Avans Ayarı Nasıl Yapılır

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Avans Ayarı Nasıl Yapılır

İleti zeybek » 17 Eyl 2011, 16:50

Merhaba arkadaşlar. Karbüratörlü ve lpg li feliciama avans ayarı yaptım ama emin olamadım. Avans ayarı yaparken nelere dikkat etmem lazım. Bilgi verirseniz sevinirim.

zeybek
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Karabük
Arabanız: Felicia 1.3 GLX

İleti zeybek » 18 Eyl 2011, 19:30

Avans ayarını bilen yok galiba...
zeybek
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Karabük
Arabanız: Felicia 1.3 GLX

İleti skodacı_71 » 18 Eyl 2011, 19:39

forumda ozan bey var o bu işlerden çok iyi anlıyor. İsterseniz onunla bi iletişime geçin. Kullanıcı adı ozantavsan
Kullanıcı avatarı
skodacı_71
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Süleyman Çelik
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Favorit 135L

İleti PİCK-UP » 18 Eyl 2011, 23:15

avans ayarı dispiritörün vidasını gevşeterek motor sesine ve gaz yemesine göre yapılır.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti forman37 » 18 Eyl 2011, 23:16

asıl onemlı olan o sesı ayarlamak :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti ozantavsan » 18 Eyl 2011, 23:55

Arkadaşlar gerekli cevabı vermişler.Bende çoğu konuda forumdaki dostlardan yardım aldım.Elim yatkın olduğundan zorlanmıyorum.

Avans ayarı aracın önemli ayarlarındandır.Aracın performansını etkileyen faktörlerden biridir.
Avansın fazla ayarlanması araca zarar verebilir.Buji elektrotlarını kaynatabilir , motora zarar verebilir.Düşük ayarlanmasıda sorun yaratır.

Avans ayarı için distribütördeki somunu biraz gevşeltin.Ayarı distiribütörü sağa veya sola çevirerek ayarlayacağız.
Ayar yapmadan önce o anki konumunu asetat kalem ile işretlemenizde fayda var.Ayarı tutturamazsanız eski konuma rahatlıkla ayarlarsınız.

Ayarlarken elinizi kayışa kaptırıp yaralanmamanız için şunu yapın.
Araç çalışmazken distiribütör somununu biraz gevşeltin.Çok gevşek olmasın elinizle distiribütör kapağından tutarak sağa veya sola az çevirdiğinizde dönebilmesi kafi.Aracı çalıştırdığınızda AYARIN KAÇMAMASI İÇİN NE ÇOK GEVŞEK NEDE SIKI OLMALI.

Somun gevşeltilmiş konumda aracı çalıştırın.Ayarı benzinde iken yapın.Motor iyice ısınsın.Fan en az 2 defa açıp kapansın.
Distiribütörü hafif sola döndürün.Bunlar milimlik dönüşler olacak.Motor sesi çok yükselir (rolanti sesinden anlarsınız).Sağa çevirdiğinizde azalır , aracın çekişi düşer.
Buradaki kriter normal çalışma sesini yakalamakta.Ne yüksek olacak , ne düşük.Bu ayar konumunu yakaldığınızda çevirmeyi bırakın ve motoru stop edin.Motoru stop etmekteki amaç elimizi kayışa sürtmemek.Şimdi distiribütör somununu haret,ket halinmdeyken oynamayacak kadar sıkın.

Test sürüşüne çıkın.Aracın gaz pedalına tepkisi iyi olmalı.Vitesler arası hızlanma ve geçişler iyi olmalı.
Araç yersiz bağırmamalı , rolanti sesi yüksek olmamalı.

Eğer araç çekişten düşmüş ise aynı işlemleri tekrarlayın distiribütör sola çevrilecek.
Çekişte pronlem var ve aracın çalışma sesi yüksekse sola çevrilecek.
En orta yar bulunduğunda ve aracın çekişinin iyi olduğu noktada bırakılmalı.
Veya sanayide avans tabancası ile ayarlatılmalı.
Ben sanayide yaptırdığımda aracın çekişi düşüyordu .Sonra kendim ayarlamaya başladım.

Benzinde tam ayarı yakaldaıktan sonra lpg ile çalıştırın.Test sürüşü yapın ,benzinde yaptığınız lpgde de sizi tatmin ediyorsa ayara dokunmayın .
Eğer çekişte düşüklük varsa aynı ayarı lpgde de yapın.Ayar sonrası motoru stop edip distiribütör somununu sıkmayı unutmayın.Yoksa yolda giderken distiribütör dönerse araç teklemeye başlar.

Yaklaşık 1 yıldır kendi yaptığım avans ayarı ile geziyorum.Hiç bir sıkıntım yok.Aracıma binen araç şu an lpgDe mi gidiyor diye soruyor.Evet cevabım sonrası , " diğer bindiğim lpgli araçlarda sarsıntı oluyor ,vites değişiminde tekliyor vesaire şeyler söylüyorlar.Allah!a şükür benim favo benzinli gibi gidiyor.

Ayarı yapamazsanız muhakkak avans tabancası ile ayarlatın.Başta belirttiğim gibi yüksek ateşleme veya geç ateşleme motorunuza zarar verebilir.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti zeybek » 19 Eyl 2011, 10:20

Teşekkürler ozantavsan