Hararet sorunu için bir fikir, tartışılır..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hararet sorunu için bir fikir, tartışılır..

İleti ibrahim_aydin61 » 06 May 2011, 10:01

Brodwaylerde şahin-doğanlarda hatta skodalarımızda bile harareti düşürmek için uyguladığımız bir yöntemdir kaloriferi sıcağa alıp açmak, arabadamıyız mikodalgadamı unuturuz yazın sıcağında. katılanda olur bu yönteme katılmayanda; ben denedim işe yaradı.. Şimdi bu fanı açtığımızda hararetin düştüğüne inanan arkadaşlara ve feliciada tecrübeli olan arkadaşlara bir sorum olacak bu fanı bir anahtar ve bir röle yardımıyla her iki yöne doğru çalışabilecek şekilde ayarlasak ve yazın sıcağı kalorifer radyatöründen içeri değilde, içerden çektiği hava ile radyatörü soğutsa nasıl olur.. En azından içerde sıcaktan haşlanmayız hatta hava sirkülasyonu olacağından 1 derece olsun rahatlarız.. En azından sıcaktan haşlanmaktan kurtuluruz. Eksilerini- artılarını tartışalım, benimki sadece bir fikir.
Kalorifer radyatörünün arkasını bilmiyorum hiç sökmedim orası sıcağa dayanıklımı malum fanı ters yöne çalıştırdığımızda kalorifer radyatörünün arkası sıcak havaya maruz kalacak, arkasındaki malzemeyi görmediğimden sıcak havaya mukavemetini sorayım dedim..

Kullanıcı avatarı
ibrahim_aydin61
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İbrahim
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Felicia 1.3 GLX

İleti sainz » 06 May 2011, 10:19

Kalorifer motorunun ön kısmında plastik bariyervarî bir parça var. Dışarıya üfleyemez havayı. Onun yerine fan motoruna manuel bir kumanda yaptırmak en iyisi olacaktır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ibrahim_aydin61 » 06 May 2011, 10:22

Kalorifer motoru arkadan emmiyormu havayı ön camın altından?? Emiş yaptığı yönün tersine gidecek hava..
Kullanıcı avatarı
ibrahim_aydin61
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 06 May 2011, 11:02

Araç hareket halindeyken o havayı o şekilde sağlıklı olarak tahliye edebilecek mi sorusunun cevabının bulunması gerekiyor önce bana kalırsa.;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti hetepe » 06 May 2011, 11:23

Fikir, teoride mantıklı, kalorifer fanı, araç giderken ki rüzgâra karşı koyamayacağı için de pratikte zor görünüyor.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti cihanne » 06 May 2011, 13:22

dayımın bir kamyoneti var. radyatör fanını sürekli çalışır hale getirmiş. araç 70-80 dereceyi bile görmüyor bu zamanlarda.. hele kışın hiç ısınmıyor.. bu da bir çözüm. ancak kışın ısınmaması sorun.

bu yüzden en güzeli fanı çalıştıracak manuel bir düğme taktırmaktır.. :D
Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihan ÜRÜT
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Felicia GLX 1.3 MPi

İleti ibrahim_aydin61 » 06 May 2011, 17:40

Benim amacım sıkışık trafikte kullanmak yazın sıcağında içerideki hayı emiş yaptırmak azda olsa hararete katkısı olur. Yolda giderken zaten aracın içinde hava sirkülasyonu oluyor..
Kullanıcı avatarı
ibrahim_aydin61
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir