Cam motorları...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Cam motorları...

İleti furunotr » 02 Eyl 2010, 17:07

Bana sağ ve sol cam motorları lazım; devreleri yanmış sanıyorum; hesaplı olarak nereden bulabilirim yardımcı olabilir iseniz sevinirim...

Unutmuşum araç 2001 model Felicia Combi GLXİ

furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti özkanfavo » 02 Eyl 2010, 17:13

uygun anca çıkma bulursunuz yenisini uygun bulma şansınız yok.çok uçuk rakamlar.600 civarlarındaydı...
özkanfavo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: özkan sarıgül
Nereden: İzmir
Arabanız: favorit

İleti furunotr » 02 Eyl 2010, 17:58

Evet yenisini sordum 600 veya 650 + >KDV gibi bir rakkam telaffuz edildi bir adedi için; çıkma da buldum ancak ikisine 500 istendi; yine de çıkmacılara bakacağım; ya da tamir edebilmek mümkün ise tamir cihetine gideceğim; sanıyorum motor değil de kontrol devreleri yandı; belki bir bilen olur diye foruma yazdım... (Yanma sebebi de çelişkili biraz daha sonra başlık açıp anlatacağım...)
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

İleti furunotr » 02 Eyl 2010, 21:18

Çıkmacı veya bu sorunu uygun fiyatlara halledebilecek bir yerin irtibat bilgilerini verebilirseniz sevinirim; birkaç gün içinde sorunu halletmek istiyorum; ön camlar olmadan çok sıkıntı oluyor...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

İleti furunotr » 03 Eyl 2010, 19:56

Bugün bir arkadaşla birlikte Ümraniye Sanayide idik; Oto 2000'e baktım önce var denildi; sonra daha önce vermişler cam motorunu herhalde; fiyat olarak da makul birşeyler söylediydiler... Başka bir iki yere baktım; Bostancı çıkmacıya telefon açtım bir çift çıkma motora 500 istediler; kimi Transporter cam motorunun uyabileceğini; kimi de uymayacağını söyledi; bir-iki tamirci arkadaştan referans alarak sanayinin iyi bilinen kilitçilerinden birine gittik; maalesef motorsiklet kazası geçirip kürek kemiğini kırmış ve kafese almışlar; ama yine de hatırımızı kırmayıp bir kontrol yaptı; camı hareketlendiren anahtara aşağıya doğru elektrik geldiğini; yukarıya doğru gelmediğini oradaki diğer oto elektrikçiye gitmemizi ve elektrik tesisatındaki bu hatayı halledebilecek kapasitede olduğunu söyledi; zaten yıllardır müşterisi olduğum elektrikçiye gittik; eli çok kalabalık olduğu için aracı bırakmamı; cumartesi bakıp pazar günü halledeceğini; pazartesi günü alabileceğimi söyledi; ben de zaten güvendiğim bir usta olduğu için aracı bıraktım; o hatta gelen tesisat kabloları ve diğer bazı donanımlar kontrol edilecek; umuyorum ki hata buradadır ve halledilir; bu durumda oldukça sevinecek ve çok daha düşük maliyetlerle sorunu çözebilecek gibi görünüyorum...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

İleti furunotr » 08 Eyl 2010, 00:54

Elektrik tesisatındaki kısmi arızalar giderildi; ancak cam motorlarının elektronik devresinde problem var; usta devredeki rölede sorun var dedi ve röleyi elime tutuşturdu; hakikaten de sorunlu görülüyor... Yarın Karaköy veya Selanik Pasajı'na geçip röleden bulmaya çalışacağım; aynısını bulursak sanıyorum sorun çözülecek; yok bulamazsak elektrikçim 2 adet büyük röleyi adapte edecek; sonucun ne olacağını yazarım; belki aynı sorundan yaşayan veya yaşayacak olanlara yardımı olur...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

İleti furunotr » 19 Eyl 2010, 00:47

Epeyce aradıktan sonra sorunlu olan rölenin aynını bulamadım; ancak onun yerine kullanılabilecek 2 değişik röleyi piyasadan temin ettim...

Aracın orjinal rölesi NEC marka çift taraflı ve ayakları da bulduklarımdan farklı; muhteme firmasına özel olarak ürettirilmiş; bunun için katalokta dahi yer almıyor; ben 2 adet çift taraflı; 4 adette tek taraflı röle aldım (tek taraflı olanları 2 adet kullanmak gerekiyor).. Önce kablolar dışarıya bağırsak gibi sarkmasın diye çift taraflı röleyi araya tek telli kablolar ekleyerek uygun şekilde leğimledim; ancak yerine biraz bastırarak sokmam gerekti; denemek için yerine takınca sanıyorum kablolar kısa devre yaptı ve biraz çatırtı ile birlikte dumanlar çıktı... Çift taraflı röleyi yerine uyarlamak çok zor ve riskli olacağından koruyucu plastik kapağa delik açıp kabloları uygun şekilde leğimleyip bu delikten çıkararak 1 çift taraflı röle yerine 2 adet tek taraflı röleyi uygun şekilde kablonun diğer uçlarına lehimledim... Akım vermeden yaptığım basit ölçümler ile bağlantıların doğru olduğunu anladım; eğer röle de çalışır ise ki çalışmaması için bir sebep yok sanıyorum cam motoru işim hallolmuş olacak; çiftli röleleri 2 adedi 15 liraya; tekli rölelerin adenini ise 5 liraya temin ettim.. Tekli olan röleler daha güçlü 10 amper...

Sanıyorum yarın elektrikçime gideceğim ve herşey orada belli olacak; umuyorum sorun bu şekilde çözülür...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

İleti furunotr » 20 Eyl 2010, 16:30

Evet dün cam motorları için oldukça uğraştık; ancak almış olduğum röleleri bir türlü uyarlayamadık... Motor bu röleler ile bir tarafa döndü; ama diğer tarafa maalesef döndüremedik... Bu durumda ustam motorları direkt olarak bağlamayı teklif edince bende kabul ettim; orjinal düğmeler iş görmeyeceğinden 2 adet çift kontak düğme, 4,5 metre kablo, bakır fiş ve makaron alındı; malzemelerin tamamı 25 lira tuttu. Motordan direk olarak alınan uçlar kapı içinde motorlara gelen kablolara irtibatlandı, ayrıca kapıaltı iç taraftaki kablolardan düğmelere hat çekildi, kontrol uçları da düğmelere takılınca iş tamamlandı. Şimdi camlar çalışıyor ancak plaketi devreden çıkartmış olduğumuz için cam arasına eliniz ayağınız sıkıştığından durma yapmıyor doğal olara; ayrıca düğmeye ısrarlı basıp bıraktığınızda cam da açılıp kapanmıyor; yalnız bastığınız sürece yönüne göre çalışıyor. 1300 vermektense bana daha cazip geldi bu işlem; ayrıca ileride rölenin orjinalini bulabilir isem yine orjinal sisteme döneceğim.

İşlemi yapan Ümraniye'de Oto Sanayi Sitesi'nde Elektrikçi Muammer Usta; yeri Güven Oto'nun bulunduğu sokağın bir arka sokağında eski trafonun yanında sorarak kolaylıkla bulunabilir; ayrıca isteyen olur ise telefon numarasını da yazabilirim; konuya pek ilgi olmamış herhalde böyle bir sorunu olan yok...

Yine de cam motoru ile sorunu olan veya olabileceklere ustamı tavsiye ederim; ayrıca motorların sarım işlemi veya kömür değişimi gibi olayları da çözebilecek kapasitededir...

İşçiliği yazmıyorum kendisi ile konuşmanız gerekiyor sanıyorum...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir