felicia lpg ile ne kadar yakıyor?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

felicia lpg ile ne kadar yakıyor?

İleti Balıkcı » 23 Kas 2010, 01:34

Teknolog_35 yazdı:arkadaşlar bende de 95 lx 1300 karbüratörlü var eskiden çok iyi kaçar ve çok düzgün yakıt yakardı sesi filan iyiydi fakat ben karbüratörü yıkatana kadar sonrasında araba tabir yerindeyse böğürmeye başladı sanki egzos ucu karbüratör ağzında gibi ve aracım şuan litre fiyatı 2.10 la yaklaşık 210 kuruş yakıyor hatta biraz daha fazla geçenlerde çevre yolunda biraz basayım dedim 130 u da geçemedi sizce nedeni nedir ? acaba ayarlarını mı bozdular nasıl düzeltebilirim??

Karbüratör temizliğini karbüratörcüden başkasına yaptırmak en büyük hata, hatta aracın karbüratörü sökülmek zorunda kalınırsa (ki onu da mümkün olduğunca karbiratörcüye yaptırın) karbüratörü yan çevirmek, hele hele ters çevirmek bile karbüratörü bozuyor. Ayar o şekilde bozulduktan sonra da karbüratörcü bile zor düzeltebiliyor, hatta eski haline hiç gelemiyor bile diyebilirim. Keşke o benzinle yıkamayı yaptırmasaydınız :(

Önceki aracımdan biliyorum, silindir kapak contası değiştirirken karbüratör de söküldü, usta karbüratörü sağa sola eğmeden öylece sabit bir yere koymuştu, kalfa geri monte etmek için alırken devirdi, devrilmişken de güzelce bir temizledi (!) (sizin hesap, benzinle yıkadı), ondan sonra uzun süre arabadan randıman alamadım. Epey bir süre sonra teklemeler, öksürmeler düzeldi ama asla eski haline gelemedi.

Araba montajdan sonra sorunlu çalışınca usta direkt kalfaya "karbüratörü ters mi çevirdin" diye fırça attı, hesap edin artık.

Çevrenizde iyi bir karbüratörcü varsa ona bir gösterin diyebilirim, umarım eski ayarına getirebilir.

Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti Teknolog_35 » 23 Kas 2010, 09:00

abi izmirde usta bulmak çok zor herkes ben ustayım diyor fakat servislerde bile kolay kolay usta bulunmuyor bi çok servis bi çok usta gezdik farklı farklı problemler sebebiyle adamlar iş bilmiyorlar ezberlemişler bi şahin tofaş öyle gidiyorlar çoğusu iyiside vardırda biz denk gelemedik belki bu silindir kapak contası bizim arabada da yıpranmış araç yağ eksiltiyordu motor bloğu yağ içerisindeydi adamlar biz anlamadığımız için kaç yere gösterdiysek hep rektefiye diyerek 1500 lira civarlarında bir fiyat çıkardılar eskiden ankarada otururduk orada iyi bir motor ustamız vardı bi ara yolumuz düştü ona da gösterdik adam silindir kapak contası değişecek bişeyi yok motorun ayrıca lpg li araçlar bir miktar yağ eksiltir ki bu çok normaldir dedi biz de yaptırdık dediği gibi olmuştu. ustamız karbütarörü aracı topladıktan sonra benzinle çalıştırarak içine iki şişe bi sprey sıkarak temizledi o zamanlar araç süperdi sonradan teklemeler filan başlayınca tekrardan temizletelim dedik izmirde vatandaş söktü komple böyle oldu umarım düzelir. bu arada forumda izmirden bana tavsiye edebileceğiniz iyi bir karbüratörcü var mı varsa çok memnun olurum.
Teknolog_35
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti Balıkcı » 23 Kas 2010, 09:58

Benim İzmir'le bir bağlantım maalesef yok arkadaşım, umarım forumdan bilen bir arkadaş vardır da yardımcı olur size. Bununla geçmiş olsun diyelim artık, aklınızda olsun özellikle karbüratörü, karbüratörcüden başkasına elletmeyelim.

Hani bir laf vardır;

"Ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmekte üste ver"

Tam o hesap işte.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti babil374 » 23 Kas 2010, 11:27

arakadaşlar ben yeni Lpg takdırdım bir depo gaz ile 397 km yol yaptı depo 32,5 lt lik hesabıma göre 170 krş yaktı bana biraz fazla gibi geldi ayar yaptırmak gerekirmi ben daha az yakmasını bekliyordum açıkcası gazın fiyatı da 2,12 tl
babil374
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: İbrahim AKDENİZ
Nereden: Denizli
Arabanız: SKODA FELİCİA

İleti Balıkcı » 23 Kas 2010, 11:35

Hayırlı olsun LPG'niz, bir iki depo tüketimden sonra bir ayar daha yaptırın, biraz daha düşecektir yakıtınız. Aracınız 1.3 mü, karbüratörlü mü bunları da söyleseydiniz keşke :)

Bir de benzinde ne yakıyordunuz?
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti felisyacı » 25 Kas 2010, 21:01

sanıyorum son zamanları en iyi yakıt tüketimi bende.
1.3 GLX COMBİ
4 kişi
bagaj ful dolu
şehirler arası kesim ölçüm.

18,614 lt. GAZ. İLE
272 km. YOL
gaz fiyatı 1.88 tl.

litre ve yol alarak kendi bölgenizdeki gaz hesabınızı yapın.
BAKALIM daha iyisi çıkacakmı?
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: COMBİ GLX

İleti Balıkcı » 25 Kas 2010, 22:04

felisyacı yazdı:sanıyorum son zamanları en iyi yakıt tüketimi bende.
1.3 GLX COMBİ
4 kişi
bagaj ful dolu

18,614 lt. GAZ. İLE
272 km. YOL
gaz fiyatı 1.88 tl.

Mümkün değil, sanırım siz Ankara'dan çıkarken fullediniz, sonra denk gelen bir yerde üstüne çektirdiniz. Bu şekilde gaz ölçümü yapmak maalesef yanlış oluyor. Gazla tam ölçüm yapabilmek için;

Gaz tam manası ile bittiğinde, (atıyorum) 20 TL'lik gaz alacaksınız, yine tam bittiğinde yaptığınız kilometreye bakacaksınız. Tabi bu arada aracınızda da yeterli benzini bulundurmayı ihmal etmeyin, gaz bittiğinde yolda kalmamanız açısından.

Eğer tahmin ettiğim şekilde ölçüm yaptıysanız, hatalı ölçmenin o kadar çok nedeni var ki anlatamam. Mesela, aynı pompadan alsanız bile, ilk aldığınız zamanla, ikinci aldığınız zaman arasındaki ısı farkı bile yanlış ölçme sebebi. Kalmış ki aynı petrolde, farklı pompalar arasında bile basınç farkı oluyor, zaten en büyük yanlış ölçme sebebi de bu. Yani ilk fullettiğiniz pompa yüksek basınçlıdır, tankı neredeyse ağız ağıza doldurur, ikincisinin basıncı düşüktür, tankın %60'ını ancak doldurur (tam tersi olursa da aracınızın çok yaktığını zannedersiniz). Siz bu şekilde yaptıysanız yakıt hesabınız %90 yanlış çıkacaktır.

Mümkünse dediğim şekilde, depo tam bittikten sonra 20 TL'lik gaz doldurup, kilometreyi sıfırlayın. Gazın tam bittiği yerde kilometreyi yazın, en doğru hesap bu şekilde ortaya çıkacaktır.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 26 Kas 2010, 01:49

felisyacı yazdı:sanıyorum son zamanları en iyi yakıt tüketimi bende.
1.3 GLX COMBİ
4 kişi
bagaj ful dolu

18,614 lt. GAZ. İLE
272 km. YOL
gaz fiyatı 1.88 tl.

ölcümünüz dohruda ola bılır sonucta ortalama 100 km 6,5 lt lpg harcıyorsunuz demektır bence normal 34 tl lik gaz almışsınızkı bunuda kmye bölersek125 krş yapar geldiğiniz yolda dur kalk olmadıysa yapmanız mumkun dur dıye bılıyorum rampa tırmanıcı yoksa bol ramba aşahı iniş varsa peygamber vıtesine de atıysanız olur benımkıde 135krş yakıyor tabıkı bu uzun yolda kasmadan 90 km sabıt hızda
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti tornado38 » 26 Kas 2010, 20:36

merhaba aranıza benide kabul edersiniz umarım bende de 2000 model felicia1.6 glxi var bayramda 82.5tl lik lpg aldım (lpg fiyatı1.9 tl) 657km yol yaptım bunun 200km si sehir içi kalan uzun yol bazı yerlerde peygamber vitesine taktım bazı rampalarıda 110 km/h ile tırmandım araba mpi motor ve atiker sıralı sistem var bu yolun 50 km sini benzinle gitmiş olsam yaklasık 13.75 kuruş yakmış olur ben az yakıyor diyorum ve 450 kuruş gibi çok aşırı tüketimleri duyunca arabamın durumu beni çok memnun ediyor 8-) uzun yolda 150 kuruşun üzerinde yakan arabaların lpgli felicia ların mutlaka bakıma ihtiyacı var demektir diyorum :cry:
SKODA FELİCİA 1.6GLXİ 2000
BLAUPUNKT GTA470
ATİKER SIRALI SİSTEM
Kullanıcı avatarı
tornado38
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa taşcı
Nereden: Kayseri
Arabanız: felicia1.6GLXi

İleti felicia_3437 » 27 Kas 2010, 00:38

tornado38 yazdı:merhaba aranıza benide kabul edersiniz umarım bende de 2000 model felicia1.6 glxi var bayramda 82.5tl lik lpg aldım (lpg fiyatı1.9 tl) 657km yol yaptım bunun 200km si sehir içi kalan uzun yol bazı yerlerde peygamber vitesine taktım bazı rampalarıda 110 km/h ile tırmandım araba mpi motor ve atiker sıralı sistem var bu yolun 50 km sini benzinle gitmiş olsam yaklasık 13.75 kuruş yakmış olur ben az yakıyor diyorum ve 450 kuruş gibi çok aşırı tüketimleri duyunca arabamın durumu beni çok memnun ediyor 8-) uzun yolda 150 kuruşun üzerinde yakan arabaların lpgli felicia ların mutlaka bakıma ihtiyacı var demektir diyorum :cry:

oo benımkınden fazla yakıyor sızın aracınız bırde arada benzınde var sızın motorda sorun mu var acaba :D :D tabıkı şaka yakıt gayet guzeldır yakıta havanın bıle etkısı cok oluyor arkadaşlar soğuk sıcak lastığin inik olması bile artırıyor herşeyi motordan beklemein biz şöförlrin ayarı bozuk bencebenim aracı hesapladım bugün 100 kmde 30 lirayı yedi gazda ama canını cıkardım cok aşırı yuklendım varsın yesın dıyorum şünkü kulanışım değişikti meşburdum aşırı sürata gazda başka 180 gören feli varmı bunu merak ediyorum
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti felicia_3437 » 27 Kas 2010, 00:39

tornado38 yazdı:merhaba aranıza benide kabul edersiniz umarım bende de 2000 model felicia1.6 glxi var bayramda 82.5tl lik lpg aldım (lpg fiyatı1.9 tl) 657km yol yaptım bunun 200km si sehir içi kalan uzun yol bazı yerlerde peygamber vitesine taktım bazı rampalarıda 110 km/h ile tırmandım araba mpi motor ve atiker sıralı sistem var bu yolun 50 km sini benzinle gitmiş olsam yaklasık 13.75 kuruş yakmış olur ben az yakıyor diyorum ve 450 kuruş gibi çok aşırı tüketimleri duyunca arabamın durumu beni çok memnun ediyor 8-) uzun yolda 150 kuruşun üzerinde yakan arabaların lpgli felicia ların mutlaka bakıma ihtiyacı var demektir diyorum :cry:

oo benımkınden fazla yakıyor sızın aracınız bırde arada benzınde var sızın motorda sorun mu var acaba :D :D tabıkı şaka yakıt gayet guzeldır yakıta havanın bıle etkısı cok oluyor arkadaşlar soğuk sıcak lastığin inik olması bile artırıyor herşeyi motordan beklemein biz şöförlrin ayarı bozuk bencebenim aracı hesapladım bugün 100 kmde 30 lirayı yedi gazda ama canını cıkardım cok aşırı yuklendım varsın yesın dıyorum şünkü kulanışım değişikti meşburdum aşırı sürata gazda başka 180 gören feli varmı bunu merak ediyorum tabi normal kulansaydım eyer ki aracımın yakıtı beli 190 şeğir ici 140 13 uzun yolda yakıtı ama delirince şöför neylesin motor :D
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kerem040 » 04 Arl 2010, 23:09

arkadaşlar bende felicia 2000 glx i var.Henüz alalı 2 ay oldu.Benzinde ne kadar yaktığını ölçemedim.Bileniniz varmı?? :?:
kerem040
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ömür göktepe
Arabanız: felica glx i 2000

İleti kerem040 » 04 Arl 2010, 23:12

arkadaşlar bende felicia 2000 glx i var.gaz taktırmayı düşünüyorumda.gaz mpi motarlar için iyi olmuyo diyolar .lütfen bana bi fikir verin
kerem040
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ömür göktepe
Arabanız: felica glx i 2000

İleti sonerx » 04 Arl 2010, 23:21

benim bilgim yok ama arama motorlarından araştır.
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti meteor » 08 Arl 2010, 16:50

ben 2001 model glxi aracıma atiker sıralı sistem taktırdım 2000 km yi geçtim en ufak bir sorun yok tavsiye ederim.
meteor
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali yaşar
Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 glxi 2001

İleti mustklc » 08 Arl 2010, 17:03

kmde şu kadar yakıyorum bu kadar yakıyorum yalan oldu artık. son zamlar .ikti attı ortalığı. aracı aldığımda mazot 2.90 idi şimdi 3, 30 olmuş. eve gidiş 1,5 , geliş ,1,5 toplam 3 litre mazot yakıyor o da bir yere uğramazsam. 3.30 x 3 = 10 TL demek. her gün 10 TL gidiyor. 5 X10 = 50 . 50 X 4= 200 sadece işe git gel. extra bir gezme tozma vs yok.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti ablukada » 13 Arl 2010, 00:18

Arkadaşlar daha önce de yazmıştım. Araç, 2000 felicia 1,3 combi Glxi.. ş.içi yakıt tüketimimiz gerçekten fazla olduğunu düşünüyorum. Ş. içi 100 km' de 12-12,5 litre civarı lpg tüketiyor... Sizce aracın problemi nedir? Nerelerine baktırılmalı?
Kullanıcı avatarı
ablukada
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Barış Çeltik
Nereden: Sakarya
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi Combi 2000

İleti wehby » 17 Arl 2010, 16:58

ateşleme sistemine ve lpg ayarına baktırabilirsiniz....
DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: vehbi öz.
Nereden: Kayseri
Arabanız: 97 felicia 1.6 glxi

ÖncekiSonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir