Xenon far ve ampül tipleri?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Xenon far ve ampül tipleri?

İleti xXx » 04 Eyl 2010, 16:02

Arkadaşlar xenon farlarda hangi markayı önerirsiniz K olarak değer nedir? En ideali (yolu en güzel aydınlatanı ve güçlüsü) kaç K olanıdır. Far tipi olarak H1-H4-H7 bunlar nelerdir? sanırım felicialarda uzunlar ve kısalar aynı ampül üzerinden olduğu için H4 imiş. Son birşey birde xenon farlarda selektör yapmak veya sık sık açıp kapamak farı çapukmu patlatır? Selektör yaparken sıkıntı çekermiyiz?

SKODA FELİCİA 01''

Kullanıcı avatarı
xXx
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara

İleti y.emre » 04 Eyl 2010, 16:10

yazdıklarının hepsinden önemli mercek varmı ??
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti by wodoo » 04 Eyl 2010, 16:12

Uyarsa elimde 8000k h7 xenon var sıfır kutusunda..
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Arabanız: Astra GSİ

İleti xXx » 04 Eyl 2010, 16:18

y.emre yazdı:yazdıklarının hepsinden önemli mercek varmı ??
Yokta mercek ne iş?:D :D

SKODA FELİCİA 01''

Kullanıcı avatarı
xXx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti y.emre » 04 Eyl 2010, 16:44

o zman hiç takma emre, ne kendin önünü görebilrsin önümüz kış , nede karsıdaki önünü görebilir çok kulakların çınlar kul hakkı alırsın üstüne..
ben üstünde varken söktüm sarı ampul taktım mercek takmaya maddi imkanm olmadğı için.
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti alpino » 04 Eyl 2010, 16:52

dostum bildiklerimi kabaca anlatayım. K değeri büyüdükçe farların rengi maviye hatta mora doğru kayar. bu da aydınlatma miktarını özellikle kötü hava şartlarında olumsuz etkiler. bildiğim kadarıyla orijinal xenon sistemleri 4300 ya da 4800k gibi bir değere sahip.
düşük k değerli bir xenon takarsan mercekli farın olmasa da çok rahatsız edici olmayacaktır. 1 yıla yakındır xenon takılı bende. hala mercekli far taktıramadım (orijinali 950 tl). ama şimdiye kadar -gece dahil- bir kere bile selektör yapan olmadı.

xenon farlar normal halojen farlar gibi yavaş yavaş değil aniden yanar. bu nedenle selektör yapmaya pek elverişli değiller ama gene de taktırman durumunda sorun yaşayacağını pek sanmam.

şunu da paylaşayım. ben xenon sistemini bir akrabamdan aldım. kendisi zaten bu ürünün ithalatçısı idi. kalitelilerinden takmak zorunda kaldı zira kalitesiz xenon sistemlerinde octavia hemen far arızası uyarısı veriyor. sis farları dahil xenon takıldı. benim arabada -serviste bilgisayarla açmışlardı- viraj aydınlatmalı sis farları var. sis farlarına taktıkları xenonun yaklaşık 20 dk sonra beyni arıza yaptı (sürekli yanıp sönmekten olabilir). garantiden beyin değiştirdiler yine 20 dakika sonra aynı sis lambası bozuldu. biz de sislerdekileri söktük ve görece beyaz ışık veren halojenlerden taktık.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti somet » 04 Eyl 2010, 21:52

imkanın varsa mtec marka 4300k tavsiye ediyorum
Kullanıcı avatarı
somet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa

İleti sufe » 04 Eyl 2010, 23:08

K değeri Kelvin cinsinden renk ısısıdır. flaman (akkor) ampul 3200K değerindedir ve sarı renk verir, Gün ışığı 5600K dir. 8000K ise mavi bir ışıktır. Gözler için en uygun olan güneş ışığı yani 5600K civarıdır.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
sufe
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Suleyman
Nereden: Bursa
Arabanız: SuperB 1.4TSI Elegance

İleti cazgr » 04 Eyl 2010, 23:11

h 4 lerde uzun kısa motor sayesinde oluyor yani xenona zarar vermez
cazgr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kenan özkaya
Nereden: Denizli
Arabanız: honda cıvıc

İleti xXx » 05 Eyl 2010, 14:01

cazgr yazdı:h 4 lerde uzun kısa motor sayesinde oluyor yani xenona zarar vermez
Motor sayesindede yani normal far gibi selektör yapılabiliyormu hızlı hızlı gerektiğinde yeri geliyor araçta selektör kolunu hızlıca 6-7 kere çekip bırakıyoruz..Aynısı gibi mi olur yoksa yavaş yavaş mı yanıp söner bu farlar...??

SKODA FELİCİA 01''

Kullanıcı avatarı
xXx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cetinomer » 05 Eyl 2010, 16:27

Xenon farlar dışarıdan hoş görünüyor, ama karşıdan gelen arabanın görüşü de o kadar bozuluyor. Buna rağmne şu xenon farlar hala neden yasaklanmıyor anlamış değilim. Demek istediğim estetik uğruna birçok kişinnin canı malı tehlikeye atılmış olmuyor mu. Ben şahsen gece karşımdan xenon farlarını açmış araba geçince kendimi kör gibi hissediyorum.
cetinomer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Çetin
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia 1.2 64 BG 2007

İleti frostbite19 » 08 Eyl 2010, 10:49

Karşımdan gelme kulaklarını çınlatırım kardeş kusura bakma eğer taktırırsan..

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti RoadFighter » 08 Eyl 2010, 12:33

alpino yazdı:dostum bildiklerimi kabaca anlatayım. K değeri büyüdükçe farların rengi maviye hatta mora doğru kayar. bu da aydınlatma miktarını özellikle kötü hava şartlarında olumsuz etkiler. bildiğim kadarıyla orijinal xenon sistemleri 4300 ya da 4800k gibi bir değere sahip.
düşük k değerli bir xenon takarsan mercekli farın olmasa da çok rahatsız edici olmayacaktır. 1 yıla yakındır xenon takılı bende. hala mercekli far taktıramadım (orijinali 950 tl). ama şimdiye kadar -gece dahil- bir kere bile selektör yapan olmadı.

xenon farlar normal halojen farlar gibi yavaş yavaş değil aniden yanar. bu nedenle selektör yapmaya pek elverişli değiller ama gene de taktırman durumunda sorun yaşayacağını pek sanmam.

şunu da paylaşayım. ben xenon sistemini bir akrabamdan aldım. kendisi zaten bu ürünün ithalatçısı idi. kalitelilerinden takmak zorunda kaldı zira kalitesiz xenon sistemlerinde octavia hemen far arızası uyarısı veriyor. sis farları dahil xenon takıldı. benim arabada -serviste bilgisayarla açmışlardı- viraj aydınlatmalı sis farları var. sis farlarına taktıkları xenonun yaklaşık 20 dk sonra beyni arıza yaptı (sürekli yanıp sönmekten olabilir). garantiden beyin değiştirdiler yine 20 dakika sonra aynı sis lambası bozuldu. biz de sislerdekileri söktük ve görece beyaz ışık veren halojenlerden taktık.

Xenon ampul ve balast sık sık açılıp kapanmaya gelmiyor.

O nedenle uzun fara xenon kit taktırmak veya viraj aydınlatma özelliği olan sis farlarına takmak sıkıntı çıkarabiliyor.

Octavia'ya kalitesiz dediğiniz xenon kitler takılmıyor demişsiniz. (sanıyorum 100 TL civarı fiyata sahip olanları kastediyorsunuz)

Daha geçen hafta arabadaki xenon kiti yeniledim ve ampulleri de 4300k yaptım.

Taktığım xenon kitin fiyatı 100 TL civarı ama bahsettiğiniz arıza ışığı olayını halletmede küçük bir ayrıntıyı gözden geçirmek gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 08 Eyl 2010, 12:33

alpino yazdı:dostum bildiklerimi kabaca anlatayım. K değeri büyüdükçe farların rengi maviye hatta mora doğru kayar. bu da aydınlatma miktarını özellikle kötü hava şartlarında olumsuz etkiler. bildiğim kadarıyla orijinal xenon sistemleri 4300 ya da 4800k gibi bir değere sahip.

Xenon ampul ve balast sık sık açılıp kapanmaya gelmiyor.

O nedenle uzun fara xenon kit taktırmak veya viraj aydınlatma özelliği olan sis farlarına takmak sıkıntı çıkarabiliyor.

Octavia'ya kalitesiz dediğiniz xenon kitler takılmıyor demişsiniz. (sanıyorum 100 TL civarı fiyata sahip olanları kastediyorsunuz)

Daha geçen hafta arabadaki xenon kiti yeniledim ve ampulleri de 4300k yaptım.

Taktığım xenon kitin fiyatı 100 TL civarı ama bahsettiğiniz arıza ışığı olayını halletmede küçük bir ayrıntıyı gözden geçirmek gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir