 2009, 11:51

bor konusunda denenmiş 2 marka var NNT bor power ve motor silk.
bor power 2 çeşit birincisi motora, diğeri şanzumana konanı.
binek araçlar için motora konanı yine 2 çeşit birincisi 40.000 km civarında dayananı fiatı 50-55 lira
diğeri gold diye geçiyor sadece içerisindeki bor sayısı daha  fazla ve fiatı tahminen 70-80 civarında ve daha fazla km. yapıyor.
motorsilk debor power gold  benzeri, bunun da faitı70-80 liracivarında ve dayandığı km. daha fazla.
her ikiside sanayideki yağ satanlarda, aksesuarcılarda, büyük marketlerde ve bazı servislerde satılıyor.
uygulanışı: aracın yağ ve yağ filtresi değiştirilerek araça çalıştırılıyor, motor termostat açma sıcaklığına geldikten sonra YAĞ SEVİYESİNI KONTROL ETTİĞİNİZ YAĞ ÇUBUĞU DELİĞİNDEN HUNİ İLE KUTU İÇERİSİNDEKİ BOR ÇOK İYİ ÇALKALANDIKTAN SONRA DÖKÜLÜYOR.
yağ kapağından da dökülebilir ancak tavsiye edilen yukarıdaki gibi. direk kartele inip yağ pompası ile basıldığı için daha çabuk karışıyor.
bor'un yağ içerisinde homojen dağılıp görevinmi yapması için daha sonra araç ya 20 dakika kadar rolantide çalıştırılıyor, ya da 20 km civarında yol yapıyor.
mümkünse uzun yola çıkarken uygularsanız daha iyi olur, bor koyduktan sonra araba ne kadar yol yaparsa o oranda daha çabuk etkisini göstermeye başlıyor.
faydalarını 2.000-3.000 km sonra hissetmeye başlarsınız.
yağ ve filtre değiştikten 1500 km sonrasına kadar da uygulanmakla birlikte tavsiye edileni
yağ ve filtre değişme esnasında
şanzuman için OTOMATİK VİTESLİ ARAÇLARDA KESİNLİKLE KULLANMAYIN. zaten üründe belirtiyor. manuel araçlar için uygun olanı şanzuman yağını değiştirip (SAE-EP-80 genelde bu yağ kullanılır) önce boru döküp üzerine yağı ileve ediyorsunuz.
şanzuman yağı çok km. yapmamış ise mevcut yağada bor ilave edebilirsiniz ancak önce 250gr. kadar yağ boşaltmanız lazımki bor ilave edebilesiniz.
zaten SAE-EP-80 numara şanzuman yağının lt.si 6-7 lira civarında 3 lt yağ koysanız 20 lira para yapar.
fiatı çeşitleri hk. internetten bilgi alabilirsiniz.

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 11 Kas 2009, 11:59

bir dip not düşeyim:
yaklasık 6 ay kadar öce sanayide karşılaştığım MOBİL yağları satış temsicis ile görüştüm ve bor konusunda fikirlerini sordum. tüm araba yağı ambalajlarının üzerinde hiç bir katkı maddesi kullanmayın diye yazsa da bor power kullanım onayı aldı rahatlıkla kullanabilirsiniz dedi.
motor silk de aynı muhteviyatta olduğu için aynı şey söz konusu . ancak daha sonra piyasaya bir çok bor katkılı markalar çıktı, bunlar hakkında araştırmadığım için hiç bir bilgim yok.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti FabiaTDI » 11 Kas 2009, 16:57

fabialife arkadaşım sağolasın konu hakkında epeydir takıntım vardı yazdıkların çok aydınlatıcı oldu ilk yağ değişiminde koydurmayı düşünüyorum tşk.ler
FabiaTDI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 11 Kas 2009, 18:52

[quote="FabiaTDI"]fabialife arkadaşım sağolasın konu hakkında epeydir takıntım vardı yazdıkların çok aydınlatıcı oldu ilk yağ değişiminde koydurmayı düşünüyorum tşk.ler[/QUOTE]

rica ederim.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonerx » 12 Kas 2009, 00:20

[quote="narec"] alış veriş siteleri yasaklı olduğundan bakamıyorum. güncel fiyatı nedir bu ürünlerin acaba? 92 forman için alsam bi faydası dokunur mu
[/QUOTE] Faydası olur.Hepsiburadadan almıştım.Fiyatı 50 civarı.
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti iceman70 » 12 Kas 2009, 00:22

[quote="cancanamca"]arkadaşlar bu bor katkısı bizim 101bg lerdeki yağ eksiltme olayına çare olurmu? özellikle 101bg aracı olanların yorumlarına göre bende koydurtmayı düşünüyorum.[/QUOTE]

ben koydum işte gerçekten çare oluyor garantisi benim ama ben nnt bor power koydum :)
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti boarhunter » 12 Kas 2009, 21:57

merhaba arkadaşlar 2000 model 1.3 combi glxi aracımı satıp yine aynı model  1.6 glxi klimalı bir felicia aldım. ancak şöyle bir sorunum var araç 4. vitesteyken 120km ye geldiğinde kapanma yapıyor aynı sorunu 5. vitesdeyken 140 km geldiğinde yapıyor ve bu kapanma yani kesiklik sonrası aracın gaz yemesi değişiyor ve kolay toplamıyor.  servisteki teşhis boğaz kelebeğinin düzgün çalışmaması olduğu yönünde. aynı şikayeti olan başka bir 1.6 glxi kullanıcısı varmı bilmiyorum. var ise bu sorunu nasıl çözdü yardımcı olursanız çok sevinirim. Boarhunter.
boarhunter
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cancanamca » 12 Kas 2009, 22:12

[quote="iceman70"][quote="cancanamca"]arkadaşlar bu bor katkısı bizim 101bg lerdeki yağ eksiltme olayına çare olurmu? özellikle 101bg aracı olanların yorumlarına göre bende koydurtmayı düşünüyorum.[/QUOTE]

ben koydum işte gerçekten çare oluyor garantisi benim ama ben nnt bor power koydum :)
[/QUOTE]
ilk fırsatta ben nnt bor power a transfer olacağım Thumbs%20Up
cancanamca
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: choice

İleti gultekinteknik » 14 Kas 2009, 01:29

üstad akün kesik devre olabilir akünün durumu ne dir devir saatini bir hareket halindeyken bu tutulmayı yaparken kontrol et dengesiz bir biçimde yukarı aşağı oynuyormu eğer durum böyleyse kesin benim dediğim gibi akün gitmiştir ama bunu aküyü ölçtürdüğünde kesinlikle çıkmıyor kesik devre tam akü elemanları arasındaki devre tem kopana kadar anlayamıyoruz. kolay gelsin   birde tavsiye bence birazda yavaş sürersen iyi olur ..Smile
gultekinteknik
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti melodizm » 03 Arl 2009, 15:49

bende bor power koydum hem performans hemde sesten farketti.. yağ eksilmesi sıfırlandı ..95 felicia lx var bende..
melodizm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti feyzahid » 03 Arl 2009, 17:40

Octavia ya BOR POWER  koyan var mı acaba? Birde onların yorumlarını alsak
feyzahid
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ADEPIRON » 03 Arl 2009, 19:36

DİZEL ARABALARADA OLUYORMU BOR
Hepimiz, hayatın kısalığından söz ederiz de boş geçen zamanımızı, nasıl değerlendireceğimizi bilemeyiz.
Kullanıcı avatarı
ADEPIRON
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: RAMAZAN
Nereden: Bingöl
Arabanız: OCTAVİA 2006

İleti feyzahid » 03 Arl 2009, 19:45

Dizel de hem sesi de azaltıyormuş.
feyzahid
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cancanamca » 09 Arl 2009, 21:41

aracım 2004 choice ve 54000 de iken (yaklaşık 3 hafta önce) motora castrol 10w-40 yağ ile birlikde bor katkısı koydurtmuştum. Şimdi aracım 55200 km de bor koydurttukdan sonra aracımda yaşadığım değişiklikler şöyle;
Öncelikle aracın sesinde az da olsa değişiklik var eskiden 3000 devirdeki motor sesi şimdi biraz daha az çıkıyor,

önceden bizim burdaki bir yokuşa 3. viteste 2000 devirde girdiğimde vites düşürmem gerekiyordu şimdi aynı yokuşa 1800 devirde de girsem vites düşürmeden çıkabiliyor.

Yine ufak eğimli bir yerde ayağımı gazdan çektiğimde cutoff devreye girdiğinde araç hızlı devir düşürürken şimdi daha yavaş devir düşüyor buda cutoff u daha uzun kullanmama sebep veriyor (gaza tekrar daha geç basıyorum) aynı durum düz yolda daha bariz hissediliyor.

yakıt tasasrrufu konusunda birşey diyemiyeceğim çünkü bunca yıldır biliyorumki yağ ve filtreler değiştirildiğinde araç bir süre daha az yakıyor, bunu test etmem için bu performansını (az yakışını) en az 5000 km daha göstermesi lazım.

asıl sorunum olan yağ eksilmesinide 1200 km de test edemedim, 2000 km daha gitsin öyle bakacağım ve yağ eksiltmediyse işte o zaman bor hakkını fazlasıyla vermiş olacak.

aracın hızlanmasına veya hızına bir katkısının olduğunu sanmıyorum bordan öncede 5. vites 3000 devirde 95 ile 100 arasında bir yerde idi şimdi de öyle LOL

şimdilik gözlemlerim bunlar, şuana kadar herhangi bir dezavantajını görmedim, tavsiye ederim.
cancanamca
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: choice

İleti lazianke » 09 Arl 2009, 23:07

[quote="ADEPİRON"]DİZEL ARABALARADA OLUYORMU BOR[/QUOTE]
oluyor. ben meraktan denedim ne merakımınSmile ne de borun bir yan etkisini gördüm...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti gultekinteknik » 27 Oca 2010, 23:02

aynı model arabayla helede havalar soğudu kıyasladım baya ses farklı
gultekinteknik
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti murat11h1 » 28 Oca 2010, 01:11

YOK USTAM BENİM ESKİ ARAÇTA SADECE AZICIK YAKITTA FARK ETTİ. GERİSİ YALAN ARAÇ YENİYSE USTALAR KESİNLİKLE KOYDURMUYOR. Piston yataklarındaki yağlama çizgilerini doldurduğu için ilk çalışmada AKSİNE sürtünmeyi artırıyomuş nereden mi biliyorum.

Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti C@GL@R » 28 Oca 2010, 01:26

mutlaka işe yarıyordur bu katkılar kimse bi şrup hazırlayım milyonlar dolar harçayıp patentini alıp ortaya çıkmaz ilk yağ değişiminde bende koyduracağım arabamızda sıdır değil sornuçta 9 yaşına girdiSmile
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

ÖncekiSonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: style ve 7 misafir