Motorda aşırı titreme !

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motorda aşırı titreme !

İleti frostbite19 » 10 May 2011, 19:46

Merhabalar,

2-3 ay önce 1.3 1998 felicia'nın baskı balatasını değiştirmiştik. Ozamandan buyana, 1.viteste araba kalkarken

titriyor araba.

Geri viteste daha çok titriyor, sarsılıyor resmen. İyice rahatsız olmaya başladım, ustaya telefon ettim, baskı

balatadan olur dedi, gel bakalım dedi!!!

Başka birisi de motor takozları tam oturmamıştır demişti. Sizlerin de fikrini alayım, baskıyı indirmeyelim haybeye...

Teşekkürle.

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti AhmetH » 10 May 2011, 20:28

baskıdır muhtemelen.
volan falan taşlanmak isteyebilir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti frostbite19 » 10 May 2011, 21:08

Ahmet abi eski balatada niye yapmıyordu acaba bu titremeyi? Baskıdan derken, şimdi takılan baskıda bir sıkıntı mı

var sence,yoksa eski baskı mı belli etmiyordu eski olduğu için ?

Azcık öğrenmeye meraklıyım da:)

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti biricikgib » 10 May 2011, 23:10

titrerken motordan ses geliyomu kardeş geliyosa takoz yok sessiz titriyosa baskı başka bir seyden olmaz
bizde eskiden alman fordu vardı balata bittiği zaman araba titrerdi kalkarken
biricikgib
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: musa gökkaya
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit

İleti biricikgib » 10 May 2011, 23:13

takozları konturol ettirmeden sakın şanjuman indirme yeni değiştirmissin 2 3 ustaya göster ondan sonra karar ver
biricikgib
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: musa gökkaya
Arabanız: favorit

İleti hakan48 » 10 May 2011, 23:21

frostbite19 yazdı:Merhabalar,

2-3 ay önce 1.3 1998 felicia'nın baskı balatasını değiştirmiştik. Ozamandan buyana, 1.viteste araba kalkarken

titriyor araba.

Geri viteste daha çok titriyor, sarsılıyor resmen. İyice rahatsız olmaya başladım, ustaya telefon ettim, baskı

Başka birisi de motor takozları tam oturmamıştır demişti. Sizlerin de fikrini alayım, baskıyı indirmeyelim haybeye...

Teşekkürle.

Aracın Şanzumanı Tekrar İnecek Garantiden Debriyaj Setini Tekrar Değiştirmeniz Gerekir. Diski Göbeği Yaylarındaki Boşluktan Dolayı Balansı Alamaz. Vakit Kaybetmeden Tekrar Söktürün Yoksa Garanti Dışı Bırakılır.
Yeni Debriyajınız Hatalı Genelde Çin Mallarında Olur. Ne Marka Taktırdınız? Bilginiz Varmı?
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti AhmetH » 10 May 2011, 23:47

frostbite19 yazdı:Ahmet abi eski balatada niye yapmıyordu acaba bu titremeyi? Baskıdan derken, şimdi takılan baskıda bir sıkıntı mı

Volan ile balata alışmış çalışıyordur muhtemelen eski balatanızda.

değişim sonrasını , yeni fren balatası ile disk gibi düşünün. İyi tutan bölgeler ile nispeten kaçan kısımlar vardır muhtemelen. Belirli devirde bu bölgelerde titreşim hissiyatı oluşması kaçınılmaz. Genelde debriyajın iyice kavradığı anlara yaklaşırken titrer 1. vitesi bitirip 2. vitesi yedirirken mesela , dik yokuşlarda kalkarken yada dediğiniz gibi geri viteste ilerlerken debriyajı nerdeyse tamamen bırakmak üzereyken yani baskı iyice balatayı volana basarken oluşur.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti hakan48 » 11 May 2011, 00:21

Alışma Sürecinde Hiç bir Debriyaj Titreme Yapmaz. Debriyajlarda Titremeyi Almak İçin Debriyaj Diskileri Yaylıdır. Yaylı Olmayanlarda İse Volanlar Yaylıdır. Alışma Süreci Debriyajlarda Çok Kısa Sürer İlk Debriyaj Kaçırıyormuş Gibi Yapar Ve Hemen Düzelir.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakan48 » 11 May 2011, 00:29

titriyor araba.

Teşekkürle.

Aslında Ortada Yeni Yapılan Bir İşçilik Var, Yaptırdığınız Yere Götürüp Ücret Ödemeden Sorununuzun Çözümünü İsteyebilirsiniz. Aks Lale Istavruzları Şanzuman Söküldüğünde Dağılırsa Buna Benzer Titreme Yapar.Kontrolünü Yaptırdıktan Sonra, Büyük ihtimalle Debriyaj setiniz Hatalıdır. Debriyajlarda Alışmadan Titreme, Kulak Oturmadığından, Titreme Gibi Şeyler Tamamen Dedikodudan İbaret Olmakla Birlikte Boşa Geçen Zamandır.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti frostbite19 » 12 May 2011, 15:38

hakan48 yazdı:

titriyor araba.

Teşekkürle.

Aracın Şanzumanı Tekrar İnecek Garantiden Debriyaj Setini Tekrar Değiştirmeniz Gerekir. Diski Göbeği Yaylarındaki Boşluktan Dolayı Balansı Alamaz. Vakit Kaybetmeden Tekrar Söktürün Yoksa Garanti Dışı Bırakılır.
Yeni Debriyajınız Hatalı Genelde Çin Mallarında Olur. Ne Marka Taktırdınız? Bilginiz Varmı?

Parçacım tanıdık, orta kalite bi debriyaj verecem dedi, Alman malı dedi, Hamers diye bir marka takılan set.ASlında bana kalsa Luk yada Sachs takardım ama o ara pek ilgilenememiştim.
Bu bahsettiğiniz disk göbeği yaylarındaki boşluk, ustadan kaynaklanan bir sıkıntı mı, takılan setten mi?
En yakın zamanda söktüreyim. Bir de önce aks lale ıstavruzları na baktırayım tavsiye ettiğiniz gibi. Ne olu ne olmaz. Teşekkürler...

AhmetH yazdı:
frostbite19 yazdı:Ahmet abi eski balatada niye yapmıyordu acaba bu titremeyi? Baskıdan derken, şimdi takılan baskıda bir sıkıntı mı

Volan ile balata alışmış çalışıyordur muhtemelen eski balatanızda.

değişim sonrasını , yeni fren balatası ile disk gibi düşünün. İyi tutan bölgeler ile nispeten kaçan kısımlar vardır muhtemelen. Belirli devirde bu bölgelerde titreşim hissiyatı oluşması kaçınılmaz. Genelde debriyajın iyice kavradığı anlara yaklaşırken titrer 1. vitesi bitirip 2. vitesi yedirirken mesela , dik yokuşlarda kalkarken yada dediğiniz gibi geri viteste ilerlerken debriyajı nerdeyse tamamen bırakmak üzereyken yani baskı iyice balatayı volana basarken oluşur.

Evet tam debriyajı bırakmak üzereyken, arabayı sallıyor motor. Senin tavsiyen üzerine de Volan'a baktıracam. Bunları bi kağıda yazayım, ustaya göstereyim, sırasıyla baksın.
Önce lale ıstavroz şeyine
sonra balataya
sonra da Volan'a baktırayım.

Son bir şey soracam. Balatayı söktüğümüzde, sıkıntının VOlan'da mı Balata da mı olduğunu usta anlayabilir mi?

Teşekkürler.

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti des2009 » 12 May 2011, 16:41

arkadaşlar aynı sorun bendede var 1 ay oldu bende baskı balatayı değiştirdim kople titremeler oluyo ve rolantide çalışırken kamyon gibi çalışıyo neden acaba :(
Kullanıcı avatarı
des2009
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sedat
Arabanız: fabia

İleti AhmetH » 12 May 2011, 18:43

Debriyaj işinde LUK veya Sachs tan şaşmamak lazm.
İndir bindir sök tak zor işler bu debriyaj işleri, iyidir güzeldir gibi parçacı sözlerine mesafeli yaklaşmakta fayda var. Sizin başınıza gelen gibi karın ağrısı çektirebilir. Herşeyi geçin Hiç yoktan zaman kaybı.

Bu arada MA-PA var en ucuz bundan memnun kalan çok insan duydum en hesaplı güveneceğim marka o olur herhalde..

Volandan muhtemelen sorununuz olmaz volanın sökülmesi ve takılması başlı başına zanaat.. eğerki ciddi aşınma konikleşme varsa ve sökülüp taşlanacaksa ustanıza gerçekten güveniyorsanız söktürün.

Bunun balansı var. Geri takılırken ise kendisini tutan somunların değişmesi varsa bunların altındaki paletin değişmesi bu somunların Loctite denen kimyasal ile takılması bu kimyasalın somunlara değil kranktaki deliklerin içine sürülmesi ve somunların gereken Torkla sıkılması lazım.
yoksa motor dengesiz çalışır yada uzun vade de volan gevşer.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti frostbite19 » 12 May 2011, 21:48

Bu şekilde kullanmak ileride ne gibi zararlara yol açar? Çok büyük sorunlar çıkarır mı acaba? Zaten 3 aydır kullanıyoruz böyle, inşallah daha kötüsü olmaz.

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE