Felicia'da Devir Saati

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Felicia'da Devir Saati

İleti Balıkcı » 25 Ekm 2010, 21:53

Arkadaşlar;

Benim 1996 LX Felicia'da devir saati yok, şimdi bu devir saati bulunmayan göstergeyi söküp, devir saatli göstergeyi taksam direkt olarak çalışır mı devir saati?

Yani demek istediğim, devir saatinin tesisatı hazır mıdır? Yoksa ayrı olarak tesisatını da çekmem gerekecek mi?

Bana direkt çalışacağı söylendi ama emin olmadan almak istemedim. Bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var, bekliyorum:)

Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti tyilal » 26 Ekm 2010, 01:00

büyük ihtimal çalışır zaten her model için ayrı gösterge üretilmiyorki herhalde sizin de sadece o gösterge eksik üretilmiştir yeri ve tesisatı hazırdır
Kullanıcı avatarı
tyilal
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: felicia 1.3 mpi

İleti SKODA 135 » 26 Ekm 2010, 08:00

Devir saatine üç kablo geliyor, Şase kablosu, Elektrik kablosu ve Alternatif akım kablosu. Saate kaç kablo geliyor bilmiyorum.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti Balıkcı » 26 Ekm 2010, 14:55

tyilal yazdı:büyük ihtimal çalışır zaten her model için ayrı gösterge üretilmiyorki herhalde sizin de sadece o gösterge eksik üretilmiştir yeri ve tesisatı hazırdır

Teşekkürler, bende sizin gibi düşünüyorum ama emin olmadan da masrafa girmek istemiyorum :)

Neticede araçta abs, hava yastığı ve aslında araçta olmayan bilimum özelliklerin göstergesi lambaları ile birlikte varken, devir saati tesisatının da olduğunu düşünmemek elde değil. Sanırım alacağım ve hep beraber göreceğiz :D

Bu arada bilgisi olan paylaşırsa çok memnun olurum.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti Balıkcı » 26 Ekm 2010, 14:56

SKODA 135 yazdı:Devir saatine üç kablo geliyor, Şase kablosu, Elektrik kablosu ve Alternatif akım kablosu. Saate kaç kablo geliyor bilmiyorum.

Bilgi için teşekkürler, eğer tesisatı yoksa da, montajı konusunda en azından küçük bir bilgi olmuş oldu benim için:)
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKODA 135 » 26 Ekm 2010, 15:59

Serdar kardeşim bazı yarış arabalarında harici çokgüzel devir saatleri görüyorum arabanın ön göğüs kısmına yerleştiriyorlar. Acaba öyle birşey olamaz mı? Hem gösterge paneli hiç sökülmemiş olur. Gerçi tam emin değilim ama benimki sadece bir öneri. :idea:
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti Balıkcı » 26 Ekm 2010, 21:36

SKODA 135 yazdı:Serdar kardeşim bazı yarış arabalarında harici çokgüzel devir saatleri görüyorum arabanın ön göğüs kısmına yerleştiriyorlar. Acaba öyle birşey olamaz mı? Hem gösterge paneli hiç sökülmemiş olur. Gerçi tam emin değilim ama benimki sadece bir öneri. :idea:

İlginiz için teşekkürler arkadaşım, dediğiniz olayı da araştırdım. Herşeyden önce araçta tamamen yabancı bir cisim ön konsolun üzerinde bir yerlerde olacak:)

Hadi ondan geçtim de en ucuzu 80-100 liradan başlıyor, onlara da garanti bile vermiyorlar, kaliteli bir şey derseniz o da 500 liradan başlıyor. 500 Lirayı vermektense aracın orjinalini yaklaşık 150-200 arası bir fiyata maletmiş olacağım, en önemlisi de orjinal olacak. Burada en önemli konu "devir saatine gerek var mı?" aslında:)

Şimdiye kadar hiç devir saati olan araba kullanmadım, gerekte duymadım ama bu araçta motorun alüminyum blok olması yeterince sesli çalışmasına neden oluyor zaten, hal böyleyken aracı en düşük devirde kullanmak istiyorum o yüzden de en azından ilk etapta devir saatine ihtiyaç duydum (yani sanırım :) ).

Hafta sonuna kadar buradan gelen yorumlara göre de kesin kararı vereceğim, bakalım artık hayırlısı.

İlginiz için tekrar teşekkürler, selamlar.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti Balıkcı » 04 Kas 2010, 16:29

Konuyu yeniden canlandırayım :D

Devir saati olan göstergeyi aldım ve taktım. Tesisatı var çalışıyor.... Ama, fakat, lakin devir saati enjeksiyonlu araca ait devir saatiymiş :( Maalesef düzenli çalışmıyor. Aradaki farkı burada belirteyim de benim gibi böyle bir işe kalkışacak olanın aklında bulunsun. Karbüratörlü Felicia'daki devir saati bobine bağlanırken, enjeksiyonlu Felicialardaki devir saati beyne bağlı oluyormuş. Bu iki aracın devir saatleri görünüm olarak aynı olmakla beraber, çalışma sistemleri tamamen farklı olduğu için birbirlerine uyum sağlamıyorlar.

Şimdi bana 1.3 motor KARBÜRATÖRLÜ bir Felicia'ya ait devir saati lazım, elinde (veya bildiği bir yerde) çalışır durumda fazladan bir devir saati olan varsa hemen talibim :D
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 05 Kas 2010, 20:38

bu aldığınızı kaca aldınız
kmsaağtiniz falan değiştimi yoksa
normal satimi söküp taktınız saatıde calışıyormu peki biraz bilgilendiriseniz bizde araştıralım bizim arac icin
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti Balıkcı » 08 Kas 2010, 15:05

Cevap için geç kaldım özür dilerim.

Olayı detaylı anlatmam en iyisi sanırım :)

Devir saatinin analog saat olan göstergeye uyması için göstergenin arkasında bir kart var (ampullerin ve üzerinde devrelerin olduğu) o kartın da değiştirilmesi gerekiyor. Şöyleki; Devir saati olan göstergelerde, devir saatinin altındaki dijital saat göstergesi o karta sabitlenmiş durumda. Diğer bütün göstergeler ve ampuller vs. hepsi aynı. Yani devir saati ile birlikte o kartı da almanız gerekiyor.

Göstergenin arkasındaki kartı söküp, üzerindeki bütün göstergeleri (hararet, depo vs.) ampulleri ile birlikte yeni karta aktarıyorsunuz, sadece analog saat yerine devir saatini takıyorsunuz. Olay aslında basit ama yılların tozu ve küçük civatalar, onlara uygun tornavida vs. tabi biraz el becerisinin yanında aletler de gerekiyor.

Aslında fotoğraflamayı çok istedim ama hem yer müsait değildi, hemde göstergenin arkasında yılların tozu pisliği çok uzun zamanımı aldığı için hava kararmadan montajı yetiştirebilmek adına fotoğraflama işleminden feragat etmek zorunda kaldım. Fiyatlara gelince, buradan yazmam ne kadar uygun olur bilemiyorum, neticede işçilik vermedim, kendim uğraştım. Birde benim arabadan çıkan kart ve saati de verdim o minvalde bir alışveriş olunca tabi fiyatta bayağı farketti :)

Fakat dediğim gibi, aldığım devir saati karbüratörlü araca göre olmayınca geri iade etmek zorunda kaldım :( Şimdi sil baştan karbüratörlü araca uyumlu devir saati aramaktayım. Komple bir göstergede olabilir, sadece devir saati de olabilir. Nasıl uygun düşerse, yeterki karbüratörlü araca uyumlu olsun :)
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti Balıkcı » 15 Kas 2010, 22:48

Evet arkadaşlar, arefe günü yüzü gözü hürmetine midir nedir bende muradıma erdim.

Aradığım devir saatini buldum, daha önceki denediğim kartı da aldım ve montajı kendim yaptım. Artık devir saati olan Felicia kullanmaktayım :)

Bu arada, devir saati sanırım 500 rpm eksik gösteriyor (neticede çıkma aldım) bunun nedeni ne olabilir? İbrede herhangi bir sallantı vs. yok. Bobin orjinal ve bujiler, buji kabloları da yeni. Eksik göstermesinin sebebi çıkma devir saatinden dolayı mı, yoksa bir yerlerde eksik/yanlış bir şeyler mi var acaba?

Araştırması ve tedavisi bayramdan sonraya kaldı gerçi ama, bir fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Herkese sevdikleri ile sağlıklı ve mutlu nice bayramlar dileklerimle saygılar, selamlar.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti cccihattt » 23 Şub 2012, 21:20

nerden buldun devir saatini? bende arıyorum bulamadım daha. şu izmitte hiç bişey bulamıyoruz yaw :?
Kullanıcı avatarı
cccihattt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cihat mendi
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Felıcıa GLX Combi

İleti PİCK-UP » 23 Şub 2012, 23:27

adana 'da 200 ile 250 tl arasına çok temiz komple göstergeler mevcut hemde devir saatli...
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti phenomx3 » 01 Mar 2012, 18:39

cccihattt yazdı:nerden buldun devir saatini? bende arıyorum bulamadım daha. şu izmitte hiç bişey bulamıyoruz yaw :?

Parça konusunda biliyorsundur da ; Sefa sirmen sanayi sitesinde Mert oto var ismet abi, Bulgar derler. Bide Sanayide oto 41 var. Gölcükte de Girişte dörtyol da Michelin Lastik bayii ve Skoda, WW, Audi parçası satan bi yer var. Benim bilmediğim senin bildiğin başka parçacı varsa söylersen sevinirim. Bu arada ben Gölcükteyim Ya sen?
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti cccihattt » 02 Mar 2012, 20:07

phenomx3 yazdı:
cccihattt yazdı:nerden buldun devir saatini? bende arıyorum bulamadım daha. şu izmitte hiç bişey bulamıyoruz yaw :?

Parça konusunda biliyorsundur da ; Sefa sirmen sanayi sitesinde Mert oto var ismet abi, Bulgar derler. Bide Sanayide oto 41 var. Gölcükte de Girişte dörtyol da Michelin Lastik bayii ve Skoda, WW, Audi parçası satan bi yer var. Benim bilmediğim senin bildiğin başka parçacı varsa söylersen sevinirim. Bu arada ben Gölcükteyim Ya sen?

Ben gündoğdu bayındırlık bulgarıda oto 41 ide tanıyorum onlarda olmaz bence öyle şeyler hiç onlara sormak aklıma gelmedi ama. orda çıkmacı 41 var orda denk gelirse anca ordan bulabiliriz heralde.
Kullanıcı avatarı
cccihattt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cihat mendi
Arabanız: Skoda Felıcıa GLX Combi

İleti blauzahn » 28 Eyl 2013, 22:50

Devir saatine hiç gerek yok. Ben internette bulduğum değerlere göre bir tablo hazırladım inanın daha iyi oldu diyebilirim :) Sadece hangi viteste olduğunuzu ve kaçla gittiğinizi bilmeniz yeterli... Lastik ebadı 175*70*13 e göre hesaplanmıştır.

ŞANZI
MAN
DİFRAN
SİYEL
LASTİK2000 Devir2500 Devir3000 Devir3500 Devir5000 DevirİDEAL
HIZ
İDEAL
HIZ
DEVİRİ
1. Vites3,3084,1185531620242840222750
2. Vites1,9134,1185532834414869382750
3. Vites1,2674,11855342526273104572750