Yakıt Tüketimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakıt Tüketimi

İleti Zoyaist » 21 Tem 2007, 18:36

Dostlarım, Selamlar,

Çok uzun süredir istediğim bir model olan, 2000 model bir FELICIA LXi Sahibi oldum. Bazı Problemler dışında çok memnunum. Fakat Yakıt konusunda Dertliyim.

Fren balatalarını değiştirdim, Hava filtresi, Bujilerini de 3 Tırnaklı bujilerle değiştirdim. Aks Keçeleri ve Bilyelerini Değiştirdim. Motorun çalışması sırasında nasıl söylenir bilmiyorum ama "JIIIRR" gibi duyulan bir uğultu oluyor.

Ayrıca;

Kilometrede yaklaşık 280 kuruş yakıt tüketiyor. Bu model için Normal mi acaba? Diğer marka ve modellere baktığımızda Normal olmadığını düşünüyorum. Zira araç 1300 motor ve Diğer aracım 2000 Motor Honda Accord da aynı tüketimi yapıyor.

Eğer problemin mekanik olduğunu, Normal olmadığını Düşünüyorsanız; Nedenin ne olduğu konusunda tahminleriniz varmı?

Saygılarımla...

Zoyaist
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 21 Tem 2007, 19:08

[quote="Zoyaist"]...Motorun çalışması sırasında nasıl söylenir bilmiyorum ama "JIIIRR" gibi duyulan bir uğultu oluyor...[/QUOTE]

Büyük bir ihtimalle eksantrik zincirinin çıkarttığı sestir o. Bu zincir değiştirildiğinde çekiş artacaktır, yakıt tüketimi düşecektir. Fazla yakmasının nedenlerinden biri de eksantrik zincirinin bollaşıp bu sesi yapmasıdır. Ayrıca üç tırnaklı buji ek bir güç veya yakıt tüketimini düşürmeyi sağlamaz. Orijinal değerlerdeki bujileri taktırmanızı öneririm.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ünsal » 21 Tem 2007, 19:21

benim aracımda aynısı daha yeni hesapladım şehir içi 25 ykrş çokta fazla değil aslında bakımları yeni bu aralar biraz arttı gibi Unhappy uzun yolda daha sağlıklı hesap yapılıyor bide aracı nasıl kullandığınızda  önemli Smile

AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir