Felicia gösterge bakımı yaptım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Felicia gösterge bakımı yaptım

İleti firarim19 » 11 May 2011, 11:24

Merhaba arkadaşlar,

Dün işten erken cıktım , kaç zamandır aklımdaydı bakım yapmak ,temassızlık yapan lambaları vardı, ayrıca gösterge camının içi lekeliydi.

Öncelikle sunu soyleyeyim favoritten biraz zor sökmesi ancak sistem daha oturaklı. Öncelikle direksiyonu cıkarıyoruz rahat calışabılmek için , yerini kaybetmemek için direksiyon düz konumdayken işaretleyip çıkarın ama.

Daha sonra ön cerçeveyi söküyoruz havalandırma panelinin oradan saol ayana tarafındaki butonlara kadar olan büyük çerçeve. Bunu sökmeden önce ortadaki 2 li hava cıkış başlıklarının vidasını söküp çıkarmanız gerek çok basit çıkıyor o .

Ön paneli açtıktan sonra butonların soketlerini çıkarıyoruz , soketler karışmaz merak etmeyin hem soketler hem butonlarda renk işareti var.
Son olarak gösterge panelini yaklaşık 10-15 cm öne dogru cekiyoruz. Km sayacı tel ile devir sayacı elektronik çalışıyor. Km telini kırmamaya dikkat edelim sökerken. Göstergenin üzerinde ön panele sabitleyen 2 adet tel gergi var bunları açıp gerginliği azaltıyoruz. Daha sonra gösterge panelinin arkasına yavaşca elimizi sokup 3 adet fişi yerinden cıkarıyoruz, fişler kenarlarında klipsili klipslere basarak kolayca cıkıyorlar.

Daha sonra gösterge panelini eve cıkardım. tüm lambaları söküp , paneli ışığa tutunca alt kısımda benm aracta kulanılmayan , abs - airbag - test vs uyarıları için koyulan lambaları görünce sevindim . Bunlar benim için yedek lamba demek :D

Avometre ile sağlamlık kontrolunu yapıp 4 adet bozuk lambayı ayırdım ( cok sansnlıyım yedekler bozuklara yetti :) ) sonra hepsini yerine yerleştirip araca geri taktım. Çok güzel oldu şimdi.

2 tip ampul kullanılmış ışıgın az olması gereken yerlere 1w, parlak olması gerekn yerler için 1.2w . Örneğin gidip ekrandaki lcd saatin arkasına parlak olanı koymuşlar. Ne gerek var :) ben onu düşük güçlü ampulu taktım. Ordan cıkan 1.2 w olanı d ahararet kısmına koydum daha hoş oldu. fotolar var birkaç tane yapacak olan varsa eklerim arkadaşlar. Sormak isteidğiniz olursa cevaplarım.

93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti sosyetem » 11 May 2011, 11:50

ustacm fotoları eklermisn sana zahmet bnde orjinallerni söküp mor ampül taktım dha önce ama şimdi sadce bi tanesi yanıyo diğerlerini yanlış mı taktm acaba :)
sosyetem
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: erdem uslu
Nereden: Edirne
Arabanız: skoda felicia pick up 1.9 diesel

İleti firarim19 » 11 May 2011, 12:32

Eklerim bu gun içinde,

Ancak renk değişimi olmaz ki? göstergenin kendi rengi yeşil. mor ışıkla yeşilini karışımı farklı olur bogar sanırım.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti AhmetH » 11 May 2011, 14:37

benim kendin yap bölümüne açtığım felicia gösterge tamiri gibi bir başlığı olan konu vardı :)

onuda güncelleyebilirsiniz baya resim çekmiştim umarım hepsi görünüyordur.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sosyetem » 14 May 2011, 09:49

biraz degişiklik oldu ancak sadece bı tanesi yanıyo ve oda cok az ısık verdi.siznde dedginz gbi yesille mor pek uyum saglamadı galba (:
sosyetem
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: erdem uslu
Nereden: Edirne
Arabanız: skoda felicia pick up 1.9 diesel

İleti asiyan_skoda » 29 May 2011, 16:02

firarim19 yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Dün işten erken cıktım , kaç zamandır aklımdaydı bakım yapmak ,temassızlık yapan lambaları vardı, ayrıca gösterge camının içi lekeliydi.

Öncelikle sunu soyleyeyim favoritten biraz zor sökmesi ancak sistem daha oturaklı. Öncelikle direksiyonu cıkarıyoruz rahat calışabılmek için , yerini kaybetmemek için direksiyon düz konumdayken işaretleyip çıkarın ama.

Daha sonra ön cerçeveyi söküyoruz havalandırma panelinin oradan saol ayana tarafındaki butonlara kadar olan büyük çerçeve. Bunu sökmeden önce ortadaki 2 li hava cıkış başlıklarının vidasını söküp çıkarmanız gerek çok basit çıkıyor o .

Ön paneli açtıktan sonra butonların soketlerini çıkarıyoruz , soketler karışmaz merak etmeyin hem soketler hem butonlarda renk işareti var.
Son olarak gösterge panelini yaklaşık 10-15 cm öne dogru cekiyoruz. Km sayacı tel ile devir sayacı elektronik çalışıyor. Km telini kırmamaya dikkat edelim sökerken. (Göstergenin üzerinde ön panele sabitleyen 2 adet tel gergi var bunları açıp gerginliği azaltıyoruz. )Daha sonra gösterge panelinin arkasına yavaşca elimizi sokup 3 adet fişi yerinden cıkarıyoruz, fişler kenarlarında klipsili klipslere basarak kolayca cıkıyorlar.

Daha sonra gösterge panelini eve cıkardım. tüm lambaları söküp , paneli ışığa tutunca alt kısımda benm aracta kulanılmayan , abs - airbag - test vs uyarıları için koyulan lambaları görünce sevindim . Bunlar benim için yedek lamba demek :D

Avometre ile sağlamlık kontrolunu yapıp 4 adet bozuk lambayı ayırdım ( cok sansnlıyım yedekler bozuklara yetti :) ) sonra hepsini yerine yerleştirip araca geri taktım. Çok güzel oldu şimdi.

2 tip ampul kullanılmış ışıgın az olması gereken yerlere 1w, parlak olması gerekn yerler için 1.2w . Örneğin gidip ekrandaki lcd saatin arkasına parlak olanı koymuşlar. Ne gerek var :) ben onu düşük güçlü ampulu taktım. Ordan cıkan 1.2 w olanı d ahararet kısmına koydum daha hoş oldu. fotolar var birkaç tane yapacak olan varsa eklerim arkadaşlar. Sormak isteidğiniz olursa cevaplarım.

slm arkadaşlar bende dün söktüm alt km saati çalışmıyordu onu yaptım ama geri takarken gerginliği sağlayan iki adet tel gergiyi gerginliğini arttıramadım. yapan arkadaşlardan yardım istiyorum. nasıl yapabiliriz.
asiyan_skoda
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: asiyan_skoda
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: SKODA FELİCİA GLXİ

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir