Yağ değişti. Yakıtı düşüremiyorum. =(

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yağ değişti. Yakıtı düşüremiyorum. =(

İleti termineytir » 14 Mar 2011, 10:50

Herkese Selam arkadaşlar.

2 ay kadar önce 1997 / 1,6 GLX COMBİ MPI Polo felicia'mın yağını değiştirttim. (OPET MADENİ YAĞLAR - Bir daha uğrarsam iki olsun) Araca 20/50 yağ koymuşlar. aracın yakıtı 600 - 650 kuruşa çıktı. delirmek üzereydim ki CASTROL'den bilgi aldım. Benim aracın orjinali 10/40 yağmış.

20/50 yağ varken araç sabahları akü bitmiş gibi zor çalışıyor, motor ısınmış olsa dahi hararet göstergesi çeyrekten yukarı çıkamıyor, 80 - 90 KM hızla giderken bile 3. vitesle gidermişim gibi sürekli bağırıyordu. Yakıtta problem olduğunu düşünerek depoyu FULL doldurttum. birde katkı koydurdum. (Kafama ...çayım.)

Bütün yağı boşalttırıp 10/40 yağ koydurdum. Aracın sabahları çalışması hararet göstergesi ve yolda gidişi rahatladı ama;

yağı hiç değiştirmeden önce şehir içi BENZİNLE 240 kuruş yakan araç şu an 370 kuruştan aşağı düşmüyor. Acaba YAĞ FİLTRESİNİ'de değiştirsem bişeyler değişirmi_?

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Acaba koydurmuş olduğum yakıt katkısı araca bir zararmı verdi.

Tekrar ediyorum
Aracım
1997 Felicia GLX COMBİ
1,6 MPI POLO Motor enjeksiyonlu

Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti onurson » 14 Mar 2011, 11:15

yağ filtresini neden değiştirmedinki değiştir tabi.. 7 8 tl bişey
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti termineytir » 14 Mar 2011, 12:28

Üstadım yazdıklarımı gözden geçirince senin söylediğin mantıklı ancak;

20/50 yağ koyduklarında yağ filtresini değiştirmişlerdi. ben 500 KM yol yapıp 10/40 yağ koydurduğumda filtre yeni düşüncesi ile değiştirtmedim. Ama yakıt sarfiyatım düşmeyince şimdi değiştirtsem düzelirmi diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti goksu » 14 Mar 2011, 12:33

termineytir yazdı:Üstadım yazdıklarımı gözden geçirince senin söylediğin mantıklı ancak;

20/50 yağ koyduklarında yağ filtresini değiştirmişlerdi. ben 500 KM yol yapıp 10/40 yağ koydurduğumda filtre yeni düşüncesi ile değiştirtmedim. Ama yakıt sarfiyatım düşmeyince şimdi değiştirtsem düzelirmi diye düşünüyorum.

Yag filitreniz yeni olabilir ama filitrenin icinde kalan bir miktar yag olur, onu dusunmediniz herhalde. Simdi karterinizde 20/50 ve 10/40 yag karisimi bulunuyor. Keske filitreyide degistirseydiniz.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 14 Mar 2011, 12:35

20/50 yağın etkisi hâla devam ediyor o yüzden bir süre daha kullanıp, yağı yine değiştirmeniz gerekli.
Filtreyi değiştirmemeniz hata olmuş.
İşi hızlandırmak isterseniz yağı boşalttırıp, mazotla temizlik yaptırmanız iyi olur.(yağ yerine mazot koyup, motoru birkaç dakika çalıştırın , mazotu boşaltıp, filtre ile yeni yağ koyun)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti termineytir » 14 Mar 2011, 12:39

hetepe yazdı:20/50 yağın etkisi hâla devam ediyor o yüzden bir süre daha kullanıp, yağı yine değiştirmeniz gerekli.
Filtreyi değiştirmemeniz hata olmuş.
İşi hızlandırmak isterseniz yağı boşalttırıp, mazotla temizlik yaptırmanız iyi olur.(yağ yerine mazot koyup, motoru birkaç dakika çalıştırın , mazotu boşaltıp, filtre ile yeni yağ koyun)

Üstadım mazot koyarak motoru çalıştırmak oraya buraya şuraya zarar vermesin. İlk defa duyduğum için soruyorum. Denenmiş birşeydir dimi bu_?

Ayrıca motorun içerisinde kalan MAZOT kalıntılarının üzerine tekrar yağ koyduğumda bu yağ ile gitmem gereken bir KM varmıdır_?
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 14 Mar 2011, 12:46

Eski arabam R11 Flash S de kötü bir yağ katkısı kullanmıştım, kalıntılarını usta bu şekilde giderdi; denendi yani, mazotta yağ içeren bir madde ve motor kısa süre çalıştığından kötü bir etkisi ya da zararı yok.
Motor içinde şöyle bir dolaşacak, o kadar.
Kayda değer bir mazot kalıntısı olmayacak, çünkü yağdan daha akıcı olduğundan akıp gidecek....Ama illaki az da olsa bir miktar kalacaktır.O da daha sonraki yağ değişimlerinde yok olacaktır.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti goksu » 14 Mar 2011, 15:47

mazot konulmasi, sonrasinda konulacak olan yeni yagi seyreltir, tavsiye etmiyorum.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 14 Mar 2011, 15:55

motor cleanerlar var arabanın yağını dökmeden önce motora double -up motor cleaner dök araba 15 dk çalıştır sonrasında yağı dök ve yeni filitre ile yeni yağ koydur mobil 1 tavsiye ederim sonrasında sorun çözülmüş olur umarım. mazotla bana pek mantıklı gelmedi neticede arabanda sadece kalın yağ koyuldu kalın yağ sonrasında konulan yağı bozmazki mazotla temizliğe gerek kalsın?? ayrıca bizim arabalar aliminyum motordur reno flaş mooruna benzemez zarar verebilir denemsi bedava?? düzelir inşallah bence şu an 10/40 varsa arabanda tekrar yağ değişmene gerek yok arabada kalan bir avuç 20/50 yağ 3,5 litre yağ içinde bir sıkıntıya neden olmaz bana kalırsa biraz daha dolaş bakalım ve uzun yolda test et
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti felicia_3437 » 15 Mar 2011, 23:35

arkadaşlar arkadaşın dediği mazot cok doğru bır karar dır örnek verıyorum aracınıza mazotu koyun 2 litere kadar calıştırın boşal tın önceden boşaldıhınız karışımdakı yağı koyun gene motorun icini calkalayın mazot yapı seyeretcehı ıcın bu sefer 20 50 ve 10 40 karışımı yahın işi bitmiş olacak sonra onuda boşaltıktan sonra yenı yağ fılıtresı ıle yenı yağınızı gönul rahatlıyla koya bılırsınız bunu usta olan adam yapar herkes yapmaz uraş sın dursun bende paramı alıyım der yapmanızı bıle tafsıye etmeye bılırler ben her 10 bınde yağımı değişir her 30 bınde de mazotla calkalarım hıc bır sıkıntısını görmedım aracı lpgde kulanırım sürekli ( yanlış bilindiği halde lpg li arac yağ eksiltırmış düpe düz yanlış bilgidir) arkadaşlar benım kı nıye eksılmıyor 10 bınden 10 bıne nekadar yağ koyduysam okadar yağ cıkıyor bırde motorun köpük yapması var bazı zaman larda ozaman da mozatla calkalayıp yağ ile calkaladıktan sonra yağ fılıtresı ve yağı değiştırın zorun buyuk ihtımal ortadan kalkar
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir