Hortum patlamasına karşı ne gibi önlem alabiliriz

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hortum patlamasına karşı ne gibi önlem alabiliriz

İleti sonerx » 26 Tem 2010, 19:09

Benim aracın brc regülatöründen gelen ve termostata giren yerden hortum patladı ve araçtan dumanlar ve kokular yükselmeye başladı. Çok korktum hemen stop edip yangın tüpünü kavradım.Allah'tan hortum patladı, sevindim biraz rahatladım.

Hortumun uç kısımdan patlaması ve payının olmsından dolayı kesip tekrar yerine taktım,su ilavesi yaparak devam ettim.

Hortum patlamalarına karşı yedek hortumlar mı taşımalıyız ,ne yapmalıyız??

Teşekkür eder kandilinizi kutlarım...

Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti orhun » 26 Tem 2010, 21:15

Geçmiş olsun kapalı devre çalışan soğutma ve ısıtmsa sistemlerinde hava sıkışması olur soğutma sisteminiz de bir basınç oluşmuş normalde bu basınçlı hava genleşme kabı yane yedek su deposunun kapağındaki yaylara basınç uygulayıp ordan tahliye olması gerekirdi bu olmayınca oluşan basınç hortumları şişirir ve en zayıf hortum hangisi ise onu patlatır önerim yedek su deposunun kapağını değiştirin veya tam sıkıp yarım tur gevşetin.
Kullanıcı avatarı
orhun
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonerx » 27 Tem 2010, 07:52

orhun@
yedek su deposunun zaten yeni ve fıss diye hava çıkışı zaten yapıyor .Patlayan hortum yeni olmasına karşın patladığı yer deforme halde idi yani aniden olmayan bir yarık görüntüsü verdi. Sonuçta hortum patlama olayı eskiyen hortumlarada olabilr mi acaba işte bu durmda ne yapılmalı yani herhangi bir hortum patlamasına karşı ne yapılmalı.Özellikle yayla yollarında dik rampalarda sorun oluyor...
teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 27 Tem 2010, 08:02

içinde ip öreme olan kalın hortumlar var onlardan alıp takabilirsin kolay kolay patlamaz..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti sonerx » 27 Tem 2010, 15:05

ya ben bu işlerde kafayı yiyecem.Normal olan ne varsa sonra tersi doğru çıkıyor. yedek su depo kapağını tam sıktığımda ısı yükselip buharlaşma artınca fıss diye kapaktan fazla basıncı atıyordu. Bu sistem son zamanlarda çalışmadı ki hortum patladı.
Bunun üzerine depo kapağını orhun arkadaşın dediği gibi az gevşek bıraktım bu halde depodan su fışkıracağı beklenirken(yani su boşalı korkusuyla gevşek bırakmıyordum,genel kanı) su fışkırmadı en önemlisi borular aşırı genleşip taş gibi oluyordu şimdi olmadı ve çok rahat buharda dışarı çıkabildi.
Yani bu depo kapağını neden tam sık derler.,
veya bu motorlar basınçlıdır tam sık neden derler ki,herhalde hortum patlasın diye...
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir