Bu kırmızı Antifiriz Çokta Pahalı Bişey Değilmiş!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bu kırmızı Antifiriz Çokta Pahalı Bişey Değilmiş!!

İleti frostbite19 » 10 Ağu 2010, 20:07

Arkadaşlar bugun tanıdık bi parçacıdan 3 LT OPET Kırmızı antifirizi 20 tl'ye aldım...

Elinde 3Litrelik yokmuş, tek tek verdi...

Bu benim aradığım antifiriz mi, bana ucuz geldi pahalı diye duymuştum...

Üzerinde G12 yazmıyor ama kırmızı işte...

Doğru almışım demi???

Bu antifirizi koymadan içindeki yeşilin bittiğine emin olmak için bikaç kere su koyup boşaltcam birkaç gün..

Bi de ben şimdi radyatorre ne kadar su, ne kadar bundan dökecem anlamadım yaa:)

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti akan-kan » 10 Ağu 2010, 21:55

3lt. -16 gösteriyor sen bir lt. daha koy biraz daha yüksek olsun derecesi.
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti taner_octavia » 10 Ağu 2010, 23:07

ben bugun aldım 3 litre alman malı yine pembe gibi rengi orjinal renginde.3 litresi 24 lira.orjinal skoda parcası satan yerden aldim.triger setinle beraber.3 litre almamı soyledi fabia icin.dogrumudur acaba ?
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti frostbite19 » 11 Ağu 2010, 01:55

Tamam ben çakozladım olayı...

Diyelim ki 10 litre hacmi var soğutma sisteminin. 5 Litre antifiriz, 5 Litre su koyarsan, -37 dereceye kadar dayanıyor...

Benim felinin 4 Litre desek, 2 Litre su, 2 Litre antifiriz koycam -37 derece olcak, 1 tanesi de yedek durur...

Dikkat ettiyseniz 10 Litre hacimli sisteme hiç 10 Litre antifiriz koymamış, maksimum 6 litre koymuş, buradan radyatörü

tamamen [b]antifirizle doldurmayacağım anlaşılıyor galiba... Ben tamamen antifiriz koycaktım, demekkki öyle
[/b]

değilmiş...

Yanlış anladıysam düzeltin

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 11 Ağu 2010, 07:32

sisteme tamamiyle antifriz koyarsan donma seviyesi yükselir yani %50 su %50 antifirz -40 lara kadar donmazken saf antifiriz -10 derecede donar onun için su olmayan bir antifirz tek başına bi işe yaramaz bu arada kutuplarda yaşamıyoruz eğer erzurumda da yaşamıyorsak kışın enfazla -10 görür bence 3 lt fazla bile ama iyi bir soğutma istiyorsanız arabanın soğutma sistemine saf su koyun çok daha iyi olur...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti frostbite19 » 11 Ağu 2010, 11:31

diseqc yazdı:sisteme tamamiyle antifriz koyarsan donma seviyesi yükselir yani %50 su %50 antifirz -40 lara kadar donmazken saf antifiriz -10 derecede donar onun için su olmayan bir antifirz tek başına bi işe yaramaz bu arada kutuplarda yaşamıyoruz eğer erzurumda da yaşamıyorsak kışın enfazla -10 görür bence 3 lt fazla bile ama iyi bir soğutma istiyorsanız arabanın soğutma sistemine saf su koyun çok daha iyi olur...

Bizim burda -25 leri görür kışın geceleri...

Su antifiriz karışımı yaparken %75 antifiriz %50 saf su karışımı yapmaya çalışacam ozaman...

1.3 Felicia soğutma sistemi kaç litre hacimli??

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kiyakfeli » 11 Ağu 2010, 18:58

diseqc yazdı:sisteme tamamiyle antifriz koyarsan donma seviyesi yükselir yani %50 su %50 antifirz -40 lara kadar donmazken saf antifiriz -10 derecede donar onun için su olmayan bir antifirz tek başına bi işe yaramaz bu arada kutuplarda yaşamıyoruz eğer erzurumda da yaşamıyorsak kışın enfazla -10 görür bence 3 lt fazla bile ama iyi bir soğutma istiyorsanız arabanın soğutma sistemine saf su koyun çok daha iyi olur...

Yanlışım mı var acaba? Ne kadar antifiriz koyarsan donma seviyesi o derecede düşer. Yani saf antifiriz -10 derecede donmaz.

Tabloda 10 litre hacimli bir motora 2 lt antifiriz konulursa donma -9 olur. aynı hacimde motora 6 litre antifiriz konulursa -52 de donar. tamamen antifiriz konulursa belki -80 de donar. Buna gerek varmı ayrı mesele:) Yanlış mıyım acaba?
Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti frostbite19 » 12 Ağu 2010, 01:14

kiyakfeli yazdı:

Yanlışım mı var acaba? Ne kadar antifiriz koyarsan donma seviyesi o derecede düşer. Yani saf antifiriz -10 derecede donmaz.

Tabloda 10 litre hacimli bir motora 2 lt antifiriz konulursa donma -9 olur. aynı hacimde motora 6 litre antifiriz konulursa -52 de donar. tamamen antifiriz konulursa belki -80 de donar. Buna gerek varmı ayrı mesele:) Yanlış mıyım acaba?

İşte bence onu tam anlayamadım ama ille de koyacan su diyor antifirizin üstündeki şemaya ve yazıya

göre...diseqc arkadaş da aynısını söylemiş. Demek ki doğru.. Bu durumda sen yanlışsın:)

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kiyakfeli » 14 Ağu 2010, 15:30

frostbite19 yazdı:
kiyakfeli yazdı:

İşte bence onu tam anlayamadım ama ille de koyacan su diyor antifirizin üstündeki şemaya ve yazıya

göre...diseqc arkadaş da aynısını söylemiş. Demek ki doğru.. Bu durumda sen yanlışsın:)

İllaki su koyması şundan lazım. Donma sıcaklığını -80 yapmanın hiç bir anlamı yok. kutuplarda bile en düşük sıcaklıklar -40 seviyelerinde. Tabloya dikkat edersen en düşük -50 ler seviyesinden. Hepsini antifiriz koyarsak zararı cebimize olur.

safsu koymak çeşme suyu koymaktan daha iyidir. çeşme suyunun içinde zarar verici maddeler var.
saf su koyarsak 0 derecede donar su. o da zarar verir. tümünü antifiriz koyarsak atıyorum -80 derecede donar. ama dediğim gibi -80 dereceyi bırak -40 dereceyi görmek çok zor.

İllede su koymak gerekiyor anlayacağımız.
Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti frostbite19 » 17 Ağu 2010, 19:50

Arkadaşlar önce radyatördeki yeşil antifirizi boşalttım, su koydum, tekrar boşalttım su koydum, biraz bindim ,

yeşil antifiriz temizlendi, boşalttım radyatörü, 3Litre kırmızı antifirizi koydum, üstüne 3 Litre de su aldı araba,

şu an şemaya göre donma derecesi -37. Inşallah bu antifirizin rampalarda hararete de faydası olur...

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti agros » 18 Ağu 2010, 10:03

arkadaşlar daha iyi soğutma için saf su koyun demişler. şuna bi açıklık getireyim. saf suyun kaynama noktası daha düşük. dolayısı ile su daha cabuk ısınacak demektir. eklediginiz su kirecli su olmasın bence yeterli.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir