Çok yakıyor çok!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Çok yakıyor çok!!!

İleti alwaysloser » 06 Ekm 2011, 22:33

arkadaşlar aşağıda 1.6 motor felicia yakıt tketimi yazıyor ..benzinde tabii ..lpg tüketimi ise bu değerlerden yaklaış 2-2,5 lt daha fazlayken siz bu fabrika değerlerin altına nasıl düşüyorsunuz ..ki felicianız sıfır değil belli bir yaşın üstündeyken ...bu duruma göre felicia bu benzin değerlerin de şehir içi 400 krş yakması normal ...

yani weybi arkadaş şehir içi 9 lt lpg yakması bana ilginç geldi ...ki lpg tüketim olarak benzinden daha fazla olması lazım ...yani felicia şehir içi lpg tüketiminin 11 lt lpg olması lazım ....

dolayısiyle siz fabrika değerlerinin altında yakıyorum diyorsanız ya sizin felicia anormal yada hesabınız yanlış derim ...

işte skoda glxi 1.6 fabrika verileri ...

benzinde bu değerler ..bu değerlere lpg de hesaplamak için 2.2,5 lt ortalama eklenir

Yakım Tüketimi Şehir içi yakıt tüketimi : 9,8 lt Şehir dışı yakıt tüketimi : 5,8 lt Karma yakıt tüketimi : 7,3 lt

www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti SELİM_ANK » 06 Ekm 2011, 23:58

benim aracım octavia fabrika verisi şehir içi 9.9lt benzinde, ancak ben ankarada şehir içinde ortalama 7lt görüyorum ve bunun için ekstra bir çaba sarfetmiyorum lpg ile de ortalama 9lt yakıyorum yol bilgisayarı verileri ile birebir uyumlu yani Ankarada olan arakadaşlar bilir güzergah batıkent-beşevler..
Kullanıcı avatarı
SELİM_ANK
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Elegance 2003

İleti Kindred Brujah » 07 Ekm 2011, 08:05

Hocam fabrika verilerinin altına düşmek zaten mümkün, örnek vermek gerekirse fabrikada arac 3000-3500 devirler arasında test ediliyor olması lazım, çünkü bu devirler araçta en iyi yağlamanın olduğu devirler, bizse çoğu zaman 2000 devirde tamda yeşilin başladığı yerde sürüyoruz aracı, geçen yıl annemin fabia'sını kullandığım sıralar ankara içinde 4.2 LT benzin yaktım 100 kilometrede gerisini siz düşünün, ki bu aracın şehirlerarası verisinden bile düşük, bunuda şöyle açıklayabilirsiniz, küçük motor araçlarda en az yaktığı durum 5. viteste 1900-2100 devirler arası sadece hızını koruyacak kadar gaz verdiğiniz aralıktır, buda yaklaşık 70km hıza denk gelir, felicia'dada aynı şekilde bu 1.3 olanlarında, siz böyle gittiğiniz sürece araç fabrika verisinden az yakar yaklaşık 1-1.5 litre kadar farkeder hemde, ben okula istanbul yolu+anadolu bulvarından gidip geldim geçen yaz boyunca, yani 70 km sabit hız sürekli, araç 1.2 2007 model benzinli fabia idi, aracı fullemiştim, toplamda kaç km yaptığımı hatırlamıyorum şu an ama bir ara fotoğraf çekmiştim helal olsun beee diyerekten şimdi o fotoğrafı buldum araç 586,5 kilometre yaptığında daha benzin lambası yanmamıştı. 1.6 felicia için dediğim şartlarda kullanırsanız benzinde 4.8 litre yakacaktır, hadi tamam araçlar 10-11 yaşında artık 0 değil bir litrede fazla yaksın alın size 5.8 litre benzin tüketimi, lpgye geçtiğinizde eğer sisteminiz doğru ayarlanmışsa 2.5 litre değil 1.5 litre fazla yakar lpgde, hadi diyelim ki 2 litre fazla yaksın, 7.8 litre lpg yakarsınız 100 km'de bu rakamlar hayal değil, aracınız bakımlıysa ve kullanım tarzınız uygunsa herkes bu rakamları yakalayabilir. ben 1.3 feliciam'la 6.83 litre benzin yakıyorum şu an, daha aracı alalı çok olmadı belki bi ay bile dolmamıştır hedefim 6 litreye düşürmek, çünkü bu aracın 0 olsa 5 litre yakması gerekiyor benim kullanımımda, 6 nın hayal olmaması gerek. Eğer fabrika verilerini yakalayamıyorsanız, ya kullanım tarzınızı değiştirmelisiniz ya da aracınıza bir baktırın derim, agresif bir sürücü değilseniz, aynı hızda uzun süre gitmeye sabredebiliyorsanız fabrika değerleri çok rahat yakalanır altına bile düşülür :)

alwaysloser yazdı:arkadaşlar aşağıda 1.6 motor felicia yakıt tketimi yazıyor ..benzinde tabii ..lpg tüketimi ise bu değerlerden yaklaış 2-2,5 lt daha fazlayken siz bu fabrika değerlerin altına nasıl düşüyorsunuz ..ki felicianız sıfır değil belli bir yaşın üstündeyken ...bu duruma göre felicia bu benzin değerlerin de şehir içi 400 krş yakması normal ...

yani weybi arkadaş şehir içi 9 lt lpg yakması bana ilginç geldi ...ki lpg tüketim olarak benzinden daha fazla olması lazım ...yani felicia şehir içi lpg tüketiminin 11 lt lpg olması lazım ....

dolayısiyle siz fabrika değerlerinin altında yakıyorum diyorsanız ya sizin felicia anormal yada hesabınız yanlış derim ...

işte skoda glxi 1.6 fabrika verileri ...

benzinde bu değerler ..bu değerlere lpg de hesaplamak için 2.2,5 lt ortalama eklenir

Yakım Tüketimi Şehir içi yakıt tüketimi : 9,8 lt Şehir dışı yakıt tüketimi : 5,8 lt Karma yakıt tüketimi : 7,3 lt
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti wehby » 07 Ekm 2011, 15:39

aylık 3-4 bin km yol yapıyorum... belki yüzlerce kere yakıt hesabı yaptım... ama yakaladığım değerler bunlar , belki mantıksızda olabilir ama ortaya çıkan değerler bunlar...
DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: vehbi öz.
Nereden: Kayseri
Arabanız: 97 felicia 1.6 glxi

Önceki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir