İLK ÇALIŞTIRMADA RÖLANTİ SORUNU

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İLK ÇALIŞTIRMADA RÖLANTİ SORUNU

İleti deadlift » 06 Şub 2011, 13:27

Aracım 2000 Model Felicia 1.3 GLXI. İki yıldır kullanıyorum. Yaklaşık 7 ay önce fren esnasında stop etme sorunu başladı. Boğaz kelebeği temizlenerek adaptasyon yapıldı. Benzinde iken rölanti ibresinde ufak titremeler hep vardı. Hemen akabinde araca sıralı gaz sistemi taktırdım. Bir süre sıkıntısız kullandım (6 ay kadar) ancak araç son dönemlerde gazda iken motor ısınana kadar rolantide dalgalanma yapmaya ve ayağımı gazdan çekince rolantide tutunamayıp stop etmeye başladı. Motor ısınınca bir sorun kalmıyordu. Buna ek olarak sabahları aracı zor çalıştırır oldum. Servise götürdüm, gaz kelebeğinin müthiş kirlendiğini tespit ettiler ve temizlenerek adaptasyon yapıldı (bukadar kısa bir sürede tekrar kirlenmesi normal mi?). Ancak sorunlarımın hiç birisi çözülmedi. Tekrar servise gittiğimde hararet müşürünün arızalı olduğu tespit edildi, orta ve dış egsozun bitik olduğu tespit edildi ve değiştirildi. Bujiler kapkara olmuştu, onlar da değiştirildi. Araç sabahları kolay çalışmaya başladı fakat motor ısınana kadar rölanti dalgalanmaya devam ediyor. Benzinde iken ufak titremeler sürekli var. 600 tl harcadım sonuç yok. Her gittiğimde başka bir parça değişiyor. Bu gidişle motor tamamen değişecek. Aracım 70000 km de. Emekliye ayrılması için biraz erken değil mi? Fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

deadlift
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Bursa

İleti aleko » 06 Şub 2011, 14:05

rölantiyi yükselteceksin sorunun kalmaz... senin servis dediğin arkadaşlar galiba seni biraz kandırmışlar... sırf bu sorun için 600 tl harcatmak... gerçekten insanlarda insaf kalmamış... senin sorunun sadece rölantiyi ayarlamak başka bi şey değil...o dediğin sorun bende de olurdu rölantiyi yükseltince sorun halloldu...
aleko
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti zurna1788 » 06 Şub 2011, 14:19

ayıp ya. rolanti sorunu için 600 tl harcatılır mı adama.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti deadlift » 06 Şub 2011, 18:02

Yani aslında tespit edilen tüm parçalar hakikaten problemliydi ve er ya da geç değiştirilmeleri gerekiyordu zaten ama asıl canımı sıkan şey problemimin ortadan kalkmamış olması. Harcaya harcaya bu nereye kadar gider böyle. Bursada bu işlerden gerçekten anlayan birisi varmıdır. Şu rölanti yükseltme meselesini de ustayla görüşeceğim, teşekkürler. Başka fikri olan varmıdır? Teşekkürler.
deadlift
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Bursa

İleti aleko » 06 Şub 2011, 18:16

deadlift yazdı:Yani aslında tespit edilen tüm parçalar hakikaten problemliydi ve er ya da geç değiştirilmeleri gerekiyordu zaten ama asıl canımı sıkan şey problemimin ortadan kalkmamış olması. Harcaya harcaya bu nereye kadar gider böyle. Bursada bu işlerden gerçekten anlayan birisi varmıdır. Şu rölanti yükseltme meselesini de ustayla görüşeceğim, teşekkürler. Başka fikri olan varmıdır? Teşekkürler.

arkadaşım sana tavsiyem aynı yere gitme... başka bi yere git... anladığım kadarıyla senin bu servis pek iyi niyetli değil... sana sürekli iş çıkartıp seni sömürüyor ... sıradan başka bir tamirciye git. çok basit bir işlem. karbüratörden yada lpg de bu problem yapıyorsa lpg beyni üzerindeki rölanti ayar vidasını yükseltir. bu kadar basit bi problemdir aslında.
aleko
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti tornado38 » 24 Şub 2011, 22:12

hacı eğer araban frene basınca stop ediyorsa fren restenhause denilen vakum körüğü yırtılmıştır birde körüğü kontrol edince sağlamsa eğer emme manifoldundan hava alıyor olabilir ama rolantide dengesizlik varsa hava alma en belirgin sebeptir
SKODA FELİCİA 1.6GLXİ 2000
BLAUPUNKT GTA470
ATİKER SIRALI SİSTEM
Kullanıcı avatarı
tornado38
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa taşcı
Nereden: Kayseri
Arabanız: felicia1.6GLXi

İleti didim71 » 25 Şub 2011, 14:36

merhaba arkadaşım bendede 2001 glx i var aynısını yapıyordu bilgisayarla baktırdım sorun gözükmüyor hararet müşüründen yapıyor hem hararet müşürünü kendin tak 50 tl boşuna usta parası verdim müşürü ben almama rağmen saygılar
didim71
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: MUSTAFA
Nereden: Aydın
Arabanız: FELİCİA GLXİ

İleti haki10 » 25 Şub 2011, 14:54

BENDEDE AYNI SORUN OLDU 1 AY UĞRAŞTIM ŞİMDİ İYİ GİBİ.BENİMDE DİSTİRİBİTÖR,MARŞ MOTORU,AVNS AYARI BİR SÜRÜ ŞEYLE OYNADILAR.SONUNDA MARŞ MOTORUNDAYMIŞ.ŞİMDİLİK İYİ
haki10
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: haki10
Nereden: Kocaeli
Arabanız: felicia sw 1,3

İleti caglar » 27 Şub 2011, 20:00

dostum araban 1.3 glx ıse bogazın ustunde otomatık rolantı ayarlama dengeleme sıstemı var onda problem vardır ondan rolantıde durmuyo aracın
caglar
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: caglar koruklu
Arabanız: skoda felicia

İleti caglar » 27 Şub 2011, 20:09

bıde gaz takmıssın hıc randuman alamazssın onuda eger el becerın var ıse bogazı guzelce sök tors anahtar veya alyen anahtarla da acabılırsın bogazın kenarını bı tornavıda ıle o kapak gı actıra actıra cıkarabılısın icinde 1 sıvıc 1de dc elektrık motoru var buyuk ıhtımal sıvıc bozulmustur ama yapamıom dıosan servıste soktur kardesım
caglar
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: caglar koruklu
Arabanız: skoda felicia

İleti asiyan_skoda » 07 May 2011, 12:07

slm arkadaşlar salı günü boğaz kelebeği temizliği yaptırdım bilgisayardan ayarlattım ama bir türlü ayar tutmadı ustanın demesine göre boğaz kelebeği temizlendiği için havayı fazla alıyor ve o yüzden devir saati 2000 lerde takılıyor dedi. bir kaç gün kullan tekrar ayar yaparız dedi. cuma günü tekrar gittim başka bir bilgisayardan ayar yapmaya çalıştılar yine tutmadı sinir oldum. araba durduğu yerde rölanti 2000 devirlerin üzerine çıkıyor. boğaz kelebeğini temizletmeden önce arabada benzin yememe sorunu vardı gitmiyordu araba ısındıktan sonra bir problem yoktu benzini yada lpg i gayet güzel yiyordu. bu konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlarımızın yardımını isteyecektim. neler yapabiliriz.
asiyan_skoda
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: asiyan_skoda
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: SKODA FELİCİA GLXİ

İleti patchadams2 » 11 May 2011, 00:37

Bu ıslerde once bu foruma danısmak cok faydalı oluyor boylece ustanın her dedıgıne ınanmak zorunda kalmıyorsun
patchadams2
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ufuk koç
Nereden: Yalova
Arabanız: skoda felıcıa

İleti felicia042 » 11 May 2011, 07:05

caglar yazdı:bıde gaz takmıssın hıc randuman alamazssın onuda eger el becerın var ıse bogazı guzelce sök tors anahtar veya alyen anahtarla da acabılırsın bogazın kenarını bı tornavıda ıle o kapak gı actıra actıra cıkarabılısın icinde 1 sıvıc 1de dc elektrık motoru var buyuk ıhtımal sıvıc bozulmustur ama yapamıom dıosan servıste soktur kardesım

arkadaşım doğru söylemiş bunları yaparsan olur bence...
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti EXOR » 11 May 2011, 15:02

Favoritin gözünü seveyim be
Kullanıcı avatarı
EXOR
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: İsmail Hakkı AY
Nereden: Aydın
Arabanız: Favorit 135 LX

İleti Sapkaliamca » 11 Ekm 2011, 12:56

Arkadaşlar bende 2001 Felicia 1.3GLXİ var bende de aynı sorun var arabam gazlı ama ilk çalıştırmada benzinle çalışıyor bilirsiniz marşta sorun yok alıyor ama motor devri 500 ün altına düşüyor çıkıyor bazen stop ediyor biraz ısınınca düzeliyor gazda falan hiç sıkıntım yok motor hafif ısınınca benzinde de sorun kalmıyor. Anladığım şu cikle devreye girmiyor araç enjeksiyonlu olduğundan dokunamıyoz da arızalarını bilgisayarla silebiliyorum gaz kelebeğini de temizledim ama değişmedi konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. araçtan çok memnunum hala 62000km de tiril tiril ama bu arıza beni yıldırdı yazın pek sorun olmuyo ama havalar soğumaya başlayınca sıkıntı arttı. LÜTFEN YARDIM EDİN
Sapkaliamca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kiyakfeli » 12 Ekm 2011, 08:59

Sapkaliamca yazdı:Arkadaşlar bende 2001 Felicia 1.3GLXİ var bende de aynı sorun var arabam gazlı ama ilk çalıştırmada benzinle çalışıyor bilirsiniz marşta sorun yok alıyor ama motor devri 500 ün altına düşüyor çıkıyor bazen stop ediyor biraz ısınınca düzeliyor gazda falan hiç sıkıntım yok motor hafif ısınınca benzinde de sorun kalmıyor. Anladığım şu cikle devreye girmiyor araç enjeksiyonlu olduğundan dokunamıyoz da arızalarını bilgisayarla silebiliyorum gaz kelebeğini de temizledim ama değişmedi konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. araçtan çok memnunum hala 62000km de tiril tiril ama bu arıza beni yıldırdı yazın pek sorun olmuyo ama havalar soğumaya başlayınca sıkıntı arttı. LÜTFEN YARDIM EDİN

Sizin sorunla daha önce karşılamadığım için birşey diyemeyeceğim. Bilgisayar bağlantısını siz mi yapıyorsunuz? siz yapıyorsanız nasıl yaptığınızdan bahsedermisiniz.
Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti Sapkaliamca » 13 Ekm 2011, 14:08

hocam bende OBDII kablosu ve programı var
Sapkaliamca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Abdülkadir » 13 Ekm 2011, 20:37

Önce foruma sonra ustaya danışmanızda çooook fayda var.
Abdülkadir
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdülkadir BİLGİLİ
Nereden: Kayseri
Arabanız: FELİCİA

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir