Motorun üstündeki bu demir nedir ? Bizde neden yok ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motorun üstündeki bu demir nedir ? Bizde neden yok ?

İleti Kindred Brujah » 21 Eyl 2011, 00:07

Arkadaşlar nette gezinirken gördüm benim aracımda bu parça yok size var mı ? amortisörlerin ordan bağlantılı bi parça sanırım motoru yukardan düşmelere karşı korumak için yada yandan çarpınca araç çok göçmesin diye de olabilir bilmiyorum ama normalde standart mı ? nereden temin edebiliriz ?

resimler:

http://en.skoda-club.net/graphics/owner ... c00160.jpg

http://1.static.slando.com/photos/live/ ... 82_3_F.jpg

The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti forman37 » 21 Eyl 2011, 00:53

bu hacet kule gergısı aksesuar olarak sonradan takılabılıyo skoda parcacılarında satılıyo benım parcacımda var mesela gordum lada ve skoda ıcın ama fıyatını bılmıyorum
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti Kindred Brujah » 21 Eyl 2011, 08:36

tam olarak ne işe yarıyor peki yararlı birşeyse bende alayım :D

forman37 yazdı:bu hacet kule gergısı aksesuar olarak sonradan takılabılıyo skoda parcacılarında satılıyo benım parcacımda var mesela gordum lada ve skoda ıcın ama fıyatını bılmıyorum
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 21 Eyl 2011, 08:45

bu parça rallilerde ve yarışlarda kullanılan araçların viraj denge kabiliyetlerini artırmak için kullanılıyor diye biliyorum. yani binek otomobillerde görüntüden başka bir yararı yok.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti Kindred Brujah » 21 Eyl 2011, 08:50

virajlara girerken dengeyi artıracaksa taktıralım, ralliye katılack değilim ama hızlı girdiğimde çok savuruyor araba virajda gazlasam sardırıp yoldan çıkacak gibi oluyor :)

alpino yazdı:bu parça rallilerde ve yarışlarda kullanılan araçların viraj denge kabiliyetlerini artırmak için kullanılıyor diye biliyorum. yani binek otomobillerde görüntüden başka bir yararı yok.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mustklc » 21 Eyl 2011, 08:52

Modifiyeli bir otomobilde çok yapılan bir diğer uygulama da amortisör kule gergisi montesidir. Kule gergileri, amortisör kulelerini karşılıklı olarak tek bir parça halinde birleştirmek için kullanılırlar.

Kule gergilerinin amacı, özellikle sert girilen virajlarda amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri minimize etmektir. Viraj alınırken amortisör kuleleri normalde esnerler, ve bu da bir miktar çekiş kaybına (ya da yol tutuşta bir miktar zaafiyete) yol açar. Kule gergileri amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri önlemek üzere dizayn edildiklerinden, viraj alımı sırasında enerjiyi gücün yüklendiği tek bir kuleden alıp diğer kuleye de iletmek suretiyle paylaştırırlar. Bu, jantları yere paralel tutmaya, o da lastiklerin yere daha iyi temas etmesine yardımcı olur. Sonuçta, viraj sırasındaki çekiş ve yol tutuş iyileşir.

http://www.tuning53.com/tuning-bilgiler ... yarar.html
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Kindred Brujah » 21 Eyl 2011, 08:53

Nereden tamin edebilrim bunu felicia için ? bi an önce taktırmam lazım demek ki virajlardaki denge sorunu beni benden alıyor çünkü, daha önce taktıran yada fiyat araştıran varsa tahmini bir maliyet söyleyebilir mi :D

mustklc yazdı:Modifiyeli bir otomobilde çok yapılan bir diğer uygulama da amortisör kule gergisi montesidir. Kule gergileri, amortisör kulelerini karşılıklı olarak tek bir parça halinde birleştirmek için kullanılırlar.

Kule gergilerinin amacı, özellikle sert girilen virajlarda amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri minimize etmektir. Viraj alınırken amortisör kuleleri normalde esnerler, ve bu da bir miktar çekiş kaybına (ya da yol tutuşta bir miktar zaafiyete) yol açar. Kule gergileri amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri önlemek üzere dizayn edildiklerinden, viraj alımı sırasında enerjiyi gücün yüklendiği tek bir kuleden alıp diğer kuleye de iletmek suretiyle paylaştırırlar. Bu, jantları yere paralel tutmaya, o da lastiklerin yere daha iyi temas etmesine yardımcı olur. Sonuçta, viraj sırasındaki çekiş ve yol tutuş iyileşir.

http://www.tuning53.com/tuning-bilgiler ... yarar.html

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 21 Eyl 2011, 09:08

Kindred Brujah yazdı:virajlara girerken dengeyi artıracaksa taktıralım, ralliye katılack değilim ama hızlı girdiğimde çok savuruyor araba virajda gazlasam sardırıp yoldan çıkacak gibi oluyor :)

alpino yazdı:bu parça rallilerde ve yarışlarda kullanılan araçların viraj denge kabiliyetlerini artırmak için kullanılıyor diye biliyorum. yani binek otomobillerde görüntüden başka bir yararı yok.

kolayı var. altındaki araba mercedes bmw vs değil. viraja yavaş gir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti Kindred Brujah » 21 Eyl 2011, 09:35

hızlı girdiğimden değilde biraz daha dengeli hissetmek adına taktırmayı düşünüyorum :)

alpino yazdı:
Kindred Brujah yazdı:virajlara girerken dengeyi artıracaksa taktıralım, ralliye katılack değilim ama hızlı girdiğimde çok savuruyor araba virajda gazlasam sardırıp yoldan çıkacak gibi oluyor :)

kolayı var. altındaki araba mercedes bmw vs değil. viraja yavaş gir.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cobweb » 21 Eyl 2011, 10:14

Aman dikkat et bu arabalarla vriajlara hızlı girilmez dostum.Lastiklerinin ebatı da küçükse daha tehlikeli Allah korusun.Bu demirden benim arabada da var ne işe yaradığını şimdi öğrenmiş oldum, bilgi veren arkadaşlara teşekkürler :)

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

İleti Kindred Brujah » 21 Eyl 2011, 10:27

lastikler orjinal boyutunda 13 cant o yüzden taktırmak istiyorum nerden temin edilir peki ? internet üzerinden falan alınabilir mi ? bur parçanın tam adı nedir :D

cobweb yazdı:Aman dikkat et bu arabalarla vriajlara hızlı girilmez dostum.Lastiklerinin ebatı da küçükse daha tehlikeli Allah korusun.Bu demirden benim arabada da var ne işe yaradığını şimdi öğrenmiş oldum, bilgi veren arkadaşlara teşekkürler :)

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mustklc » 21 Eyl 2011, 11:37

Kindred Brujah yazdı: bur parçanın tam adı nedir :D

kule gergisi işte
modfiyecilerde vardır.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Kindred Brujah » 21 Eyl 2011, 13:01

modifiyecilerde süs olsun diye yapılanlardan mı var yoksa bu arabanın ağırlığı tasarımı düşünülerek üretilmiş olanlar mı ? fabrikadan bu kule gergisiyle beraber çıkan araçlar var mı ? orjinal skodanın felicia için ürettiği kule gergisi istiyorum :)

mustklc yazdı:
Kindred Brujah yazdı: bur parçanın tam adı nedir :D

kule gergisi işte
modfiyecilerde vardır.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti orthosis » 21 Eyl 2011, 15:52

forman37 yazdı:bu hacet kule gergısı aksesuar olarak sonradan takılabılıyo skoda parcacılarında satılıyo benım parcacımda var mesela gordum lada ve skoda ıcın ama fıyatını bılmıyorum

hocam senin parçacının adres ve telefon bilgilerini verebilirsen ben kesinlikle alacağım. felicalarda kule gergisi sadece abs li modellerde geldi. viraj kabiliyetini artırmanın yanında virajlarda ve kasisli yollarda oluşan şase burulmalarını önlemeyede yarar. stabilize yollarda araç daha nötr olur ve araç içinde daha az vibrasyon daha az ses demek
orthosis
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Isparta
Arabanız: skoda fabia I-skoda felicia 1.6

İleti cobweb » 21 Eyl 2011, 16:02

Evet dediğiniz gibi safeline modellerinde varmış bu parça.

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cobweb » 21 Eyl 2011, 16:09

Daha önce açılmış buna benzer bir konu başlığı var ama bahsedilen viraj çubuğu imiş öyle demiş forum üyeleri..

favorit-forman/viraj-demiri-t6276-18.html

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 21 Eyl 2011, 17:05

telefonu falan var mı senin parçacının :) ya da benim için bi sorabilir misin ne kadarmış fiyatı :) orjinal parçamıymış sonradan yapmamıymış bide :D

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti wrestler » 11 Mar 2012, 16:08

bende arastırma icersindeyim bulunabildimi fiyatını merak ediyorum ?
Kullanıcı avatarı
wrestler
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: şafak wrestler
Nereden: İzmir
Arabanız: felicia 1.6 glx

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir