motora bor koydum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motora bor koydum

İleti AV-2006 » 28 Oca 2010, 01:31

Maşallah ..... hamamı gibi.Kulaktan kulağa yayılmış.Koymayım arkadaşlar.Ben bir sürü zararını gördüm.Bununla ilgili bir başlık açmıştım.Yada siz bilirsiniz.Koyun görün..

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti AhmetH » 28 Oca 2010, 01:38

bu uzman tv deki  adam  benim  rodaj  yazımdaki  bilgiden konuşuyor.

ben  1  sene  araştırdım  yazmadan  önce  türkçe  hiçbir  kaynakta  katkıların  neden  0 km araca  uygulanmadığı anlatılmıyordu..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti fıratt » 28 Oca 2010, 14:34

[quote="iceman70"]bor gerçekten inanılmaz faydası var testlerlede kanıtlı zaten öyle dandik yerler değil otomobil standartlarının geçerli olduğu testlerde.benim fabişe koyalı oldu baya yağ eksiltmesi azaldı biraz daha kolay devir alır oldu eskiden zırt bırt vites düşürüyordum şimdi düşük devirde bile daha iyi çekiş sağlıyor.zaten bor kristalleri pistonla silindir bloğu arasında rulman bilyası görevi yapıyor :) motor seside azalıyor doğal olarakta titreşim.tavsiye ederim herkese[/QUOTE]

şaşkın rulman bilyanın diğer adıdır zatenBig%20smile
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti cancanamca » 26 Haz 2010, 00:11

cancanamca yazdı:aracım 2004 choice ve 54000 de iken (yaklaşık 3 hafta önce) motora castrol 10w-40 yağ ile birlikde bor katkısı koydurtmuştum. Şimdi aracım 55200 km de bor koydurttukdan sonra aracımda yaşadığım değişiklikler şöyle;
Öncelikle aracın sesinde az da olsa değişiklik var eskiden 3000 devirdeki motor sesi şimdi biraz daha az çıkıyor, önceden bizim burdaki bir yokuşa 3. viteste 2000 devirde girdiğimde vites düşürmem gerekiyordu şimdi aynı yokuşa 1800 devirde de girsem vites düşürmeden çıkabiliyor.
Yine ufak eğimli bir yerde ayağımı gazdan çektiğimde cutoff devreye girdiğinde araç hızlı devir düşürürken şimdi daha yavaş devir düşüyor buda cutoff u daha uzun kullanmama sebep veriyor (gaza tekrar daha geç basıyorum) aynı durum düz yolda daha bariz hissediliyor.
yakıt tasasrrufu konusunda birşey diyemiyeceğim çünkü bunca yıldır biliyorumki yağ ve filtreler değiştirildiğinde araç bir süre daha az yakıyor, bunu test etmem için bu performansını (az yakışını) en az 5000 km daha göstermesi lazım.
asıl sorunum olan yağ eksilmesinide 1200 km de test edemedim, 2000 km daha gitsin öyle bakacağım ve yağ eksiltmediyse işte o zaman bor hakkını fazlasıyla vermiş olacak.
aracın hızlanmasına veya hızına bir katkısının olduğunu sanmıyorum bordan öncede 5. vites 3000 devirde 95 ile 100 arasında bir yerde idi şimdi de öyle
şimdilik gözlemlerim bunlar, şuana kadar herhangi bir dezavantajını görmedim, tavsiye ederim.

konu çok geçmişde kalmış ama ben izlenimlerimi paylaşıp uzun vadedeki fayda/zararını göstermek istiyorum...
ilk olarak yağ eksiltmesinden bahsedeyim, ilk olarak 57000 km de yağ ekledim 1 lt ye yakın yağ aldı.. 60000 de tekrar kontrol ettiğimde tekrar yağ eklemesi yaptım 700-750 cc gibi bir yağ eklemek zorunda kaldım, son olarak 62 000 de (2 gün önce) yağ seviyesini kontrol ettiğimde ölçüm çubuğunun max-min seviyesinin tam ortasında idi ve yağ eklemedim ama eklesem tahmini 350 cc yağ alırdı diye düşünüyorum.. işin özü git gide eksiltmesini düşürüyor gibi geldi bana...
motorun ses seviyesi ise gerçekden mükemmel, eskiden 3000 devirin üzerinde camlar kapalı iken bile rahatsız eden motor gürültüsü şimdi camlar açık iken 4000 devire kadar rahatsız etmiyor.. hatta eskiden sese göre 3000 civarında vites büyütürken şimdilerde ses azaldığı için 3500-4000 aralığında vites büyüyüyorum...
hala ayağımı gaz dan çekip cutoff ile ilerlediğimde araç daha yavaş yavaşlıyor bunda bir gerileme yok...
yakıt sarfiyatında ise en son yaptığım 95 km lik k.çekmece-hadımköy gidiş gelişimde max.130km(ortalama 90-130) hızla yakıt ortalamam 5,9 lt/100km oldu , eskisine göre hala gözle görülür bir fark yok!!! ama aracın yağ eksiltmesine yaptığı katkı ve motor sesindeki bariz azalmasından dolayı ben bu işlemi yaptırdığıma memnunum..
yaptırmayı düşünen arkadaşlara faydalı olması dileği ile..
cancanamca
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: choice

Önceki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir