yağ lambası yandı, şimdi ses geliyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yağ lambası yandı, şimdi ses geliyor

İleti caveguy24 » 25 May 2010, 17:58

2000 model 1,6 i felicia kullanıyorum. dün uzun zamandır ilk defa arabayla işe gittim (ümraniyeden gebzeye). arabayı giderken de dönerken de biraz zorladım, kavacıkta bi rampadan çıkarken yağ lambası yandı ve söndü. eve gidince baktım ki yağ kalmamış. şimdi adını vermeyeyim muhterem bi servise verdik arabayı sözüm ona, bakım yaptı, arka lambasını değiştirmiş, bilmem neyini değiştirmiş, yağ için ise, değişmedi acil değişmesi gerekiyor yazmış. o zaman değiştirmeli değil midir? ben de zaten uzun yol yapılmıyor diyerek yağına bakmadım açıkçası (eşim kullanıyor ve günde 3 + 3 = 6 km ) gittim bir lastikçiye, yağ değiştiriyor aynı zamanda, 10/40 koydu, 2,5 litre, o derece bitmiş yani yağ. araba sürekli aynı yerde park ediliyor, en ufak yağ sızıntısı yok, yağ da yakmıyor, 5 ayda yağ biter mi üstelik bu kadar kullanmayla? 5 aydır en fazla 2000 km yol yaptı araba. servisten çıkalı yani. yağ ekledik ama, şıkır şıkır ses geliyor motordan, sanki sente vurma sesi gibi. eşim bu sabah kullandı, araba sanki el freni çekik gibi gitmekte zorlanıyor diyor. acaba ne olabilir? bilen anlayan var mıdır? ayrıca İstanbulda iyi bir servis tavsiyenizi bekliyorum. araç hararet yapmadı yağ lambası yanınca, ve sadece kısa bi süre yandı 1 saniye filan.

Kullanıcı avatarı
caveguy24
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: volkan korkut
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 1,2 dsg yeti active

İleti onurhan2006 » 25 May 2010, 20:01

umarım aklıma gelen değildir ama öyle görünüyor ki silindirler ve pistonlar yağsız kullanımdan dolayı zarar görmüş, bu yüzden dolayı arabanın çekişi kötüleşmiş, zaten 5 ayda (gerçi km önemli ama) eğer az km yaptıysanız ve 2.5 lt yağ eksilttiyse aracınız, çok miktarda yağ yakıyor demektir yani problem önceden olan birşeymiş fakat siz de o şekilde yağsız kullandığınız için aracın motoru yıpranmış...

bu şekilde kullanmaya kesinlikle devam etmeyin ve bir çekici vasıtasıyla aracınızı bir tamirciye gösterin
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti Musa » 25 May 2010, 20:25

Abi bakılmadan bişi söylemek yanlış olur her türlü şey arabanın çekişini engelleyebilir.Bakmadan bişi söylemek yanlış olur.
Kullanıcı avatarı
Musa
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Skoda felicia

İleti caveguy24 » 25 May 2010, 21:48

araba yağ yakmıyor, bundan %100 eminim, ama aklıma gelen olasılık servise gittiğinde de yağ eksikti, o halde bu söylenmeliydi,

öyle veya böyle, artık yapacak bişi yok, kime göstermem lazım? pek çok motor ustası tanıdığım var ama bu arabanın ustası lazım bana, yardımınız ve alakanız için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
caveguy24
CLASSIC
CLASSIC

İleti Musa » 25 May 2010, 21:54

yağ kaçırıyor olabilir yada yağı zamanında eksik koymuş olabilirler hepsine bakılması lazım
Kullanıcı avatarı
Musa
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Skoda felicia

İleti onurhan2006 » 25 May 2010, 23:03

caveguy24 yazdı:araba yağ yakmıyor, bundan %100 eminim, ama aklıma gelen olasılık servise gittiğinde de yağ eksikti, o halde bu söylenmeliydi,

öyle veya böyle, artık yapacak bişi yok, kime göstermem lazım? pek çok motor ustası tanıdığım var ama bu arabanın ustası lazım bana, yardımınız ve alakanız için teşekkürler...

eğer kaputu açıp baktığınızda yada arabanın altına eğilip baktığınızda gözle herhangi bir yağ kaçağı tespit edemiyorsanız %100 emin olmayın bence...
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti caveguy24 » 26 May 2010, 06:04

onurhan2006 yazdı:
eğer kaputu açıp baktığınızda yada arabanın altına eğilip baktığınızda gözle herhangi bir yağ kaçağı tespit edemiyorsanız %100 emin olmayın bence...

hocam, siz bu işi benden daha iyi bilirsiniz, lakin, 2000 kilometrede yağ tükenir mi?, ayrıca yağ yakan aracın egzozundan mavi duman çıkmaz mı? benim arabamdan çıkmıyor, motorda en ufak üfleme yok, egzoz muayenesinden 5 ay evvel geçti, yağ yaksa hidrokarbon atıklarını biliyorsunuz, bol bol CO çıkması lazım, muayenede normal çıktı,
yağ yakmadığından nasıl emin olmam lazım?

artı olarak, dün gece arabayı denemek için çalıştırdım , turladım biraz, çok şükür ses kesilmiş, gidişi de iyi, İnşallah başka bişeyi yoktur.
Kullanıcı avatarı
caveguy24
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 26 May 2010, 08:24

caveguy24 yazdı:
hocam, siz bu işi benden daha iyi bilirsiniz, lakin, 2000 kilometrede yağ tükenir mi?, ayrıca yağ yakan aracın egzozundan mavi duman çıkmaz mı? benim arabamdan çıkmıyor, motorda en ufak üfleme yok, egzoz muayenesinden 5 ay evvel geçti, yağ yaksa hidrokarbon atıklarını biliyorsunuz, bol bol CO çıkması lazım, muayenede normal çıktı,
yağ yakmadığından nasıl emin olmam lazım?

artı olarak, dün gece arabayı denemek için çalıştırdım , turladım biraz, çok şükür ses kesilmiş, gidişi de iyi, İnşallah başka bişeyi yoktur.

araba sürekli olarak motor ısınmadan stop ediliyorsa yağ eksiltmesi normaldir bunu kullanma kılavuzlarında da bulabilirsiniz hatta motor mühendisleri gideceğiniz yer 5 km ve altınday sa arabayı kullanmayın derler çünkü doğru sıcaklığa ulaşamayan motor hem daha cok aşınır hemde motor ısınmadan piston ve gömlek genleşmediğinden yağlama kanalları biraz daha geniş olacağından ( bunlar mm hesaplar ) araba yağ yakması normal derler
benimde işimle evim arası 2 km arada dik bir yokuş olduğundan arabayla gidip geliyorum.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir