Soğutma suyunu komple boşaltmak?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Soğutma suyunu komple boşaltmak?

İleti cihanne » 05 Arl 2010, 16:09

Selamlar,

Felicia nın antifrizli soğutma suyunu komple boşaltıp yenisini koymak istiyorum.
Bundan önceki aracım olan siena da alt tarafta bir tıpa vardı ve bunu açınca borulardaki ve su deposundaki bütün su akıyordu. Felicia nın soğutma suyu boşaltma tıpası nerededir?

Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihan ÜRÜT
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Felicia GLX 1.3 MPi

İleti felicia35 » 05 Arl 2010, 18:08

Selam arkadaşım radyotöre giren hortumun kelepçesini gevşetip hortumu yerinden çıkartın , hep radyatördeki hem de yedek depodaki su boşalacaktır.Gerçi biliyorsunuzdur ama hatırlatmak isterim .Antifirizli suyu koymadan önce isterseniz yedek depoya damacana sulardan doldurup önce bir devir daim etsin bu su yani motoun içinni ve radyatörü bir temizlesin.Sonra bir kez daha aynı işlem ondan sonra antifirizli suyu koyabilirsiniz.

Kolay gelsin.
SAYGILARIMLA
Kullanıcı avatarı
felicia35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖZER
Nereden: İzmir
Arabanız: 97 FELİCİA LX

İleti cihanne » 05 Arl 2010, 18:47

peki radyatöre giren bahsettiğiniz hortum aşağıda mıdır? Yukarıda mı?
Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

İleti Safariali » 05 Arl 2010, 19:05

elleme öyle kalsın

sen bir litre antifiriz ilave et yeterli..
memleket neresi soğukmu sizin oralar.
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti cihanne » 05 Arl 2010, 19:30

abi memleket bursa çok soğuk olmuyor ama motorun ömrü, paslanma, kireçlenme vs vs gibi türlü nedenlerden ötürü yapmayı düşünüyorum.
Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

İleti Safariali » 05 Arl 2010, 20:37

ayarlı pense bul bir tane kelepçeyi açmak basit değil göründüğü kadar o yüzden ayarlı pense bul onunla yap yeni koyacağın suyu full depoyu doldur hava kalabilir belki.ben kelepçeyi kırmıştım o yüzden elleme dedim yanlış anlama g12 organiklerden koy antfirizi yeşil olanlardan alma birde radyatörü temizlemek için arabayı çalıştırmaya falan kalkma sayın adminin böyle bir teorisi var hatta sitede anlatıyor resimli eski mesajlarda var
ama bana sorarsan çok zararlı bir uygulama yada ben bilemedim

sayın Yönetici selamlar...

kolay gelsin.
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti ünsal » 05 Arl 2010, 20:42

bütün sistemi değiştirmeyin bence radyotörde zayıf paslanmış yerleri acar bu sefer radyotörü değiştirmek zorunda kalırsınız bence 1 lt alın genleşme kabından eksiltip tazeleyin sonra 1 lt daha alıp ilerleyen zamada yine tekrarlayın zaten toplamda 3 lt antifiriz yeterli ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti felicia35 » 05 Arl 2010, 22:14

kizilcalihoca yazdı:ayarlı pense bul bir tane kelepçeyi açmak basit değil göründüğü kadar o yüzden ayarlı pense bul onunla yap yeni koyacağın suyu full depoyu doldur hava kalabilir belki.ben kelepçeyi kırmıştım o yüzden elleme dedim yanlış anlama g12 organiklerden koy antfirizi yeşil olanlardan alma birde radyatörü temizlemek için arabayı çalıştırmaya falan kalkma sayın adminin böyle bir teorisi var hatta sitede anlatıyor resimli eski mesajlarda var
ama bana sorarsan çok zararlı bir uygulama yada ben bilemedim

sayın Yönetici selamlar...

kolay gelsin.

Benim aracım karbüratörlü ben 6 yıldır her kış öncesi anlattığım şeklide su değişimi yapıp antifiriz ilave ettim.Bir sorun yaşamadım fakat mpı motorlar için durum belki farklıdır.
O nedenle isterseniz bir servise danışın derim
SAYGILARIMLA
Kullanıcı avatarı
felicia35
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia35 » 05 Arl 2010, 22:17

felicia35 yazdı:Selam arkadaşım radyotöre giren hortumun kelepçesini gevşetip hortumu yerinden çıkartın , hep radyatördeki hem de yedek depodaki su boşalacaktır.Gerçi biliyorsunuzdur ama hatırlatmak isterim .Antifirizli suyu koymadan önce isterseniz yedek depoya damacana sulardan doldurup önce bir devir daim etsin bu su yani motoun içinni ve radyatörü bir temizlesin.Sonra bir kez daha aynı işlem ondan sonra antifirizli suyu koyabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Genleşme kabından radyötere giren hortum sökülecek.
Benim aracım karbüratörlü ve ben 6 yıldır her kış öncesi yukarıda anlattığım şeklide yaptım ve hiç bir sorun ile karşılşmadım.
Fakat MPI motorlar için durum belki farklıdır ama zannetmiyorum soğutma sistemi aynı.Siz isterseniz servise bir danışın.
SAYGILARIMLA
Kullanıcı avatarı
felicia35
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 05 Arl 2010, 23:57

termostat üzerindeki müşürü söküp motor çalışıyorken genleşme kabından sürekli su ekleyerek en pratik olarak değiştirirsiniz.

birde aracın altında radyatörden çıkan dirseğin üzerinde bir boşaltma tapası var çoğusu bilmez...

bunu sökerek değişim mümkün ama zorlar, ayrıca eğer küflenmiş ise tapayı sökecem diye direseği kırabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sonerx » 06 Arl 2010, 00:28

racın altında radyatörden çıkan dirseğin üzerinde bir boşaltma tapası var.13-14 anahtarla sök boşalsın sonra bir güzel üstten bas suyu yıkansın .İmkanın varsa şehir şebeke suyu bas hortumla daha iyi olur. Sonra boşalt.ben regülatör lpg beyninin su kısmını temizleyeyim derken hortumun dar yerinde içinde bir nohut parçası büyüklüğünde demir buldum.orayı tıkamıştı.
Ayrıca su boşaltma konusu daha önce resimli olarak anlatılmıştı araştırsaydınız görürdünüz. vesselam. :)
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti cihanne » 06 Arl 2010, 16:38

sonuç : motor kaputunu açtım.
radyatörün altındaki borunun kelepçesini gevşettim.
boruyu çıkardım. bütün su aktı.
su deposundan 3-5 litre kadar su döküp yıkadım.
2 litre shell marka antifriz, 1,5 litre kadar da şişe su koydum.
bu kadar :)
Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 06 Arl 2010, 16:54

Termostatın üzerindeki hararet müşirinin deliğini de açıp su ilave ederseniz blokta kalanı da temizlemiş olursunuz.;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti alwaysloser » 22 Arl 2010, 01:19

burada felicianın sistemini komple boşaltıp g 12 antifiriz ile dolduruyorlar

http://www.turkiyeotoforum.com/tr/index.php?topic=2994.0
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti tornado38 » 06 Oca 2011, 21:18

arkadaşalar mpi motorlarda sakın ha sadece su koynayın ben bilmeden su ile bindim hemen devirdaimi elime aldım 50tl ye patladı Allah tan kendim değiştiriyomda parça parasıyla kurtarıyoruz benim yaptığım ve tavsiyem ve arabamda şu an aynı anlatacağım şekildedir suyu boşalt(radyatör alt hortumunu söküp)sonra taşırma kabından full antifiriz yani susuz safi ardından kap yarıya kadar dolunca arabayı 1 dk çalıştırırım gaz vermeden rölantide ardından eksilirse tamamlarım stop edip eksiği tamamlayıp ardından tekrar çalıştırırım ayrıca kaloriferde sıcakta yani kırmızıda olacak (iç göğüsteki sıcak soğuk ayar kelebeğinden) eksiltirse tekrar tamamlayıp yaz-kış herdaim arabanın motorunda antifirizi eksik etmem çünkü antifiriz motoru pasa radyatörü kirece ve lastik hortumları veher yeri korur hiç boşaltmayın antifirizi
SKODA FELİCİA 1.6GLXİ 2000
BLAUPUNKT GTA470
ATİKER SIRALI SİSTEM
Kullanıcı avatarı
tornado38
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa taşcı
Nereden: Kayseri
Arabanız: felicia1.6GLXi

Felicia

Kimler çevrimiçi