hızlanma sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hızlanma sorunu

İleti hüseyin75 » 24 Nis 2006, 18:12

merhaba

99 model felicia glxi aracım ile ilgili yardımınızı bekliyorum. aracım lpg li ve genel olarak aracımdan çok memnunum. ancak araç 2000devir/dakika altında toparlamıyor. 2000 devirden sonra ise hızlanması çok iyi. bunu daha önce kullandığım araçlarla kıyaslayarak söylüyorum ki daha önceki arabam da 93 model lpg li favorit idi. lpg den mi kaynaklanıyor acaba diye benzinle denedim yine aynı. gösterdiğim birkaç ustada "enjeksiyonlu araçlarda böyle olur gibisinden" garip cevaplar verdi. gerçekten böyle midir? 1300 cc motor ancak bu kadar olur dersek önceki arabam da 1300 cc idi. hem felicia glxi, favoritten 13 bg daha güçlü! bu konuda fikri olan arkadaşların yardımını bekliyorum. teşekkürler.  

hüseyin75
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 24 Nis 2006, 18:40

Enjeksiyonlu araçlar için LPG sisteminin 1.000 YTL üzerinde fiyatlar ile monte edildiğini düşünürsek öncelikle akla acaba eski nesil bir kiti arabanıza uydurdularmı sorusu aklıma geliyor. Çünkü bu geri tepmeden kaynaklanan performans kaybı sorunu yeni nesil enjeksiyonlu LPG sistemlerinde görülen şeyler değil. Enjeksiyonlu araçlara uygun LPG sistemleri sorduğunuz ustalardan aldığınız cevapların aksine çok daha iyi çalışan ve performans kaybını en aza indiren gelişmiş sistemlerdir. Aracınızdaki LPG kitinin markasını öğrenerek bu markalı cihazların montajında yetkili bir serviste aracınıza uygun olup olmadığını öğrenmenizi öneririm.

LPG sistemleri ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke gözatabilirsiniz.
http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=83&PN=1&TP N=1

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti hüseyin75 » 25 Nis 2006, 12:41

İlginiz için teşekkür ederim. ancak söylediğim gibi aynı problem benzinde kullanıncada oluyor. hatta araca lpg yaklaşık 6 ay önce monte edildi. araçta lpg yokkende aynı problem vardı. galiba yapmam gereken arabamı olduğu gibi kabul edip arabamı sevmeye devam etmek. 
hüseyin75
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 25 Nis 2006, 20:04

Araç benzindede aynı davranıyor ise şunları söyleyebiliriz. Enjeksiyonlu araçlar gaza karbüratörlü bir araç gibi anında tepki vermezler. Siz gaza sonuna kadar bassanız bile o elinden geldiği kadar yakıtı verimli kullanarak aracı hızlandırmaya çalışır bu yüzden araba normal davranıyor olabilir. Diğer bir ihtimal enjektörleriniz tıkanmış olabilir.Blue Coral veya STP markalı benzinli araç için enjektör temizleyici katkı kullanarak aracınızın performansını yeniden değerlendirin. Eğer bu sorunu çok kafanıza takıyorsanız aracınızı dinamo üzerinde test ettirip çıkan sonuçlar ile orijinal fabrika verilerini kıyaslayıp anormal bir durum varmı yokmu diye bakabilirsiniz. Çünkü hızlanma göreceli bir kavramdır ve aracınızın hızlanması kimine göre az kimine görede gayet yeterlidir. Bu yüzden somut bir teknik veri elde edebilmek için aracı dinamoya bağlamaktan başka bir yol göremiyorum.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir