Hava termostatı iptali sonrası Felicia Combi 1.3GLX

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hava termostatı iptali sonrası Felicia Combi 1.3GLX

İleti frostbite19 » 15 Şub 2011, 01:12

Geçenlerde Ozan abinin dediği şekilde hava termostatını iptal etmiştim

İptalden sonra, araba eskisinden daha kötü olmuştu. Gitmiyordu. Ama gaz ayarı istediğini de belli ediyordu.

Soğuk ve bol havaya göre bir ayar istiyordu karbürator. Bilgisayarlı gaz ayarını da yaptırdım, ve aracı denedim.

Uzun yol yaptım geldim. Yakıt sarfiyatı hakkında kesin bir bilgi veremiycem ama, 20-25krş arasında.

Asıl anlatacağım şu ki: Eskiden 2. vitese düştüğüm aynı rampada, 3. viteste çok rahat hiç zorlamadan çıktım(4

kişiydik ve bagaj vardı biraz) . Harika oldu araba. Araba boş olsa o rampayı 4'le bile çıkardım. Bukadar güzel

gittiğini bilmezdim bizim Felicia Combi'nin. Kısa tipler yine rampalarda iyi de, bizimki uzun olunca rampalarda

zorlanıyordu, ama şimdi daha iyi oldu.

Bir de şunu farkettim, yol boyunca eskisine nazaran vitesle daha az uğraştım!! 4. vites artık çoğu rampadan çıkabiliyor. (bahsettiğim yol Konya-Seydişehir yolu,bol rampalı bir yol)

Ozan abiye çok teşekkür ediyorum, herkese iyi forumlar. . .

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti sainz » 15 Şub 2011, 09:09

Ben de iptal sonrası her zaman geriden hızlı gelip 2. vitesle anca bitirdiğim rampayı 1. viteste rölantinin az üzerinde hiç zorlanmadan çıktım.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ozantavsan » 15 Şub 2011, 09:30

Faydalı olabildiysem ,ne mutlu.O termostat bence çok soğuk iklim olan ülkelerde işe yarıyordur.Çekoslavakya gibi .
Bizim Türkiyede gerek yok bence.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti zeybek » 15 Şub 2011, 18:58

Termostatı iptal ettim, aracın çalışması rahatladı. Her gün gazı kökleyerek çıktıgım yokuşu şu an 5 gaz daha fazla devirle çıktım
zeybek
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Karabük
Arabanız: Felicia 1.3 GLX

İleti mehmet.genç » 16 Şub 2011, 08:57

Selam arkadaş.Hava termostat iptali nedir ben konuya yetişemedim.Bende de 1.3 glx station 99 model var.Bu rampada çekişten aşırı düşmesinden dolayı satcam.1,3 motormu bundan sonra uzak dursun abi.
mehmet.genç
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet genç
Nereden: Bursa
Arabanız: felicia

İleti sainz » 16 Şub 2011, 09:08

zeybek yazdı:Termostatı iptal ettim, aracın çalışması rahatladı. Her gün gazı kökleyerek çıktıgım yokuşu şu an 5 gaz daha fazla devirle çıktım

Ben benzinle kullanıyorum aracımı, geçen cumartesi Şahkan Oto' da karbüratör ayarlarını kontrol ettiğimizde 3-3,5 çıkması gereken değer 5,5-7 arasında çıktı ve makina "zengin karışım" uyarısı verdi. Ayarladıktan sonra gidişi çok daha iyi oldu. Devir yükseldikçe hız doğru düzgün yükselmiyordu. Sanki bir tıkanıklık varmış gibi hissettiriyordu. Çok Şükür bu da ortadan kalktı.

Tavsiyem karbüratör veya LPG ayarlarını titizlikle yaptırtmanız.

mehmet.genç yazdı:Selam arkadaş.Hava termostat iptali nedir ben konuya yetişemedim.Bende de 1.3 glx station 99 model var.Bu rampada çekişten aşırı düşmesinden dolayı satcam.1,3 motormu bundan sonra uzak dursun abi.

favorit-forman/mujde-hava-termostat-iptal-sonrasi-yakit-sarfiyatim-t23589.html
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti wehby » 16 Şub 2011, 09:34

hava termostat iptalini benim 1.6 felicia ya uyguladım..sonuç şaşırtıcı oldu. yakıtım şehir içi lpg bazında 1 litre azaldı ve aracın çekişi arttı. basit bir hava kapağının yakıtı bu kadar azaltması ilginç doğrusu...
DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: vehbi öz.
Nereden: Kayseri
Arabanız: 97 felicia 1.6 glxi

İleti ozantavsan » 16 Şub 2011, 10:14

Şu karbüratör ayarını ,emisyon cihazına bağlatarak yaptıramadım.Lanet olsun , koskoca sanayimiz var ama bu kadar basir bir işi yaptıramıyorum.Karbüratörcü bile gerek yok ,iyi diyor.Ne bir cihaza bağlıyor ,nede bir vida çeviriyor.LPG'de karbüratörün hiç fonksiyonu yok diyor.

Diyorum ,kardeşim ; araç benzinde fazla yakıyor ,ve benzinde fazla yakıyorsa lpg'de fazla yakar diyorum.Olmaz diyor . Benim favo 100 km 15,5 litre benzin yakıyor.Usta diyorum 10 litre filan yakmalı diyorum.Nerden biliyorsun , yakar araç normal diyor.Valla şu emisyon cihazı ucuz olsa alıp koyucam eve.KEndim elle hava yakıt karışım vidasını ayarlasam sonucu bilemeyeceğim.Çünkü cihazla emisyon değerini alamayacağım.

Yine yaram debreşti.Şu hava termostat iptalini bile söyleyince tuhaf davranıyorlar.Onlar bizim gibileri sevmiyor.Çünkü bilinçlisin ,neyin ne olduğunu biliyorsun ,sorunu biliyorsun , bu onları çok rahatsız ediyor.Aracına bakmak istemiyorlar.Sesini çıkarmayacaksın ,ne yaparsa eline sağlık diyeceksin.Borcumuz ne deyip ne isterse vereceksin.

Servis bu hava termostat iptal öncesi aşırı yakıt sarfityatını gidermek için 500 tl para istedi.Bilinçli olmasam öpmüşlerdi beni.Ben ne yaptım hava termostat iptal ve 0 maliyet.53 kuruş sarfiyat 30 kuruşa indi.

Sözüm işini bilen , özenle yapan ,tecrübe sahibi , dürüst ustaları kapsamıyor.Kimse üzerine alınmasın lütfen.Ben denk gelemiyorum burada dürüstüne sadece.Kendi şehrimden bahsediyorum.Bir çuval elma içinde bir kaç çürük olması normal.Ama günümüzde bir çuval elmada bir kaç tane sağlam elma arar olduk.Sözüm meclisten dışarı .
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti canfezzz » 16 Şub 2011, 10:18

Haklısın abi ama tavrını koy böle kişilere karşı prim verme hiç birine... :x
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Muhammed yılmaz
Nereden: Ankara
Arabanız: 94 Favorit lx

İleti frostbite19 » 16 Şub 2011, 11:34

ozantavsan yazdı:Şu karbüratör ayarını ,emisyon cihazına bağlatarak yaptıramadım.Lanet olsun , koskoca sanayimiz var ama bu kadar basir bir işi yaptıramıyorum.Karbüratörcü bile gerek yok ,iyi diyor.Ne bir cihaza bağlıyor ,nede bir vida çeviriyor.LPG'de karbüratörün hiç fonksiyonu yok diyor.

Diyorum ,kardeşim ; araç benzinde fazla yakıyor ,ve benzinde fazla yakıyorsa lpg'de fazla yakar diyorum.Olmaz diyor . Benim favo 100 km 15,5 litre benzin yakıyor.Usta diyorum 10 litre filan yakmalı diyorum.Nerden biliyorsun , yakar araç normal diyor.Valla şu emisyon cihazı ucuz olsa alıp koyucam eve.KEndim elle hava yakıt karışım vidasını ayarlasam sonucu bilemeyeceğim.Çünkü cihazla emisyon değerini alamayacağım.

Yine yaram debreşti.Şu hava termostat iptalini bile söyleyince tuhaf davranıyorlar.Onlar bizim gibileri sevmiyor.Çünkü bilinçlisin ,neyin ne olduğunu biliyorsun ,sorunu biliyorsun , bu onları çok rahatsız ediyor.Aracına bakmak istemiyorlar.Sesini çıkarmayacaksın ,ne yaparsa eline sağlık diyeceksin.Borcumuz ne deyip ne isterse vereceksin.

Servis bu hava termostat iptal öncesi aşırı yakıt sarfityatını gidermek için 500 tl para istedi.Bilinçli olmasam öpmüşlerdi beni.Ben ne yaptım hava termostat iptal ve 0 maliyet.53 kuruş sarfiyat 30 kuruşa indi.

Sözüm işini bilen , özenle yapan ,tecrübe sahibi , dürüst ustaları kapsamıyor.Kimse üzerine alınmasın lütfen.Ben denk gelemiyorum burada dürüstüne sadece.Kendi şehrimden bahsediyorum.Bir çuval elma içinde bir kaç çürük olması normal.Ama günümüzde bir çuval elmada bir kaç tane sağlam elma arar olduk.Sözüm meclisten dışarı .

+1

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ozantavsan » 16 Şub 2011, 12:20

Karbüratör yakıt hava ayar vidası ile oynasak , farkı nasıl anlayacağız.

YAkıtı düşürmek için ne yöne çevirmek gerek.

Bugün emme manifoldunun içine takılan ibrahim şimşek adlı ustanın yaptığı sistemi inceledim.Belli mesafelere yerleştirilmiş dik çubuklardan oluşuyor.Emme manfolduna gelen havayı karıştırarak(türbülansa sokarak) daha iyi yanma sağlıyor diyor.

Siznin fikriniz nedir.Fİyatı 45 TL .

Bunu alsak karbüratörü sorunsuzca tek parça sadece 2-3 vidasını sökerek alabilirmiyiz.Aldığımızda en altta contası değiştirmek gerekirmi ?

Son bir soru tek parça sökünce benzine yatırsak ,sonra hava tutsak ,kurutsak temizliği açısından fayda sağlarmı ?

Hepsine cevap yazabilirseniz sevinirim.HErşeyi elden geçirdikte şu karbüratöre dokunmadım.YAkıt karışımı bununla ilgili olduğundan belik emisyon değerleri kaçık.Ayarlatınca benzinde ve lpgde sarfiyat azalır.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 16 Şub 2011, 12:23

ozantavsan yazdı:...günümüzde bir çuval elmada bir kaç tane sağlam elma arar olduk...

Sözün bittiği yer burasıdır işte.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 16 Şub 2011, 12:48

bir usta buldum bakalım ,sabah deneyeceğim , bir arkadaş reno servisini arayıp ,bu ustanın adını aldı.BAktıralım bakalım.Sorularıma yanıt verirseniz sevinirim yine.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti axiqonyalı42 » 16 Şub 2011, 12:52

frostbite19 yazdı:Geçenlerde Ozan abinin dediği şekilde hava termostatını iptal etmiştim

İptalden sonra, araba eskisinden daha kötü olmuştu. Gitmiyordu. Ama gaz ayarı istediğini de belli ediyordu.

Soğuk ve bol havaya göre bir ayar istiyordu karbürator. Bilgisayarlı gaz ayarını da yaptırdım, ve aracı denedim.

Uzun yol yaptım geldim. Yakıt sarfiyatı hakkında kesin bir bilgi veremiycem ama, 20-25krş arasında.

Asıl anlatacağım şu ki: Eskiden 2. vitese düştüğüm aynı rampada, 3. viteste çok rahat hiç zorlamadan çıktım(4

kişiydik ve bagaj vardı biraz) . Harika oldu araba. Araba boş olsa o rampayı 4'le bile çıkardım. Bukadar güzel

gittiğini bilmezdim bizim Felicia Combi'nin. Kısa tipler yine rampalarda iyi de, bizimki uzun olunca rampalarda

zorlanıyordu, ama şimdi daha iyi oldu.

Bir de şunu farkettim, yol boyunca eskisine nazaran vitesle daha az uğraştım!! 4. vites artık çoğu rampadan çıkabiliyor. (bahsettiğim yol Konya-Seydişehir yolu,bol rampalı bir yol)

Ozan abiye çok teşekkür ediyorum, herkese iyi forumlar. . .

kardeşim bnde 95 felicia lx war bn nasıl iptal edecem nasıl yaparım yardımcı olursan sevinirim kardeşimm teşekkürler :)
axiqonyalı42
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yakup akıncı
Arabanız: 95 felicia lx

İleti frostbite19 » 16 Şub 2011, 13:22

ozan bi burada anlatmıştı ben de ondan öğrendim kardeşim.
İşte linki: post306687.html#p306687

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mehmet.genç » 19 Şub 2011, 19:44

bende bu olayı bu forumda ögrendim ve kontrolettim.neden bilmem ustanın birisi zaten termostatı iptal etmiş ama sadece sıcak yönü acıktı.bende tam tersini yaptım ve sadece soguk tarafını kullanmaya basladım.ilk yaptığımda araba gitmiyordu resmen at arabası gibi oldu.Sonra gaz ayarı yaptırdım daha bir rampada denemedim yada yakıtını ölçmedim.Simdiye kadar en hosuma giden sey gazdayken aracın rolanti cok dengesizdi hemde asırı.Simdi saat gibi oldu hızla giderken boşa atınca stop ediyordu.Artık bu sorun yok bakalım eğer yakıtını yükseltmes ise tam süper olacak.
mehmet.genç
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet genç
Arabanız: felicia

İleti sbalci » 19 Şub 2011, 20:37

bende bugün karbüratördeki hava ayarını ayarladım vidayı saat yönünde çevirdim çevirdim, rolanti ayrını artırdım motorun çalışması biraz düzensizleşti ama yakıta nasıl yansır deneyeceğim
sbalci
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: 95 favorit

İleti sansasyon91 » 24 Şub 2011, 00:20

bu ıslemı ben yapmaya kalksam bıdaha toplayamam en ıyısı bır ustaya yaptırmak fakat ne kadara yaparlarkı bole bır ıslemı
sansasyon91
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: onur sarıkaya
Nereden: İzmir
Arabanız: skoda felicia

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir