felicia arabamin kaputu acilmiyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

felicia arabamin kaputu acilmiyor

İleti greta_garbo » 14 Oca 2011, 15:47

Merhaba, arabam 2001 model skoda felicia. 10 gun once arabanin egzosundan koyu renkli duman cikti ve yag isigi yandi. 2km daha yavas yavas giderek arabayi durdurduk. Yag koymak istedik ancak arabanin kaputu acilmiyor. Arabayi yeniden calistirdigimda yag tamamen yok uyarisi verdigi icin arabayi servise götürmeyi dogru bulmadim. Yurtdisinda oldugun icin arabami sanayiye götürüp yaptirabilme sansim yok. Mümkünse kendim acmam gerekiyor. Kaputu servise götürmeden nasil acabilecegim konusunda bana yardimci olabilir misiniz?

greta_garbo
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: skoda felicia

İleti AhmetH » 14 Oca 2011, 15:54

kolu çekince açılmadı mı ?

kolun oraya eğilip kolun kumanda ettiği teli bir kargaburun ile falan ayrıca çekin açılması lazım.

birinin kaputun ucuna doğru bastırmasıda çözüm olabilir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti greta_garbo » 14 Oca 2011, 15:59

evet, dediginiz gibi teli cekmeye calistim, birde kaputun önunde plastik kisimda bir mandal var ayni zamanda onu bastirmaya calistik ama basarili olamadik. Burada hava biraz soguk acaba etkisi olabilir mi?
greta_garbo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti greta_garbo » 14 Oca 2011, 16:00

Bir de bu halde(hic yag olmadigi uyarisini verirken) 4km uzaktaki tamirciye götürebilir miyim? Aracin motoru zarar görür mü?
greta_garbo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 14 Oca 2011, 16:12

kolu çekince o mandal dışarı çıkmışmıydı ?

hiç yağ olmadığı uyarısı ne demek açıkçası bilmiyorum. Yol bilgisayarınız mı var ? yoksa göstergedeki yağ lambası mı yanıyor ?

yağsız motor en fazla 5 - 10 dakika çalışır hararet yapıp sıkışır bir dahada adam olmaz rebuild ister
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti greta_garbo » 14 Oca 2011, 16:17

Yok o mandalda herhangi bir hareket yok. Normalde kolu çektiğimizde ön kaputtan duyduğumuz ufak seste çıkmıyor sanki tel işlevini yitirmiş gibi. Araba 2001 model yol bilgisayarı filan yok yağ ibresi hiç hareket etmiyor o yüzden yağın tamamen bitmiş olduğunu düşünüyorum
greta_garbo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 14 Oca 2011, 16:27

göstergede yağ seviyesini gösteren herhangi bir ibrenin olmadığını bildiğinizi ummak istiyorum :D
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti greta_garbo » 14 Oca 2011, 16:33

yağ göstergesi ile hararet göstergesi aynı gösterge değil mi? arabayı çalıştırmadan önce yağ seviyesini çalıştırdıktan sonra harareti gösteriyor diye biliyorum. Ayrıca kırmızı bir uyarı ışığı çıkıyor o da yağ olmadığını göstermiyor mu?
ben mi yanlış biliyorum ya da daha önceki arabalarımda öyleydi
greta_garbo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 14 Oca 2011, 16:51

hararet göstergesi adı üstünde motoru soğutmak için motorun içinde dolanan sıvının sıcaklığını gösterir :)
bizim araçlarda yağ sistemi ile alakası yok ayrıca yağ seviyesini ayrıca gösteren bir gösterge de yok (en azından felicia için öyle)

ayrıca motoru çalıştırmadan yanan kırmızı renkli huni şeklindeki uyarı işareti "yağ olmadığını" değil "yağ basıncının olmadığını" gösterir.

o ışık yanıyorsa motor yağlanmıyor demektir, yağ seviyesi ile alakası yok :)

şimdi bu bağlamda siz marş yapınca bu ışık sönüyorsa tamircinize gidebilirsiniz.
yok sönmüyor ise motorda hiç yağ yoktur. (hiç yağ olmadığı zaman pompa basınç oluşturamadığı için yanacaktır, 1 litre yağ bile olsa basınç olur motor yağlanır o ışık söner.)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti greta_garbo » 14 Oca 2011, 16:57

yani bu bağlamda arabayı çalıştırdığımda kırmızı renkli yağ lambası sönerse arabayı kullanabilirim. Açıkcası şu anda tam hatırlamıyorum umarım o lamba sönüyordur o zaman :)...

Teşekkürler yardımların için işten çıkınca deneyeceğim sonucu sana da söylerim buradan...
greta_garbo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 14 Oca 2011, 16:59

evet yağ lambası sönüyorsa yağ basıncı vardır motor yağlama yapıyordur.

rica ederim iyi çalışmalar. :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti zezula » 14 Oca 2011, 18:30

ne yaptı acaba götürmüştür inşallah tamirciye kadar yoksa donacak vallla:o
zezula
AMBIENTE
AMBIENTE