Yakıt hakkında sorunu olan arkadaşların dikk.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakıt hakkında sorunu olan arkadaşların dikk.

İleti firarim19 » 29 Oca 2011, 23:37

Arkadaşlar merhaba,

Bugun samsun orduya geldim aile ziyaretine. Sırada kastamonu var. Yola cıkmadan önce aklımdaydı tüketimi hesaplamak, Çünkü hazıranda aracı aldıgımdan bu yana başka hesaplama yazmadım, özellikle havalar sogudugundan beri aracım sehır ıcınde 270 e kadar cıkmaya başlamıştı.

Gelelim bugun ki olaya, Samsunda depomu fulledım , bilen arakadaşlar için söyluyorum bolaman girişindeki opet istasyonundan depoyu tekrar fulledım.

sonuç;

120 km için 11.9 TL lik tüp harcadım kısaca km de 100 kr harcamış araç. Çok sevindim müthiş bir rakam . Forumda yakıt ile sorunu olan ya da başka araçların tüketimini merak eden arkadaşlar için paylaşmak istedim.

Arkadaşlar, sakin kullanarak deneyin birde ben 2500 deviri geçirmeden vites atarım ve kalkışlarda falan hiç yuklenmiyorum. Az yakıyor denilen araçlarımız gerçektende az yakıyor.

Bu arada araç , 99 model glx araçta 3 kişiydik.

Saygılarımla.

93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti önder38 » 30 Oca 2011, 00:45

100 km de ortalama 4.34 lt lpg yaktığınız anlamına gelir bu. (opet lpg 2.30 tl)

lpgli araçlar benzine göre % 20 ile % 40 arasında daha fazla yakıt tüketir. yani benzinde 5 litre yakan lpgde 6.5 litre civarı yakıt harcar.

örneğin

benzin 5 x 4.00 tl = 20 lira
lpg 6.5 x 2.30 tl = 15 lira

%30 fazla yakıta rağmen %25 tasarruf gibi...

velhasıl;
siz benzinde kullansaydınız aracınız 3 ile 3.5 litre arasında benzin tüketirdi demek bu.
ancak bu, o araçta teknik olarak mümkün değil biliyorsunuz.

diyeceğim o ki: ya lpg tankınızın şamandırasında düzensizlik var, yada lpg aldığınız pompaların basınçları aynı değil biri erken atıyorken diğeri sonuna kadar zorluyor fazla basıyor.

son zamlardan sonra bu değerlere ulaşmak maalesef imkansıza yakın..

şunuda belirteyim sizi haksız çıkarmak için yazmadım. ölçümünüzün teknik sorunlardan dolayı hatalı çıkmış olabileceğini düşünüyorum. isterseniz birde lpg tankınız boşken 10 liralık gaz alıp bitene kadar deneyin. aynı veya yakın değerlere ulaşırsanız bu ölçümünüzün de sağlıklı olup olmadığını teyit etmiş olursunuz.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti yexplorer » 30 Oca 2011, 00:52

iyi rakam ama 11.9 tl ile ölçüm yapmak çokta mantıklı ve sağlıklı bir ölçüm değil bence burada 2.25 lt fiyatı ki 5.28 lt yapar harcamanız. bu kadar az miktarlardaki ölçümde hata payı fazla olur.
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti firarim19 » 02 Şub 2011, 16:35

Arkadaşlar tekrar merhaba,

Kastamonudayım suan , samsunda bu yana sarfiyat hesapladım 183 kr çıktı sinop uzerinden geldim gerze virajlarını da hesaba katarsak ve boyabattan sonra 130-140 km ıle gittigimi hesaplarsak ıyı bir sonuc.

Tüketim ile ilgili sıkıntısı olan arkadaşlara bir referans olur.

Hoşçakalın şimdilik, Güzel fotolar ortaya cıkarsa paylaşırım sizlerle :)
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
11 Fiesta TDCI

firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti e144552 » 02 Şub 2011, 16:53

firarim19 yazdı:Arkadaşlar merhaba,

Bugun samsun orduya geldim aile ziyaretine. Sırada kastamonu var. Yola cıkmadan önce aklımdaydı tüketimi hesaplamak, Çünkü hazıranda aracı aldıgımdan bu yana başka hesaplama yazmadım, özellikle havalar sogudugundan beri aracım sehır ıcınde 270 e kadar cıkmaya başlamıştı.

Gelelim bugun ki olaya, Samsunda depomu fulledım , bilen arakadaşlar için söyluyorum bolaman girişindeki opet istasyonundan depoyu tekrar fulledım.

sonuç;

120 km için 11.9 TL lik tüp harcadım kısaca km de 100 kr harcamış araç. Çok sevindim müthiş bir rakam . Forumda yakıt ile sorunu olan ya da başka araçların tüketimini merak eden arkadaşlar için paylaşmak istedim.

Arkadaşlar, sakin kullanarak deneyin birde ben 2500 deviri geçirmeden vites atarım ve kalkışlarda falan hiç yuklenmiyorum. Az yakıyor denilen araçlarımız gerçektende az yakıyor.

Bu arada araç , 99 model glx araçta 3 kişiydik.

Saygılarımla.

LPG yakıt testi yaparken benzindeki gibi, fulleyip bir miktar tükettikten sonra tekrar fullemekle yapılan hesap doğru bir hesap olmaz. Çünkü LPG basınçla tanka pompalandığı için, pompanın teknik özelliklerine ve hava sıcaklığına göre çok değişik miktarlar çıkabilir. LPG'de test yöntemi bomboş depoya belli miktar yüklendikten sonra o bitene-araç benzine geçene kadar yol yapmaktır. Bunun dışındaki testler hatalı olabilir. Sizin ki gibi...

yol dümdüz ve eğimsiz bile olsa benzinli biz araç 3-4 lt. yakıt tüketemez...
Oturman mümkünse ayakta durma, yatman mümkün ise, oturma!
Kullanıcı avatarı
e144552
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: OCTAVIA 1.4 TSI Elegance

İleti ozantavsan » 02 Şub 2011, 17:14

EN kesin çözüm bizim yöntem.Depoda lpg bitecek.Araç yolda çekişten düşüp teklemeye başlayıp stop edecek.
Benzin ile benzinliğe gidilecel.
10 TL LPG alınacak.LPG litre fiyatı ve alınan miktar lpg litre hesabı kaydedilecek.
Örnek : 1 litre LPG=2,3 Tl 10 TL LPG = 4,34 litre lpg
Bununla yol katedilecek.KAç çıktı not alınacak . Sonra buda yolda bitirilecek.

2. sefer 20 TL lpg alınacak.Aynı istasyon , aynı pompadan olduğunu belirtmeye gerek varmı ?
20 TL LPG = 8,69 litre lpg alınan yol ???
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti firarim19 » 02 Şub 2011, 18:16

Valla arkadaşar haklısınız ,

ben benzınde 7 yıl kullanıp 4 aydır lpg kullanmaya calışan biri olarak pompa basıncı ıhtımalını pek hesaba katmadım dediğiniz gibi tam bitirip yaparız birde, paylaşırım sizlerle.

Sağlıcakla kalın.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
11 Fiesta TDCI

firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir