2. El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2. El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

İleti cobweb » 20 Kas 2010, 22:03

Arkadaşlar merhaba,

Kısmet olursa önümüzdeki hafta araba pazarına gitmeyi düşünüyorum.felicia 1.3 glxi veya 1.6 glxi 2000-2001 model (özellikle beyaz renk) araçlara bakmak istiyorum,ilk arabam olacak; bu konuda siz tecrübeli skoda kullanıcıları ve araba sahipleri arkadaşlarımıza şunları sormak istiyorum,

2. el araç seçerken nelere dikkat edilmelidir ?

Araçta neleri kontrol etmek gerekmektedir?

Dikkat edilmesi gereken belgeler nelerdir?

Aracın çalıntı olması ihtimaline karşı neler yapılmalıdır?

ve buna benzer dikkat edeceğimiz diğer önemli hususlar, ipuçları nelerdir? tecrübeli üye arkadaşlarımız bu konuda bilgilerini paylaşırsa eminim ki bir çok yeni araç sahibi olacak arkadaşlara da yön verecek yardımcı olacaktır.sonuçta piyasa çok dürüst bir piyasa değil, insanları kandırmak, yanıltmak isteyenler var olabiliyor maalesef.
emeği geçen herkese şimdiden çok tşk ediyorum arkadaşlar...

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

İleti felicia_3437 » 20 Kas 2010, 22:30

benım görüşümde 2000 model bır arac olacahı icin ilk aramıyacahım şey boya olurdu hata kompile yakın zamnda boyanmışsa daha mak bul olur yanı sonuc ta kaportası temız olurdu cısıksıs falan ama değişene dikat edin aracın duruşuna diri durması lazım bır aracın icinin koltuklarına dıkat edın cok yıpranmışsa ıyı durmaz gözünüzde zaten ben felicia kulanıyorum 3 yıldır gne felicia alacak olsam km ye hayta bakmam motooru ıyı olduktan sonra lpg sının işli olmasıda iyi olur muhaynesıne 1 yıl kalmış araba olursa bır yıl kafanız rahat olur bunu gıbı şeyler yanı kolay gelsın hayırlı olsun şimdiden
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti ugur_clskn » 20 Kas 2010, 23:30

çok tecrübeli değilim ama elimden geldiğince bildiklerimi anlatayım;
2. el araç seçerken: kazasız olmasına dikkat edin boya çok problem değildir. parça değişimi örneğin kaput çamurluk panel v.s değişmiş olmasın siz satarken fiyat kırmaya çalışırlar. km si 150.000 in altında olursa iyi olur ama çok bakımlı temiz kullanılmış bir araç ise o zaman başka. lpg olsun mutlaka ruhsata işli olsun 1.3 bile olsa benzin pahalı, baya farkediyo tüketim dizel gibi sakınmadan kullanırsınız 100 km'de 18- 20 lira civarı yakar bu araçlar. eksozdan mavi duman çıkmasın eksoz renksiz olsun, soğuk havalarda bi parça beyaz olabilir motorcu tanıdığınız varsa gösterirseniz iyi olur.

araçta dikkat etmen gerekenler: feliciaların su alma problemi olabiliyo oda kışın çok can sıkıyo kapı altlarındaki halılara göz at özellikle sağ önde sigortaların olduğu taraflara ve bagajın içindeki tahtayı kaldırıp stepnenin oraya bak ıslak mı çürüme v.s varmı. bagaj kapağınada bak aynı şekilde çürümüş olmasın 500 lira + boya gibi bişeydi fiyatı. camları indir kaldır birkaç kez o modüller de pahalıydı baya. direksiyonu tam sağ ve tam sol yapıp yavaş yavaş yürüt arabayı kıtır kıtır ses gelmiyo olsun. aynı şekilde önünden arkasından esnetince arabayı gacırtı gucurtu gelmesin. triger zinciri şıngırdamasın. su eksiltmiyo olmasıda önemli soğutma suyuna bak bakalım mavi yada kırmızı cam gibi su olsun paslı kahverengi değil. altına eğil bak arabanın yağ kaçağı su kaçağı felan olmasın. içi de ne kadar temiz olursa o kadar iyi.

dikkat edilmesi gereken belgeler: zaten bi trafik bide tescil belgesi olur muayene zamanına bakarsınız motor noyu şase noyu kontrol edersiniz belgelerle başka bi işiniz olacağını sanmıyorum.

ben tekrar felicia alacak olsam 1.6 glxi klimalı alırdım lpg li km de az olursa tadından yenmez önceliği o modelde tutun hem satarken rahat satılır hemde 1.3 ile yakıt açısından arasında öyle aman aman bi fark yok
PEUGEOT 306 1.6 SEDAN
Kullanıcı avatarı
ugur_clskn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur çalışkan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia 1.3lx idi

İleti WXW » 21 Kas 2010, 00:50

Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti felicia35 » 21 Kas 2010, 15:24

Yukarıda arkadaşlar güzel bahsetmişler.Buna ben de bir şey eklemek istiyorum.
Aracı almadan önce mutlaka Tramer den plakasını sorgulayın.Ayrıca mutlaka ustanız varsa gösterin.Almaya karar verirseniz mutlaka 80-100 tl acımayın yetkili servise baktırın derim.
SAYGILARIMLA
Kullanıcı avatarı
felicia35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖZER
Nereden: İzmir
Arabanız: 97 FELİCİA LX

İleti SKODA 135 » 21 Kas 2010, 16:03

Ben araba pazarında veya galerilerde bir araç görüp beğendiğimde ilk olarak eve telefon açıyorum ve şu plakalı aracın sicil kaydına bakın diyorum. Aracın güzel olması önemli ama ilk önce haciz, rehin, ipotek yada çalıntı olup olmadığı daha önemlidir.

İkinci olarak ta aracın şase ve motor numaralarının ruhsatla karşılaştırılıp doğru olup olmadığına bakılmalıdır. Noter satışını alırsınız sonra muayenede motor yada şase numarası yanlış çıkınca çok başınız ağrır.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti cobweb » 23 Kas 2010, 18:21

Arkadaşlar merhaba,

emek verip bilgi ve birikimlerini paylaşan arkadaşlarıma çok tşk ediyorum, saolun gerçekten beni ve yeni araç almak isteyen arkadaşları bu konuda bilgilendirdiniz.

skoda servisine götürdüğümde arabayı bilgisayara mı sokuyolar.serviste neler yapilıyor biraz bahsedermisiniz?araba ile hangi bilgiler veriliyor serviste? tşkler..

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ugur_clskn » 23 Kas 2010, 22:31

götürülen araça sanayide değilde yetkili servislerde yapılan bütün işlemlerin bilgisi verilir. önceki kaza bilgilerine ulaşırsınız. cihaza bağlandığında hata varsa onları söylerler. bide boya durumuna bakıp boyanan yerleri varsa onları söylüyolar. güzel de para alıyolar. bildiklerim bunlar iyi akşamlar.
PEUGEOT 306 1.6 SEDAN
Kullanıcı avatarı
ugur_clskn
CLASSIC
CLASSIC

İleti cobweb » 23 Kas 2010, 22:33

ugur clskn tşk ederim.ne kadar alıyorlar serviste?

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ugur_clskn » 23 Kas 2010, 22:39

skodayı bilmiyorumda 200 lira civarı bişeyden bahsettiler geçen gün. sormakta fayda var.
PEUGEOT 306 1.6 SEDAN
Kullanıcı avatarı
ugur_clskn
CLASSIC
CLASSIC

İleti cobweb » 23 Kas 2010, 22:41

off çok para eğer 2 yüz liraysa.arabayı almazsan gitti 2 yüz lira :D

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia35 » 23 Kas 2010, 22:45

İşinin erbabı Skoda'dan anlayan iyi bir motor ustası ve kaportacı ile de baktırabilirsiniz.
SAYGILARIMLA
Kullanıcı avatarı
felicia35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖZER
Nereden: İzmir
Arabanız: 97 FELİCİA LX

İleti cobweb » 23 Kas 2010, 22:46

felicia35 arkadaşım ustalar kaç para alıyorlar ?

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia_3437 » 24 Kas 2010, 10:10

20 30 enfazla olsun 50 lıra alır lar abıcım oda anahtar parası derler buralarda
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti hetepe » 24 Kas 2010, 10:14

200 isteyen ayıp etmiş, yetkili servisler bile araç expertizine 50 tl alıyor.
Servisin kaportacısı, motorcusu, elektrikçisi, boyacısı gelip kendi kısımlarıyla ilgili ve genel olarak (fiyat dahil) değerlendirme yapıyorlar.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir