Hız sensörü hakkında

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hız sensörü hakkında

İleti yonetici » 09 Ekm 2005, 21:17

Şanzımanın üzerinde bulunan bu sensör manyetik olarak içeride dönen dişlilerden birinin devirini saymaktadır. Bu sensörün elde ettiği değerler özellikle enjeksiyonlu felicia için hayati önem taşımaktadır. Hatalı çalışan sensör ani devir sayım hataları yaparak aracın elektronik kontrol sisteminin yakıt azaltmasına yada arttırmasına neden olur. Buda aracın tekleyerek çalışması ile kendini gösterir. Sorun genellikle belli devir aralıklarında bariz olarak ortaya çıkar. Bu şartlar altında araç ile seyire devam etmek mümkün değildir. Genellikle işin ehli olmayan, aracı tanımayan kişiler tarafından yapılan baskı balata değişimi sonucunda bu sorun başınıza gelebilir. Sensörün Nisan 2005 itibari ile özel skoda servisi tarafından verilen fiyatı 50 YTL + İşçilik şeklindedir.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti JunG » 26 Nis 2006, 19:21

bu sorunun varlığını tam olarak nasıl anlarız ayrıntılı bir açıklama yaparmısınız?
JunG
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 26 Nis 2006, 23:12

Aracınız belli devirlerde ani ve aşırı titreme-tekleme yapıyor devir göstergesi ani iniş çıkışlar yaşıyor yada aracın motoru seyir halindeyken bile sebepsiz yere duruyorsa hız sensörü arızasından şüphelenmek lazım.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti sml » 29 Arl 2014, 11:56

aynı sorun benim aracımda var.volantı temizleyince çalışıyor.sensörü orjinali ile değiştirdim ama çare olmadı .başka bi bilginiz varmı yardımcı olabileceğiniz.
sml
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ismail aka
Nereden: İzmir
Arabanız: skoda felicia glxi

İleti hakangemini » 22 Oca 2015, 13:33

ECU girişindeki soketler ve pinleri kontrol edildi mi?

Benim aracımda da g28 speed sensor no signal (g28 hız sensörü sinyal yok) hatası veriyor. Ama sabah çalıştırdığımda ne emisyon hatası nede hız hatası vermiyor. Çalıştırıp yola çıktığımda yani ilk çalıştırmadan 1-2 dakika sonra emisyon hatası veriyor. 4-5km gittikten sonra da sağa doğru döner ok ve içinde içgen içind eünlem işareti beliriyor. O esnada bir silkeleme oluyor, sonra motor çalışmaya devam ediyor. Hız sabitleyici çalışmıyor (bu hata varken), fren pedalı biraz daha sert gibi geliyor. ABS ve ASR çalışıyor. Burada geçtiğimiz haftalarda çok kar vardı. Acaba sensör kablosuna su vb. mi kaçtı diye düşünüyorum.

İlginç bir durumda bu hız sensörü hatasını VAGCOM'da öğrenilen değerleri sıfırla dedikten sonra hep almaya başladım, öncesinde ASr düğmesini açıp kapamada bazen sabit kalıyordu göstergede.

Göstergede hata dursada motor çalıştırılabiliyor, ama marş süresi normale göre 1-2 saniye uzun sürüyor. Normalde anahtarı çevirince 1 saniyede çalışırken, hata ekrana gelip motoru durdurunca 2-3 saniyede çalışıyor.

Sensör bozuk değil sanırım, olsa motor hiç çalışmaz herhalde. Birde motor devrini 5000 devre ve üstüne getirmeye çalışıyorum. 5000 devirde çok kısa aralıklar ile (belki saniyeden bile az) devir anlık düşüp yükseliyor. Forumlardan araştırdığım kadarı ile böyle yapıyor ise hız sensörü çalışıyor demektir deniyor. Bu doğru mudur?

Hafta sonu Allah kısmet ederse Bursa'da olacağım. Orada bu sorunu çözebilecek özel/yetkili işini iyi yapan firma/kişi bilenler varsa tavsiyede bulunabilir mi?
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir