Fren sistemim sapıttı.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fren sistemim sapıttı.

İleti termineytir » 05 Ekm 2011, 17:59

Selam arkadaşlar. Pazar akşamı Kağıthanede bir rampada dururken fren pedalı yavaş yavaş aşağı kaymaya başladı. Sona kadar oturduğunda frenler tamamen boşa çıktı. Pompalama yaparak tekrar tutar hale getirdim. O günden sonra tekrar böyle bir sorun çıkmadı ama dün akşam E5 karayolunda giderken trafik sıkıştı. frene bastığımda araç aniden sağa döndü. Freni bırakmasam yoldan çıkacaktım. Bu sorun nedir böyle._?

Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti aspiranko » 05 Ekm 2011, 19:24

fren merkezinde sıkıntı var gibi görünüyor
Nobody is perfect...
aspiranko
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Rize
Arabanız: skoda octavia ambiante 2006

İleti serhat_a89 » 05 Ekm 2011, 23:53

Ben çok anlamam ama Fren şakaya gelmez Allah korusun baktırdınız mı bir yere?
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti SilisTre » 06 Ekm 2011, 05:45

fren ana merkezine baktır dostum aynı sorun bendede vardı önceleri çok nadir yapardı pompalayarak düzeltirdim sonraları sürekli yapmaya başladı birden döşemeye kadar kaçıyor ve tutmuyor fren ana merkez değişti hidrolik tamamlandı balatalarımda değişti şimdi bastığımla durması 1 oluyor ;) masrafına gelince ben tanıdığa yaptırdım aynı fiyata yaptırabilirmisin bilmem benim araçta 1.3feli
Kullanıcı avatarı
SilisTre
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdal tunalı
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Felicia

İleti diseqc » 06 Ekm 2011, 07:29

westinghouse içi parçalanmak üzere içerdeki contalar ömrünü tamamlamış hidrolik kaçırıyor sisteme doğru dürüst hidrolik pompalamıyor şakaya gelmezbir anda bakarsın ki fren yok allah korusun can tehlikesi, ustalar içerdeki tamir takımını değişelim epey gider derler ama 1 sene anca gider sana tavsiyem tamir takımı alma sistemin yenisini al tamir takımıyla iş 50 tl ye çözebilirsin ama fren bu tavsiye etmem merkezin yenisini al eskisini de al eve götür,geçmiş olsun..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti sainz » 06 Ekm 2011, 09:34

İlk akla gelen fren ana merkezi. Buraya bakarken Westinghouse adlı parçayı da titizlikle incelemeli.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti termineytir » 06 Ekm 2011, 10:28

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Böyle tuhaf bir sorun çıkınca burdan yazıyorum ki bilgimiz oluyor. Yamirciye gittiğimizde fren tutmuyor diyoruz adam şanzımana bakıyor. Amaç para kazanmak olunca egzozu dinleyen bile çıkabilir.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti diseqc » 06 Ekm 2011, 16:02

sen öyle deyince aklıma başıma gelen bir olayı anlatayım eski arabam olan 85 şahinde fren sistemini kople yenlettikten iki gün sonra şehir içinde frenin tutmadığını hissettim fren mesafesi baya uzuyordu pompala bırak yapınca tutuyordu bir kaç ustaya gittim herşey yolunda dediler dene turları yaptık daha ne olsun dediler bende denedim sorun yoktu ama eve giderken kırmzı ışığa yaklaştığımda sorun yine baş göserdi sonra bir usta buldum fren ustası baktı etti bana dediki fren sisteminde bir sorun yok arabanı motor ustasına götürsün rolantisini ayarlasın dedi bende ne alak dedim senin gibi ama meğer alakalıymış sen yaptır gel fren düzelmezse dükkan senin dedi düzelirse nedenini söylerim dedi gittim tanıdığım bir ustama rolantiyi güzelce ayarladı karbiratörü söktü falan parça değişti içimden uyduk bu adama gitti yine 100 tl diyordum ama o işlemden sonra hakikaten fren sistemi düzeldi aradan epey zaman geçince gittim rolanti düşük olunca arabada fren sisteminde yeterince vakum oluşmuyormuş o nedenle arabanın debriyaja basıp frene iki kere basınca işi bitiyordu herşey olabilir enteresan makinalar önemli olan doğru ustayı bulabilmek...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti skodacı_71 » 06 Ekm 2011, 17:25

Ustanın becerisi + kaliteli parça olduktan sonra korkulacak bir durum olmaz bence :)
Kullanıcı avatarı
skodacı_71
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Süleyman Çelik
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Favorit 135L

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir