97 Felicia. Motor Eğri Duruyor.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

97 Felicia. Motor Eğri Duruyor.

İleti termineytir » 16 Tem 2010, 10:53

1997 Felicia GLXI Combi aracı olan arkadaşlar. Bilgiyi en net olarak sizden alabilirim. Aracımı geçtiğimiz hafta tamirciye götürdüğümde söyledi. Ben bu aracın özelliğinin bu şekilde olduğunu düşünüyordum. Aracın motoruna bakarken motorun SOL tarafın yukarıda duruyor. Yani soldan sağa doğru bir eğim var. Bu sizin araçlarınızda da bu şekildemi yoksa bu aracın motorunu indirdiklerinde bir kulağı yanlış falanmı taktılar. Resimde dikkatli bakınca farkediliyor. Sol taraf yüksek....

Eklentiler
IMG0478A.jpg
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti mbarman » 16 Tem 2010, 11:03

sol taraftaki şanzıman ası kulağının takozu aşınmış olabilir.
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti termineytir » 16 Tem 2010, 11:23

mbarman araca göremi sol yoksa bizim bakış açımıza göremi_? Benim anlatmış olduğum sol ve sağ bizim bakış açımıza göre. Araca göre düşünürsek motorun sol aşağıda sağ yukarıda.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mbarman » 16 Tem 2010, 12:25

araca göre. yani aracın şanzımanı sol tarafta ve o taraf aşağıda. motor bağlantılarını bir gözden geçirin. motorunuz eğik duruyor
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti termineytir » 16 Tem 2010, 12:52

Yau bu araçtan hiç bir yerde denk gelmiyorki bir bakayım. Yanyana gelse anlıyacam ne olduğunu. Bu aracın yağ çubuğuda motorun sağ (bakış açımızla sol) tarafında aracın yağına bakıyorum çubuğun yarısında. Eksik diyerek tamamlama yapıyorum. fazla yağı atıyor. Şimdi çözüyorum ki işi motor yatık durduğundan yağ eksik görünüyor. Bende boşu boşuna yağ ekleyip duruyorum. YArıdan aşağı düşmüyor ama. Hep aynı hizada.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 16 Tem 2010, 13:28

öncelikle arabada sağ sol bildirimleri arabaya göre yapılır bizde öyle yapalım anlatması kolay olsun benimde fotoğraftan anladığım kadarıyla motor sola doğru yatık bu şekilde arabnın çalıştırılması hiç sağlıklı değil zamanla motorda arızalar baş göstermeye başlayacaktır çünkü araba imal edilirken bu tür dengeler milemetrik olarak hesaplanır çoğu kimsede bu yüzden önden vuruk araba almaz çünkü ustalar bunları aynı yere milimetrik getirecek kadar uğraşmazlar ve yapmalar bu nedenle araba sürekli arıza yapar bu işin sonu motor yemeye kadar gidebilir tahminimce sizin büyük ihtimalle motor takozlarından birinde bir sıkıntı var kısa zaman önce kaldırma falan carptınız mı ?? genelde durduk yere bişey olmaz çok eskimiş olabilir ani bir frende bile yerinden kopup motoru eğebilir hatta öne yaslayabilir.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti termineytir » 16 Tem 2010, 13:54

Diseqc Kaldırıma çarpmak değil sigara izmaritinden bile geçmem ben. Ancak Marş motorunun tırnakları kırılıp şanzımanın içine döküldüğü için 2 ay kadar önce şanzımanı indirmişlerdi sanırım olan orda oldu. Araca göre sağ tarafta motor bağlantısının bulunduğu yerde yumruk gibi plastik bir takoz var. ama bu takoz sol tarafta mevcut deil. aynısından sol taraftada olduğunda motor tam dengeye gelecek şekilde oluyor.
Eklentiler
IMG0478A.JPG
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 16 Tem 2010, 14:31

bildiğim kadarıyla onun aynısından sol tarafta olmuyor orda şanzuman olduğu için onun takozu birazdaha alt tarafta yada tamamen şanzumanın altında oluyor felicia sı olanlar sana tam cevab verecektir benimki fabia benimki tam şanzumanın altında...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti Safariali » 17 Tem 2010, 08:20

bu benim kız fark varmı bak
Eklentiler
Görüntü0163.jpg
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti termineytir » 17 Tem 2010, 16:23

Kızılcalıhoca Biraz daha yatay çekebilme imkanın varmı_? Burdan göründüğü kadarıyla benim motor harbi eğri duruyor. Maşallah senin motor harbi tertemiz yauu...
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Safariali » 17 Tem 2010, 17:56

işte buldum; yemişler motoru ama olsun.. :D malesef kameralı telefonum elden gitti çekemeyrum..
Eklentiler
UTF-8BNm4tZ2luLmpwZw.jpg
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Safariali » 17 Tem 2010, 18:12

şaka bi yana senin arabayı bi lifte kaldırıp bak yada hiç kaldırmadan kirli elbiseleri giyip arabanın altına az bi süzül alt takoz larda gözle görülür bi boşluklar olabilir ustalar levye ile bakıyorlar gerçi ama ne bilem para var çare var ama bu araba dediğinde devamlı masraf yaa bekarken iş kolaydı ama evlenince arabasız zor oluyor

bize lazım olan sabır .

vermezse ma'buud neylesin sultan mahmuud..:( inamazsın bugün arabanın altından sesler geliyordu girdim altına baktım fren diski tutan kaliperin pimler nanay hangi lakada gitti bilmem sanayiye gittim servis sonra gel iş çok dedi biri dedi ankaradan çıkma getirelim omu bumu bende eyvallah dedim çıktım hurdacıya çıkmacıya allaha şükür buldum pimleri ama uzunuydu biraz canavarla kestik neyse aldım krikoyu kaldır alim söktüm kaliperi taktım pimleri sanayinin içinde yol kenarında yaptım bu işi 15 dakikda taş gibim oldu be. başkasına yaptırsam hem para gidecekti hemde artık ustayım diyenlerin arabam yaptıklarını görünce daha bi içime sindi
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti patchadams2 » 18 Tem 2010, 01:57

selamlar 97 model combı sahıbıyım ayn sorun bende de var motor takozunu degıstırdım onden bakınca sag tarafta kalanı sorun devam edıyo tabı eger bı sorunsa bu cunku yaklasık 3 yıldır sıkıntısız kullanıyorum en azından sola donuslerde sag on taraftan gelen "pat pat " sesı dısında
patchadams2
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ufuk koç
Nereden: Yalova
Arabanız: skoda felıcıa

İleti AhmetH » 18 Tem 2010, 16:44

abi motor bildiğiniz yan duruyor kesinlikle kulaklara baktırmanızı tavsiye ederim. :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Safariali » 18 Tem 2010, 17:13

ferhann benim motorda biraz önce eğildim yatay düzlemde 1 cm kadar eğiklik benimkindede var bende kıllandım şincik n'olcek şanzıman kulağını biraz sıkayım dedim nafile ya fabrika hatası ise bence şase ile alakalı 1.6 motor uyum problemi olabiler..
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Safariali » 18 Tem 2010, 17:15

dikkat etiysen hurda fotoğrafdaki motor dada tam tersi yönde bi meyil var...ughh
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti termineytir » 19 Tem 2010, 10:26

Yau sıkıntımıza dair bir başlık açtım herkeste aynı sıkıntı varmış ama kimsenin haberi yokmuş. Nerdeyse yolda bir skodayı durdurup inceliyecem. Ama benim motor gözle görülür derecede eğri duruyor. Az değil yani. Hatta bu eğrilik yağ çubuğuna da yansıyor. Aracıma koyduğum yağ sürekli olarak çubuğun yarısında. Tamamlıyorum üst çizgiye geliyor. 1 hafta sürmeden bu fazla yağı atıyor. 1 aydan fazla oldu araca yağ eklemesi yapmadım hala çubuğun ortasında duruyor. eksilme yok yani. Ben şu an aracıma 1000 lira civarında bir masraf yapacağım. Tamircim 22 maddelik bir liste verdi. Parçaları tedarik edip yakın zamanda kız gibi bir araç sahibi olacağım. Bu tamirat sonrasında motor eğikliği düzelir ise size de bilgisini veririm.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Safariali » 23 Tem 2010, 17:26

1000 tl verene kadar birazcık daha aç keseyi rektefe yaptır ohhhh dee :roll:
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE