tevzi makarası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

tevzi makarası

İleti Ahmet28 » 25 Nis 2007, 01:41

tevzi makarası;distiribitörün kapağını açınca (kapak,kenardan iki tırnak ile açılıyor, çok basit) içinde rahatlıkla görebileceğiniz çok kolay sökülebilen(yukarı hafifçe çekmek sureti ile ve asla yerine yanlış takamayacağınız) motorun hareketi ile dönen ve bujilere sırayla ateşleme için gerekli akımı sağlayan parçaya deniyor.
şöyle gözle bir muayenesini yaptıktan sonra eğer yıpranmış görünüyorsa yenisi ile değiştirmek gerekli(5 ytl ye aldım) yok eğer iyi durumda görünüyor ise benzin ve diş fırçası ile temizlemelidir.
bu arada distiribitör dış kapağıda incelenmeli çatlak-kırık varsa yada makara ile temas kontakları aşınmışsa bu parçada değiştirilmelidir, aksi takdirde su birikintisine girince yolda kalabilirsiniz vb.  ayrıca kapağıda yine benzin ve diş fırçası ile temizlemeliyiz.son olarak makarayı sökünce görünen pislik-toz parçacıklarınıda elektrik süpürgesi ile temizlersek çok sağlıklı ve temiz bir iş  çıkarmış oluruz.bence eskisinide atmayın, temizleyip bagajınızda saklayın çünkü makaranın içine gömülmüş şekilde bir termik sigorta vardır, herhangi bir kısa devrede durumunda atar ve sadece bir kullanımlıktır.
biraz makale gibi oldu ama sizlerle paylaşmak istedim.hatalarım varsa af ola.katkıda bulunursanız sevinirim.saygılarSmile  

Ahmet28
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 25 Nis 2007, 18:28

[quote="Ahmet28"]...makaranın içine gömülmüş şekilde bir termik sigorta vardır, herhangi bir kısa devrede durumunda atar ve sadece bir kullanımlıktır...[/QUOTE]

Sigorta değil de bir çeşit rezistanstır diye biliyorum ben. Ouch
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ünsal » 26 Nis 2007, 00:39

anlatım için teşekkürler ...
kendin yap bölümünde açsaydınız daha faydalı olurdu bence Approve
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Arabanız: Audi A3

İleti yusuf01 » 30 Nis 2007, 02:43

görsel malzemem olmadığı için bu bölüme koydum,kuru kuru olsun istemedim, ama eğer fırsatım olursa resimlerle birlikte ilgili bölüme aktarırız.saygılarSmile
yusuf01
CLASSIC
CLASSIC

İleti feliciared » 08 May 2007, 20:59

makarayı çıkarınca distribitörde küçük yağ keçesi bulunur,buna da arada yağ dökerseniz faydalı plur.
feliciared
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZAMBOĞLU » 21 May 2007, 15:46

avans ayarı dispiritörden mi yapılıyor. araba buradan kaynaklanan bir sorundan dolayı teklermi.
ZAMBOĞLU
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 22 May 2007, 20:28

[quote="ZAMBOĞLU"]avans ayarı dispiritörden mi yapılıyor. araba buradan kaynaklanan bir sorundan dolayı teklermi.[/QUOTE]

Distribütörün kendisinden kaynaklanan bir problemden tekler tabii ki zira silindirin içindeki hava-yakıt karışımı düzgün yakılamayacaktır. Avans ayarı da distribütörün hafifçe gevşetilerek, doğru ayara gelene kadar saat yönünde veya tersinde dödürülerek yapılır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti eternali » 01 Haz 2007, 19:40

teşekkürler bilgi sahibi olduk
eternali
Yeni Üye
Yeni Üye