kaputtan su girmesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kaputtan su girmesi

İleti meteor » 27 Ekm 2010, 18:15

arkadaşlar bugun arabaya bindigimde şürücü kısmının paspasının su içinde oldugunu gördüm. kaputu açtım tam sürücü tarafının köşesinde su birikintisi vardı, birde kaput açma kolunun oldugu yerde sünger gibi bir şey vardı (egilip bakmadım ne olduguna ama) oda ıslanmıştı sanırsam su oradan geliyor bu önemli birseymidir. orada elektrik devreleri ile ilgili birşeyler var mıdır? bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim araba felicia glxi

meteor
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali yaşar
Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 glxi 2001

İleti furunotr » 27 Ekm 2010, 18:36

Büyük ihtimal kaputtan değil de camdan sızıyor o su; dilerseniz formu araştırın bu konu ile ilgil ben de dahil birkaç kişinin açtığı ya da dahil olduğu başlıklar mevcut...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti meteor » 27 Ekm 2010, 18:48

kaputtaki su birikintisi ne olabilir peki birde elektrik devreleriyle ilgili birseyler varmıdır orda
meteor
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali yaşar
Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 glxi 2001

İleti tyilal » 27 Ekm 2010, 22:48

kaput kolunun altındaki yan plastiğin içinde epey bir soket var o plastiği kaldırıp (tutan tek bir vidası var) altını bir kontrol etsen iyi olur
Kullanıcı avatarı
tyilal
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: felicia 1.3 mpi

İleti zeybek » 28 Ekm 2010, 10:22

Bendede aynı sorun var. Ama her yağmurda yapmıyor . Neden olabılır acaba.
zeybek
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Karabük
Arabanız: Felicia 1.3 GLX

İleti Teknikerkaradeniz » 30 Ekm 2010, 13:38

Arkadaşlar benim feliciada da aynı sorun vardı.Kaputun her iki başından su alıyordu.kaportacıya gittim.Normalde suyun kanaldan aşağı gitmesi gerekirken kanalın başından içeri alıyor.Oralarda normalde silikon oluyormuş.Usta cam macunu ile doldurdu.Bakalım yağmurdan sonra su alacak mı ?

New_DSC00787-1.jpg
Resim 1

New_DSC00783.jpg
Resim 2
Teknikerkaradeniz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Samsun

İleti jawacı » 30 Ekm 2010, 13:53

Bu sorunun nedeni cam. Camdan su alıyor. Aynı sorun bendede vardı. Orijinal camı çatladığı için değiştirmiştim. Geçen kış sürekli ayağıma su damladı. Nedenini çok aradım bulamadım. Geçen ay bir arkadaşımın tavsiyesiyle bir camcıya gittim. Usta camı söküp camın çevresini,fitilin iç tarafını güzelce macunladı,yerine taktı. Geçen ayın 15 inde o şiddetli yağmurlarda Ankara ya gidip geldim, bir damla su almadı. Ustaya çok dua ettim. sorun çözüldü. Macun çeken bir camcı ile görüşün.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti felisyacı » 30 Ekm 2010, 22:16

Aynı sorun bendede vardı. son yağan yağmurlarda su aldığnı ve şöför tarafıda aynen tarif edidiği gibi direksiyonun altında izalasyon süngererinin ıslandığını gördüm. Hatta alarm burada olduğu için kısa devreden sık sık çalıyordu. Bu gün şaşmazda kendi ustama gittim fikir aldım. Büyük ihtimalle camdan olduğunu söyledi. camcıya gittim kontrol etti cam lastiklerinden aldığın söyledi ama ben pek kanaat edemedim. Lastiği tornavida ile kaldırıp baktı buralardan alıyor dedi ama, lastiğin arasından çamur çıkması gerekirken toz çıktı. Buda oralardan almadığını gösteriyor bana göre. camı sökmeden silikon çekecekmiş bir daha su almayacakmış. silikon 30 TL. YAPTIRMADIM.
Oradan kaportacıya gittim. tıkalı kanallar falanmı var diye. İyi bir ustaya rast geldim.Tabii tavsiye ile gitmiştim.
Kaputu açtı uzun kontrollerden sonra, bu araba bu camdan su almaz dedi. Zaten nomal yıkamalarda hiç su almamıştı. döşeme izalasyon v.s. baktıktan sonra; şiddetli yağan yağmurlarda arabanın rampada kalmış olabileceğini(Önü yukarıda) bu nedenle de kaputtan sızan suyu taşıyan kanalların dolarak, suyu taşırmasıyla kaput altında solda AKÜ etrafında, sağda da boşlukta(Yukarıda fotolarda da görülüyor) havuzlanan suyun elektrik v.s. kablolarının geçtiği deliklerden sızarak ıslanmış olabileceğini söyledi.
İki şiddetli yağmurda da aynen ustanın dediği gibi rampada ve önü yukarıda bırakmıştım arabayı.
Şimdilik bir şey yapmaya gerek yok dedi ve geri döndüm geldim. az kalsın camcı tarafından kafesleniyorduk.
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: COMBİ GLX

İleti felicia_3437 » 30 Ekm 2010, 22:43

felisyacı yazdı:Aynı sorun bendede vardı. son yağan yağmurlarda su aldığnı ve şöför tarafıda aynen tarif edidiği gibi direksiyonun altında izalasyon süngererinin ıslandığını gördüm. Hatta alarm burada olduğu için kısa devreden sık sık çalıyordu. Bu gün şaşmazda kendi ustama gittim fikir aldım. Büyük ihtimalle camdan olduğunu söyledi. camcıya gittim kontrol etti cam lastiklerinden aldığın söyledi ama ben pek kanaat edemedim. Lastiği tornavida ile kaldırıp baktı buralardan alıyor dedi ama, lastiğin arasından çamur çıkması gerekirken toz çıktı. Buda oralardan almadığını gösteriyor bana göre. camı sökmeden silikon çekecekmiş bir daha su almayacakmış. silikon 30 TL. YAPTIRMADIM.
Oradan kaportacıya gittim. tıkalı kanallar falanmı var diye. İyi bir ustaya rast geldim.Tabii tavsiye ile gitmiştim.
Kaputu açtı uzun kontrollerden sonra, bu araba bu camdan su almaz dedi. Zaten nomal yıkamalarda hiç su almamıştı. döşeme izalasyon v.s. baktıktan sonra; şiddetli yağan yağmurlarda arabanın rampada kalmış olabileceğini(Önü yukarıda) bu nedenle de kaputtan sızan suyu taşıyan kanalların dolarak, suyu taşırmasıyla kaput altında solda AKÜ etrafında, sağda da boşlukta(Yukarıda fotolarda da görülüyor) havuzlanan suyun elektrik v.s. kablolarının geçtiği deliklerden sızarak ıslanmış olabileceğini söyledi.
İki şiddetli yağmurda da aynen ustanın dediği gibi rampada ve önü yukarıda bırakmıştım arabayı.
Şimdilik bir şey yapmaya gerek yok dedi ve geri döndüm geldim. az kalsın camcı tarafından kafesleniyorduk.

sizdemiş siniz ki rampada kafası yukarıya doru kalırsa ama benım aracım tam tersi rapa aşahıya kafada aşahıya doru bakıyor ama yolcu tarafından bu sefer iki sefer su aldı anlamadım giti
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti felisyacı » 30 Ekm 2010, 23:33

iyi bir ustanın kontrol etmesi gerekiyor. Neden olduğunu burada söylemek zor. Bendeki durum sizden farklı olabilir.
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: COMBİ GLX

İleti felicia_35 » 31 Ekm 2010, 00:15

arkadaşlar yardıma ihtiyacım var. bi arkadaşım kobra egsoz hediye etti. egsozu taktıktan sonra çok fazla çiğ gaz kokusu gelmeye başladı. gaz ayarı yaptırdım bi süre normaldi ama yine gaz kokusu gelmeye başladı bunun egsozla bi ilgisi varmı yokmu bilmiyorum. bu konuda bana yardımcı olurmusunuz...
felicia_35
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: mücahit ince
Nereden: İzmir
Arabanız: felicia glx

İleti firarim19 » 31 Ekm 2010, 23:11

tam dediğiniz noktada benimde su girdigini farkettım , damlamadı sadece cam suyu koymak için elımı kaput koluna attıgımda sungerın ıslanmış oldgunu farkettım 3 gun yagan yagmurdan sonra sızmış içeri artarsa ya da devam ederse arastıracagım bır ara oksit kontrolu de yapacagım kolay gelsın hepinize.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti frostbite19 » 02 Kas 2010, 18:44

Evet akünün oraya ve içeride kaput açma yerine gelen su, yukarıda 2. resimdeki yerlerde silikon olmadığından giriyor gerçekten. . .Ben de bugun farkettim, daha bu resimleri görmemiştim, gündüz kendim su dökerek kontrol ettim, ve oralardan suyu aldığını farkettim. . .
Silikon yaptım bartık almaz, ama benimkinde taa içeri gelmiyodu su,akünün altında biraz ıslak oluyodu sadece. . .

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004