Bunlar skoda felicia Orjinal Alarm lamı ilgili?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bunlar skoda felicia Orjinal Alarm lamı ilgili?

İleti unknown1 » 01 Şub 2011, 04:59

Soğuk şantiyenin gece molasından selam arkadaşlar.

Benim Ferihamda da aynı alarm var. Alarm orjinal dediğiniz gibi. Yüce motor da bakım yaptırırken alarm kendiliğinden ötüyor dedim.Erindim hiç kurcalamadım. Arkadaşlar bakmış olacaklarki daha sonra bana telefon açtılar alarmınız yapılmıyor dediler.Aldığınız yere götürmenizde fayda var dedi. Bende orjinal olduğunu söyleyince ha öylemi dedi. Sanırım bozuldu :D . . . .

Neyse size fikir verir diye düşündüm. chekoslavakça yazılmış kullanma kılavuzuna google çevirici ile bir göz attım. Kapı switch , kaput switch vb ile kuyumcu korur gibi korumuşlar arabayı. Benim tavan lambamı kapı kontrol etmiyor.Muhtemelen switch bozuk. Buda bana alarmında bununla alakalı olma ihtimalini gösteriyor.

Arkadaşlar bu alarmda switch konan yerde üç mantık var.

1 : o switche giden kabloların ikisi ya sürekli kısadevredir kapı açılınca açık devre olur
2 : o switche giden kabloların ikisi ya sürekli açıkdevredir kapı açılınca kısa devre olur. Diğer alarm sistemlerine ve koruma mantığına bakarsanız bu daha baskın bir ihtimal.
3 : o switche giden kablo bir başka switche de gönderildi ise seri bir anahtar devresi oluşturmuşlardır ve yukardaki iki mantığın birine sahiptir.

Şu halde kapı switch arızasından dolayı ötüp durmasın diyor iseniz. ya Kabloları kesip deneyeceksiniz , ya kabloları soyup birbirine kısa devre yapıp şaseye tmasını engelleyeceksiniz veya da son ihtimale göre alarm girişinden bu noktayı bulup mantığına göre direk işlem yapacaksınız.

Yani işin özeti sorunlu bölgeyi doğru şekilde bypass etmeniz gerekmektedir.

Birşey yapmadan önce arızanın kapı switchinden olduğuna emin olun muhakak.

Mesai bitiminde eve gittiğimde yapmayı planlıyorum.

Saygılar ( : )

unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti unknown1 » 03 Şub 2011, 01:50

Tekrar Merhaba Arkadaşlar.

Orjinal alarm konusunda bir çalışma yaptım. Varsayım ve gözlemlerime göre tespit ve çözüm yollarım aşağıda yer almaktadır.
Devrik cümle ve karmaşık cümleler için şimdiden özür dilerim. Lütfen kulaklarımı çınlatmayın :)

Kapı switchlerim sağlam.Ve işin kötü yanı bütün kapıların switcleri seri/ paralel(çık düşük bir ihtimal) bağlanmış.Buna kaputu açtığınızda sol cam kenarında göreceğiniz alarm kutusunun önündeki şaseye takılmış switch te dahil.
Resimde switchin nasıl çıktığını aşağı yukarı gösterdim.Switchin daire olan değilde küt kısmında bir tırnak var.Bu tırnağa bastırmak için ince uzun bir düz tornavida lazım.Ben tırnağı kırdım.İzole bantla sıkıştırdım.Sapasağlam oldu.:)
dört kapıda ve kaput durum tespiti ile birlikte 5 adet switch var( bagajı kontrol etmedim)
Ben sadece kumandalı merkezi kilit olarak çalışmasını istedim. Yani alarma gerek yok dedim.
Switch kablolarına müdahale etmenizi tavsiye etmem.
Alarm a gelelim :
Alarmın sökümü için kabloların takılı olduğu soketin üst tarafında siyah bir parça var bunu sonuna kadar yukarı çekin ve soketi çıkarın.Sonra alt ve üst vidayı(10 luk anahtar) gevşetmenizle alarm şaseden sökülüyor.
Alarmın için açtım(6 adet yıldız vida).Ancak dikkat etmeniz gereken husus alarmı açtıktan sonra kartı çıkarırken servis anahtar kontrollü ilitten kurtarırken resimdeki şekilde çıkartın.Kartı aksi yönüne ittikten sonra çıkarın.Bir yerlere zarar vermemek adına.Neyse. Resimde alarm havızasını koruması için konulmuş olan batarya gurubunun soketini gösterdim.İki adet olan siren soketinide gösterdim.Siren soketini sökmeniz alarmı susturacaktır.
Ancak sireni sökmekle iş bitmiyor.Araç dörtlü flaşör yakıyor.Aküyü zorlamayalım diye.Röleyi tespit ettim. resimde gösterdim. dilerseniz bu röleyi lehim ile sökebilirsiniz.Kırarak çıkarmayı düşünürseniz kısa devre olmayacak şekilde parçalamayı ve diğer yerlere zarar vermemeyi göze almalısınız.
Bu röleyide iptal ettim . Alarm sustu. Dörtlü flaşör yanmıyor.Sadece kumanda ile merkezi kilit olarak çalışıyor.

Geldim son açıklamaya.Alarm durumunda ince bir flaşör cızzırt cızırt diye ses duyarsınız.Kaput kapalıyken duymanız çok zor.Bu ses ses trafasu ve alarmdaki flaşör lambadan geliyor.
Şu ana kadar problem yok.Bu vesile ile araç alarmlarını incelediğimde bazı alarmların bazı durumlarda hata verdiğini ve kapıları açtığını öğrendim.Bunu denedim bir problem görmedim ama bu beni tatmin etmedi.Ve alarmı kökten söktüm.Soketi şaseye sabitledim. İsterseniz siz bu şekilde sadece kumanda ile merkezi kilit fonksiyonunu kullanın.

anlaşılmayan noktalar için mesaj veya duvara yazarak ulaşabilirsiniz.

Bu sonuç raprounu kendi tecrübe ve varsayımlarım ile hazırladım. Tamamen güvenirliğini katiyen onaylamıyorum.Ben garantici bir insan olduğum için alarmı söktüm.En azından kumandayı taşımak zorunda kalmıyorum.

Resimler : http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/ ... n.jpg.html adresinde.

Umarım bu uzun rapor sizlere faydalı olur.

:) Saygılar
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Arabanız: unknown

İleti eksefer » 05 May 2011, 21:27

bunun kumandası anahtarımı üzerindeki dügmemi oluyor arkadasım yoksa ayrı bi kumandasımı var
eksefer
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: özgür kılıç
Arabanız: felicya

İleti xXx » 07 May 2011, 08:48

eksefer yazdı:bunun kumandası anahtarımı üzerindeki dügmemi oluyor arkadasım yoksa ayrı bi kumandasımı var

Anahtarın üzerindeki düğme anahtarın üzerindeki led lambanın düğmesi bunun ayrıca kumandası var o kumandada orjinal ama...

SKODA FELİCİA 01''

Kullanıcı avatarı
xXx
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara

İleti feliş » 01 Ağu 2011, 11:01

o üstlerdeki kamera gibi olan şeyler sensördür kapı kilitliyken arabanın içine sinek, insan girsin yani bir kıpırdama olsun hemen alarm viyak viyak ötmeye başlar, bunlardan bizim arabada da var camlar kapalıyken arabayı sallayınca dikiz aynasındaki süsler sallanıyor ve alarm ötüyor:)
Kullanıcı avatarı
feliş
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus KÖKSAL
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: SKODA FELİCİA 1.3MPİ COMBİ GLXİ

İleti sonertevfik » 01 Ağu 2011, 11:33

aracın orijinal alarmı bunlar... ayrıca anahtarın üstünden değil ayrıca ''laserline'' marka bir kontrol ünitesi var. oradan çalıştırılıyor. ayrıca belirteyim ki skoda'nın gelmiş geçmiş en kaliteli modelidir bence felicia glx-i modelleri... 5 senedir kullanıyorum 3. sahibiyim, tek kelimeyle harika bir araç...
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti feliş » 04 Ağu 2011, 08:16

tabiki abi gerek güvenliğiyle gerekse sağlamlığıyla çok güzel ve cimri bir araçtır.:)
Kullanıcı avatarı
feliş
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus KÖKSAL
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: SKODA FELİCİA 1.3MPİ COMBİ GLXİ

İleti hetepe » 04 Ağu 2011, 10:14

Alarmdan tiskiniyorum... :mrgreen: alarm varsa sadece kapılar açıldığında ötmeli bence birçok fabrikasyon alarmlarda olduğu gibi.
Yoksa kediye köpeğe çöp kamyonuna, sesli egzozlara ve yanlışlıkla ötmeler uyuz eder milleti... :idea:
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti xXx » 04 Ağu 2011, 16:29

hetepe yazdı:Alarmdan tiskiniyorum... :mrgreen: alarm varsa sadece kapılar açıldığında ötmeli bence birçok fabrikasyon alarmlarda olduğu gibi.
Yoksa kediye köpeğe çöp kamyonuna, sesli egzozlara ve yanlışlıkla ötmeler uyuz eder milleti... :idea:

+1 %100 de %100 katılıyorum senin dediğin aynı bizim feliciadaki gibi...

SKODA FELİCİA 01''

Kullanıcı avatarı
xXx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kadir » 04 Ağu 2011, 16:52

benim araçtada var gecen formda bunlar ne olabir başlıgında bir konuda açmıştım iç hareket alarm sensörleri demişlerdi çalışmıyor ilginç bişey
kadir
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: KADİR ŞALKACI
Nereden: Karaman
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000 MODEL 1,6

İleti erdem_0650 » 23 Ağu 2011, 00:52

Arkadaşlar aynı surunu yaşadım ve orjinal alarmı devre dışı bırakıp yeni alarm taktırdım, sorunsuz çalışıyor ayrıca camları açık unutsamda otomatik kapatıyor :)) feliciama helali hoş olsun :)))
Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste...
erdem_0650
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ErdemH
Arabanız: 99 Model Felicia 1,3 GLXİ

İleti barutoglu » 23 Ağu 2011, 09:23

benim 2000 glxi de de vardı. orjinal alarm...
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti atuna58 » 26 Ağu 2011, 20:47

bende görmedim aracımda. belki bazı modellerinde vardır
atuna58
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ahmet tuna
Nereden: Afyonkarahisar
Arabanız: felicia glxi 2000

İleti emre_tokay » 05 Nis 2014, 17:21

unknown1 yazdı:Tekrar Merhaba Arkadaşlar.

Orjinal alarm konusunda bir çalışma yaptım. Varsayım ve gözlemlerime göre tespit ve çözüm yollarım aşağıda yer almaktadır.
Devrik cümle ve karmaşık cümleler için şimdiden özür dilerim. Lütfen kulaklarımı çınlatmayın :)

Kapı switchlerim sağlam.Ve işin kötü yanı bütün kapıların switcleri seri/ paralel(çık düşük bir ihtimal) bağlanmış.Buna kaputu açtığınızda sol cam kenarında göreceğiniz alarm kutusunun önündeki şaseye takılmış switch te dahil.
Resimde switchin nasıl çıktığını aşağı yukarı gösterdim.Switchin daire olan değilde küt kısmında bir tırnak var.Bu tırnağa bastırmak için ince uzun bir düz tornavida lazım.Ben tırnağı kırdım.İzole bantla sıkıştırdım.Sapasağlam oldu.:)
dört kapıda ve kaput durum tespiti ile birlikte 5 adet switch var( bagajı kontrol etmedim)
Ben sadece kumandalı merkezi kilit olarak çalışmasını istedim. Yani alarma gerek yok dedim.
Switch kablolarına müdahale etmenizi tavsiye etmem.
Alarm a gelelim :
Alarmın sökümü için kabloların takılı olduğu soketin üst tarafında siyah bir parça var bunu sonuna kadar yukarı çekin ve soketi çıkarın.Sonra alt ve üst vidayı(10 luk anahtar) gevşetmenizle alarm şaseden sökülüyor.
Alarmın için açtım(6 adet yıldız vida).Ancak dikkat etmeniz gereken husus alarmı açtıktan sonra kartı çıkarırken servis anahtar kontrollü ilitten kurtarırken resimdeki şekilde çıkartın.Kartı aksi yönüne ittikten sonra çıkarın.Bir yerlere zarar vermemek adına.Neyse. Resimde alarm havızasını koruması için konulmuş olan batarya gurubunun soketini gösterdim.İki adet olan siren soketinide gösterdim.Siren soketini sökmeniz alarmı susturacaktır.
Ancak sireni sökmekle iş bitmiyor.Araç dörtlü flaşör yakıyor.Aküyü zorlamayalım diye.Röleyi tespit ettim. resimde gösterdim. dilerseniz bu röleyi lehim ile sökebilirsiniz.Kırarak çıkarmayı düşünürseniz kısa devre olmayacak şekilde parçalamayı ve diğer yerlere zarar vermemeyi göze almalısınız.
Bu röleyide iptal ettim . Alarm sustu. Dörtlü flaşör yanmıyor.Sadece kumanda ile merkezi kilit olarak çalışıyor.

Geldim son açıklamaya.Alarm durumunda ince bir flaşör cızzırt cızırt diye ses duyarsınız.Kaput kapalıyken duymanız çok zor.Bu ses ses trafasu ve alarmdaki flaşör lambadan geliyor.
Şu ana kadar problem yok.Bu vesile ile araç alarmlarını incelediğimde bazı alarmların bazı durumlarda hata verdiğini ve kapıları açtığını öğrendim.Bunu denedim bir problem görmedim ama bu beni tatmin etmedi.Ve alarmı kökten söktüm.Soketi şaseye sabitledim. İsterseniz siz bu şekilde sadece kumanda ile merkezi kilit fonksiyonunu kullanın.

anlaşılmayan noktalar için mesaj veya duvara yazarak ulaşabilirsiniz.

Bu sonuç raprounu kendi tecrübe ve varsayımlarım ile hazırladım. Tamamen güvenirliğini katiyen onaylamıyorum.Ben garantici bir insan olduğum için alarmı söktüm.En azından kumandayı taşımak zorunda kalmıyorum.

Resimler : http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/ ... n.jpg.html adresinde.

Umarım bu uzun rapor sizlere faydalı olur.

:) Saygılar

Konu biraz eski ama umarim cvp verilir. Benim felide de bu sensorler var ve kaputun altinda alarm merkezi var. Alarm merkezinin ustunde bi anahtar deligi var ancak ne arabanin eski sahibinde nede bende oraya takacak bir anahtar yok. Acaba oraya yalnizca servis mi mudahale edebiliyor ? Aracim dun sabahtan beri calismiyor kapinin onunde yatiyor. Bi elektrikci getirdim bakti etti ariza tespit cihazi lazim dedi. Anasini sattigimin memleketinde cihazi olan bir elektrikci yok arabayi calistiramiyorum sinirlerim yerle bir oldu ne yapicam bilemiyorum bi fikir veren varmi ???
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti Hun » 05 Nis 2014, 23:38

Orijinal alarm sensörleri onlar. Hassasiyeti yüksekmiş her şeye ötermiş bu yüzden kapatılırmış alarm. Bende ilk arabayı aldığımda çok merak etmiş hatta uğraşmıştım. akünün orada alarm kutusu var kontak anahtarı oraya giriyor ama dönmüyor.
orijinal alarmı çalışan felicia sahibi var mı acaba formda :)
Kullanıcı avatarı
Hun
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre KAYA
Nereden: Konya
Arabanız: Felicia 1,3 GLXi

İleti emre_tokay » 06 Nis 2014, 09:35

Hun yazdı:Orijinal alarm sensörleri onlar. Hassasiyeti yüksekmiş her şeye ötermiş bu yüzden kapatılırmış alarm. Bende ilk arabayı aldığımda çok merak etmiş hatta uğraşmıştım. akünün orada alarm kutusu var kontak anahtarı oraya giriyor ama dönmüyor.
orijinal alarmı çalışan felicia sahibi var mı acaba formda :)

Bende alrm beynine kontak anahtari girmiyor ?
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti furunotr » 07 Nis 2014, 20:17

Benim Feli'nin orjinal alarmı çalışıyor; ancak iç sensörlere nasıl müdahale edilir bilemiyorum; içeriye sinek falan girerse; veya içeride birisi varken kilitlerseniz harekete duyarlı olduğundan alarm devreye giriyor...

Kontak anahtarına ekli anahtarlık tasarımında uzaktan kumandası var; siyah ve yeşil düğme var; sanırım bunların komnimasyonu veya sadece yeşil düğme ile alarmın çeşitli ayarları yapılabiliyor ve iç sensörler iptal ediliyor; sanırım ben tesadüfen iptal ettim galiba; emin Galiba bir de sürücü kapısı açıkken ayar değiştirilebiliyor; çeşitli kombinasyonları denerseniz başarılı olabilme ihtimali mevcut; eğer kombinasyonları çözebilen olursa Allah rızası için buraya yazsın; ben deneme yapabilecek kadar sabırlı değilim...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti ÖZCAN » 08 Nis 2014, 09:41

aynen doğrudur arkadaşım bunlar felicianın orjinal araç içi alarm gözleridir.benimde 2000 model feliciam vardı oradan biliyorum
55 FB 375
Kullanıcı avatarı
ÖZCAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖZCAN ÖZTÜRK
Nereden: Samsun
Arabanız: FABİA 1,2 AMBİANT DİNAMİK 55 FB 375

ÖncekiSonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir