Yokuş tırmanırken bazen gaz yememe ve 1. vitese geçmeme ???

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yokuş tırmanırken bazen gaz yememe ve 1. vitese geçmeme ???

İleti Kindred Brujah » 07 Ekm 2011, 22:57

- Arkadaşlar bilmiyorum bana mı öyle geliyor daha araca alışamadım mı yoksa bir sorun mu var? Durum şu, bazen yokuş tırmanırken aracım çok güzel tırmanıyor, zorlanma acı çekme hissi oluşmuyor bende ama bazen de sanki gaza bastığım halde hiçbirşey değişmiyor az da bassam sonuna kadar da bassam araç aynı hızda zorlanarak çıkıyor, bunun sebebi ne olabilir ?

- İkinci olarakta bu bütün felişlerde mi böyle bilmek istediğim bir durum var, araç hareket halindeyken 1. vitese geçmiyor sanki önünü tıkıyor, tamam yüksek hızlarda 1.'e geçmemesi güzel birşey ama mesela araç 2. viteste 10-15 km hıza ulaşmışken tekrar bire almak istediğimde alamıyorum, 2. viteste'de devir 1100 gibi rolantik bi seviyede kalıyor 1'e atamadığımda, araç zorlanıyor o hızda 2. viteste kalkmakta, bu normal mi ?

Bilgilendirirseniz sevinirim :)

The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti mustklc » 08 Ekm 2011, 11:03

vites zorlanması baskı balatadan olabilir. yokuşta zaten hızlanması benzinli araçta olmaz. ona tork lazım. o da dizelde olur. eski aracım 1.6 motor polo yokuşta ne kadar bassam da faydasız idi, şimdiki aracım 1.4 tdi. yokuşta gaza basarsam başım arkaya gidiyor.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Kindred Brujah » 08 Ekm 2011, 11:07

aracın debriyajı yeni değişti ya daha 1 ay olmadı, sadece 1. viteste bunu yapması tuhaf araç az bir hız alınca geçmiyor, mesela deniyorum 5-6 km ile giderken boşa atıp tekrar 1'e atmaya çalışıyorum zorlanarak geçiyor bazen, araç ne kadar hızlanırsa o kadar imkansız oluyor 1 e geçirmek, olmazsa bir gün okul dönüşü ustaya gidip soracağım normal mi diye

mustklc yazdı:vites zorlanması baskı balatadan olabilir. yokuşta zaten hızlanması benzinli araçta olmaz. ona tork lazım. o da dizelde olur. eski aracım 1.6 motor polo yokuşta ne kadar bassam da faydasız idi, şimdiki aracım 1.4 tdi. yokuşta gaza basarsam başım arkaya gidiyor.
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bekocan » 08 Ekm 2011, 22:02

Kindred Brujah yazdı:- Arkadaşlar bilmiyorum bana mı öyle geliyor daha araca alışamadım mı yoksa bir sorun mu var? Durum şu, bazen yokuş tırmanırken aracım çok güzel tırmanıyor, zorlanma acı çekme hissi oluşmuyor bende ama bazen de sanki gaza bastığım halde hiçbirşey değişmiyor az da bassam sonuna kadar da bassam araç aynı hızda zorlanarak çıkıyor, bunun sebebi ne olabilir ?

- İkinci olarakta bu bütün felişlerde mi böyle bilmek istediğim bir durum var, araç hareket halindeyken 1. vitese geçmiyor sanki önünü tıkıyor, tamam yüksek hızlarda 1.'e geçmemesi güzel birşey ama mesela araç 2. viteste 10-15 km hıza ulaşmışken tekrar bire almak istediğimde alamıyorum, 2. viteste'de devir 1100 gibi rolantik bi seviyede kalıyor 1'e atamadığımda, araç zorlanıyor o hızda 2. viteste kalkmakta, bu normal mi ?

araçın çekmemesi aldığın yakıtla alakaldır bunu daha detaylı incele örnek değişik benzinlik
1. fitese sadece araç durduğunda takman lazım 10 km hızda bile olsan 1e takılmaz
sen aklından çıkar 1 e takma işini bu bir arıza değildir
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Arabanız: 93 favorit

İleti burak mysterio » 08 Ekm 2011, 22:07

bekocan yazdı:
Kindred Brujah yazdı:- Arkadaşlar bilmiyorum bana mı öyle geliyor daha araca alışamadım mı yoksa bir sorun mu var? Durum şu, bazen yokuş tırmanırken aracım çok güzel tırmanıyor, zorlanma acı çekme hissi oluşmuyor bende ama bazen de sanki gaza bastığım halde hiçbirşey değişmiyor az da bassam sonuna kadar da bassam araç aynı hızda zorlanarak çıkıyor, bunun sebebi ne olabilir ?

araçın çekmemesi aldığın yakıtla alakaldır bunu daha detaylı incele örnek değişik benzinlik
1. fitese sadece araç durduğunda takman lazım 10 km hızda bile olsan 1e takılmaz

benim araba takılıyo benimkimi bozuk yani :D
Kullanıcı avatarı
burak mysterio
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Burak YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Felicia 1.6 MPİ

İleti bekocan » 08 Ekm 2011, 22:10

burak mysterio yazdı:
bekocan yazdı:

benim araba takılıyo benimkimi bozuk yani :D

senin araba neye takılıyo
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti burak mysterio » 08 Ekm 2011, 22:13

giderken 1 e takılyo yani :D
Kullanıcı avatarı
burak mysterio
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti CELIKBILEK » 08 Ekm 2011, 22:18

SEVGİLİ KARDEŞİM ARACIN CEKMEME DURUMU ŞAYET LPĞ Lİ İSE LPĞ BEYNININ SIKINTILI OLMASIDIR YOK BU İŞLEVİ BENZİNDE YAPIYOR İSE(ENJEKSIYONLUU İSE) ARACIN YA ENJEKSIYONLARDA Bİ PROBLEM VARDIR YOK DUZ MOTOR İSE ARACIN ATEŞLEME SİSTEMİNE Bİ BAKTIR DERİM.2-1 VİTES SADECE SKODALAR İÇİN DEGİL TÜM ARACLAR İÇİN SADECE İLK HAREKET İÇİNDİR ARAC HAREKET ETTİKTEN SONRA TABİKİ GECMEZ BAZI ARACLARDA VİTES DEVİRİ DAHA DÜŞÜK OLDUGU İÇİN 2 DEN 1 E GECER YANLIZ İLK HAREKETTE SKODA KADAR SERİ KALKMAZLAR.
UMARIM İŞİNE YARARBU BİLGİLER.
CELIKBILEK
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: FABİA
Nereden: K.K.T.C.
Arabanız: FABİA

İleti bekocan » 08 Ekm 2011, 22:22

aracı giderken 1 e takmak hareket halindeyken yanlış bir işlem bence biraz şöfer hatasına benziyor.
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 09 Ekm 2011, 10:00

yok benim bahsettiğim 1'e takma durumu şu, yokuştayım, aşağıdan geliyorum, yokuşun ucunda ışık var, normalde kırmızı bir sürü araba arkasına sıralanmış, birden yeşil yanıyor, tabi arabalar yavaaaaş yavaşşş kalkmaya başlıyor yokuşta, ben arkadan gelen olduğum için frene basarak onların hızına iniyorum ama tam önümdeki arabaya yetişiyorum ki benim kilometrem 10'a düşmüş o araç hızlanmaya başlamış, şimdi bu durumda 1'e geçmeyince 1100 devirde dik yokuşta arabayı 2.de devam etsin diye zorlamak zorunda kalıyorum, durmasam böyle, dursam gene olmaz arkamda başka araçlar var yeşil sönmeden geçsekte şu yokuşta kalmasak diye :) böyle bi durumda 1'e takmak sürücü hatası olmaz bence yani bilmiyorum :)

bekocan yazdı:aracı giderken 1 e takmak hareket halindeyken yanlış bir işlem bence biraz şöfer hatasına benziyor.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti burak mysterio » 09 Ekm 2011, 11:16

Kindred Brujah yazdı:yok benim bahsettiğim 1'e takma durumu şu, yokuştayım, aşağıdan geliyorum, yokuşun ucunda ışık var, normalde kırmızı bir sürü araba arkasına sıralanmış, birden yeşil yanıyor, tabi arabalar yavaaaaş yavaşşş kalkmaya başlıyor yokuşta, ben arkadan gelen olduğum için frene basarak onların hızına iniyorum ama tam önümdeki arabaya yetişiyorum ki benim kilometrem 10'a düşmüş o araç hızlanmaya başlamış, şimdi bu durumda 1'e geçmeyince 1100 devirde dik yokuşta arabayı 2.de devam etsin diye zorlamak zorunda kalıyorum, durmasam böyle, dursam gene olmaz arkamda başka araçlar var yeşil sönmeden geçsekte şu yokuşta kalmasak diye :) böyle bi durumda 1'e takmak sürücü hatası olmaz bence yani bilmiyorum :)

bekocan yazdı:aracı giderken 1 e takmak hareket halindeyken yanlış bir işlem bence biraz şöfer hatasına benziyor.

çok doğru bence 10 km ile giderken 1 e takılamaması normal değil bnm arabam gayet rahat takılyor
Kullanıcı avatarı
burak mysterio
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia_3437 » 10 Ekm 2011, 15:45

burak mysterio yazdı:
Kindred Brujah yazdı:yok benim bahsettiğim 1'e takma durumu şu, yokuştayım, aşağıdan geliyorum, yokuşun ucunda ışık var, normalde kırmızı bir sürü araba arkasına sıralanmış, birden yeşil yanıyor, tabi arabalar yavaaaaş yavaşşş kalkmaya başlıyor yokuşta, ben arkadan gelen olduğum için frene basarak onların hızına iniyorum ama tam önümdeki arabaya yetişiyorum ki benim kilometrem 10'a düşmüş o araç hızlanmaya başlamış, şimdi bu durumda 1'e geçmeyince 1100 devirde dik yokuşta arabayı 2.de devam etsin diye zorlamak zorunda kalıyorum, durmasam böyle, dursam gene olmaz arkamda başka araçlar var yeşil sönmeden geçsekte şu yokuşta kalmasak diye :) böyle bi durumda 1'e takmak sürücü hatası olmaz bence yani bilmiyorum :)

çok doğru bence 10 km ile giderken 1 e takılamaması normal değil bnm arabam gayet rahat takılyor

burak senın bu mantığınla ozaman senı araba 10 km süratla ileri giderken geriye de takılması lazım 1 ci vites adı üztünde 1 yanı kalkarken kulanırsın tamamen duru halden aracı kaldırıken kulanırsın sonra devam edersin 2 3 4 5 diye yokuşta kalmamak icinde deneyın istersenız durun bıre takın aracınız zaten hemen ıkıye al benı dıye bahırmayı bırak anırması gerekir
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti Kindred Brujah » 10 Ekm 2011, 19:13

tam dediğiniz gibi olmuyor çünkü 10 la giderken yokuşta 2 ye takınca devir 1000-1100 arasında bi yerde kalıyor yarım debriyajla kaldırmak zorunda kalıyorsunuz diğer türlü araç çok zorlanıyor, iki türlüde balata bitiyor :) bire takınca araç hemen 2 ye atmamızı istiyor evet ama zaten o zaman kilometre 25 i bulmuş oluyor 2500-3000 deviri görünce 25 nerdeee 10 nerde :) 2. viteste 2000 devirden araç kaldırmak nerdeee 1000 devir nerde :)

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir