Bu nasıl bir şeydir?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bu nasıl bir şeydir?

İleti akdeniz26 » 12 Ekm 2010, 23:44

Merhaba arkadaşlar. Sizinle paylaşmak istediğim bir konu var. Yaklaşık 1 senedir arabamda bu sıkıntı var. Ara sıra düzelse de aynı hatayı vermeye devam ediyor. Problem şu: Araba hareket halindeyken birden gazı kesiyor ve kerkinmeye başlıyor. Yani ani bir şekilde ileri geri hareket ederek tırtır arabayı titretiyor. Stop etmeden de düzelmiyor. Gaza ne kadar basarsam ileri gitmiyor. İyice yavaşlıyor ve stop ediyor o zaman rahatlıyor. Acaba bunun sebebi sizce ne olabilir?

Bu hta lpg taktırdıktan sonra başladı, not olarak bunu da yazmalıyım. Bujiden kaynaklanabileceğini düşünerek arada bir bujileri değiştiriyordum ama sorunun bujiden kaynaklanmadığını düşünüyorum. Çünkü yeni buji taktırdıktan sonra aynı hatayı yine yaptı.

akdeniz26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Halil Akdeniz
Nereden: Osmaniye
Arabanız: Araba arıyor

İleti caq1n » 13 Ekm 2010, 00:06

öncelikle geçmiş olsun. benim bir arkadaşımın toyota corollasındada aynı sorun wardı araba yolda giderken

durduk yere teklio we tıkanıodu. servise kdar götrüdük bulamadılar. lpgden kaynaklanıo dediler lpgci motor

ustasına fln attı olayı. ama sonra elektrik ustası çözdü olayı.

Olay hatırladığım kadarıyla şu, Araç lpgde iken seyir halinde benzin tamlatıo we aracın teklemesine sebep werio.

Elektrik ustası bi yere "Röle" Taktı ama tam bilmiorum.

Yarın Arkadaşımdan detaylı bilgi alıp, gerekli bilgileri ulaştırım size.
Kullanıcı avatarı
caq1n
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Çağın YAMAN
Nereden: Ankara
Arabanız: 2011 Peugeot 207 Envy

İleti akdeniz26 » 15 Ekm 2010, 18:45

Çok memnun olurum. İlginiz için teşekkür ederim. Aynı hatayı benzinde de veriyor.
akdeniz26
CLASSIC
CLASSIC

İleti frostbite19 » 15 Ekm 2010, 19:05

Arabanızın felicia olduğunu sanıyorum ama modelini de yazarsanız daha iyi. ..

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti önder38 » 15 Ekm 2010, 22:21

araç içerisindeki gaz göstergesi lpg/benzin geçişini sağlayan kutucuğun içerisinde lehim çatlağı olabilir. onu değiştirip denemenizi tavsiye ederim, zaten 10 lira civarı bişey.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti akdeniz26 » 16 Ekm 2010, 11:04

Aracım 2001 model felicia 1.3 glxi
akdeniz26
CLASSIC
CLASSIC

İleti mustklc » 16 Ekm 2010, 12:45

ateşleme bobinin değişecek. bu arızadan dolayı polomu sattım. beni uğraştıran ustaların Allah belasını versin. 10 milyarlık araca 2 milyar harcattılar bu yüzden. ben de sattım en sonunda
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti onurhan2006 » 16 Ekm 2010, 20:51

mustklc yazdı:ateşleme bobinin değişecek. bu arızadan dolayı polomu sattım. beni uğraştıran ustaların Allah belasını versin. 10 milyarlık araca 2 milyar harcattılar bu yüzden. ben de sattım en sonunda

çok büyük bir ihtimalle bobin değişince olay çözülür, ama ufacık bir switch de bu sorunu yaratabilir...,
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti akdeniz26 » 16 Ekm 2010, 23:38

Pazartesi günü bir servise götüreceğim..Sizce ne kadar masraf çıkarırlar? Ateşleme bobini ne kadar tutar?
akdeniz26
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 17 Ekm 2010, 10:52

abicim ateşleme bobını den önce dıstırıbötürün kapahını kontorol etınızmı bırde karbürötör altında cıglenın kaplosu var oaryı kontorol edı yerınden cıka bılıyor bır arkadaşımısın demesı gıbı ufacık bır soket herşeyı yapıyor bır ara benımde başıma geldı benzıne alınca araba ya calışmıyor yada hopluyordu kendı kendıne sonra arayı karbürötörcu fark etı olay cözüld yanı
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti onurhan2006 » 17 Ekm 2010, 12:16

felicia_3437 yazdı:abicim ateşleme bobını den önce dıstırıbötürün kapahını kontorol etınızmı bırde karbürötör altında cıglenın kaplosu var oaryı kontorol edı yerınden cıka bılıyor bır arkadaşımısın demesı gıbı ufacık bır soket herşeyı yapıyor bır ara benımde başıma geldı benzıne alınca araba ya calışmıyor yada hopluyordu kendı kendıne sonra arayı karbürötörcu fark etı olay cözüld yanı

araba glx-i yani enjeksiyonlu karburatorlü değil, bobin fiyatıda kalitesine göre değişir40-50 fazla verin orjinal olanı alın yoksa çin malı olan bobin yine başınızı ağrıtır, tahmini fiyatım ise 110-120 tl vardır...
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti Yasin Genç » 20 Ekm 2010, 22:11

:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

GEç Olmamıştır Umarım 99 model Felicia Glx var bendede Ve bendeki sorunu anlatayım sanırım aynısı.
Araçla yolda seyir halindeyken birden Devir Göstergesi aşşağı yukarı oynamya başlıyor ve araba yavaş yavaş gazdan düşüyor yemiyor gaz versen bile teklemeye başlıyor ve arkasından Stop ediyor.Ve aracı durdurup bi 5 10 dk sonra çalıştırdığın zaman çalışıyor hemen marşa bastınmı almıyor.
Sorun Bunun gibiyse aynı dert 2 sene önce benimde başıma geldi ve ateşleme bobininde sorun olduğunu anladık tabi önce ateşlemenin beyninde sorun vardır dediler beyini değiştirdik yine aynı olayı yaptı.Daha Sonra Bobini Değiştirdik Ve Sorun Gitti.
Biz Çıkma bobin Alarak İşi Hallettik bobinde Volsvogen gurubuna ait bir aracında ama tam hatırlamıyorum.
Kullanıcı avatarı
Yasin Genç
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Felicia

İleti hdoner » 20 Ekm 2010, 22:19

Aynı sorun benim fabiada vardı sorun ateşleme bobini değişince düzeldi.Genelde lpg takılınca ateşleme düzensizliğinden dolayı bobine aşırı yük biniyor(Malum lpg oktanı ile benzin oktanı farklılığından dolayı)

Ayrıca ateşleme bobinini sakın ha sakın yan sanayi almayın !Ben o hataya düştüm yeni bobin 1 ay olmadan yolda bıraktı çekici falan boşuna uğraştım :?
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 20 Ekm 2010, 22:21

Ayrıca bobin değişirse bujileride değiştirmelisiniz çünkü bu vuruntulu düzensiz ateşleme bujileride mafediyor.En azından yeni bobininze yazık olmasın bujileride değiştirirseniz gayet sağlıklı olacağını belirmeliyim.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti akdeniz26 » 21 Ekm 2010, 23:00

hdoner yazdı:Ayrıca bobin değişirse bujileride değiştirmelisiniz çünkü bu vuruntulu düzensiz ateşleme bujileride mafediyor.En azından yeni bobininze yazık olmasın bujileride değiştirirseniz gayet sağlıklı olacağını belirmeliyim.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Zaten bujileri sık sık değiştiriyorum. Normalde bir buji setinin 15000 gitmesi gerekirken lpg taktırdıktan sonra 5000 zor gidiyorum. Dediğiniz gibi düzensiz ateşleme sürekli olduğu için bujileri kısa zamanda öldürüyor.
akdeniz26
CLASSIC
CLASSIC

İleti akdeniz26 » 21 Ekm 2010, 23:04

Yasin Genç yazdı::!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

GEç Olmamıştır Umarım 99 model Felicia Glx var bendede Ve bendeki sorunu anlatayım sanırım aynısı.
Araçla yolda seyir halindeyken birden Devir Göstergesi aşşağı yukarı oynamya başlıyor ve araba yavaş yavaş gazdan düşüyor yemiyor gaz versen bile teklemeye başlıyor ve arkasından Stop ediyor.Ve aracı durdurup bi 5 10 dk sonra çalıştırdığın zaman çalışıyor hemen marşa bastınmı almıyor.
Sorun Bunun gibiyse aynı dert 2 sene önce benimde başıma geldi ve ateşleme bobininde sorun olduğunu anladık tabi önce ateşlemenin beyninde sorun vardır dediler beyini değiştirdik yine aynı olayı yaptı.Daha Sonra Bobini Değiştirdik Ve Sorun Gitti.
Biz Çıkma bobin Alarak İşi Hallettik bobinde Volsvogen gurubuna ait bir aracında ama tam hatırlamıyorum.

Devir göstergesine hiç dikkat etmedim ama dediğiniz gibi stop etmeden motor rahatlamıyor. Tabi ben 5-10 dk beklemedim bugüne kadar. Stop ettikten sonra hemen çalıştırıp yoluma devam ediyorum.

En kısa zamanda ateşleme bobinine baktıracağım. Anlaşıldı ki sorun ateşleme bobininde. İlgili tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.
akdeniz26
CLASSIC
CLASSIC

İleti tyilal » 27 Ekm 2010, 03:02

eğer arabada termostatın yuvasından su kaçırma varsa (benim gibi) su direk alttaki avans sensörüne akıyor zamanla kablo uçlarını çürütüyor.belki geç oldu ama bi kontrol etsen iyi olur
Kullanıcı avatarı
tyilal
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: felicia 1.3 mpi

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir