Stop etmeye devam ediyoruz... =(((

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Stop etmeye devam ediyoruz... =(((

İleti termineytir » 25 Ekm 2011, 10:07

Arkadaşlar 1997 Felicia 1.6 Combi aracım ile yaklaşık olarak 1 yıldır çektiğim sıkıntıya henüz çözüm bulamadık. Delirmek üzereyim. Eskiden sadece motor ısındığında yapmakta olduğu sıkıntıyı şimdi her an yapıyor. Benzin ya da Lpg farketmiyor. En son motor yaptırdım (gerekliydi de zaten) hala düzelme yok. Motor yapımı gerekliydi çünkü çok silkelemeli çalışıyordu. Ekzantrik mili aşınma yapmış, subap kayıtları gitmiş, egzoz pistonumu diyorlar tam bilmiyorum, 2 tanesi yanmıştı. Rolantide Egzozdan içeri hava çekiyordu, şimdi düzeldi ama hala stop ediyor.

Yapılan İşlemler;
  1. Yukarıda belirttiğim gibi motor yapıldı,
  2. Boğaz kelebeği değişti,
  3. Hararet müşürü, termostat, fan müşürü değişti, 80'lik takıldı,
  4. Emme manifoldu değişti,
  5. Bujiler ve kabloları yeni takıldı,
Bütün bunlar yapılmasına rağmen sıkıntı devam ediyor. Araç rolantiye düştüğünde bir anda devir fazla düşüyor toparlayamayıp stop ediyor. Satmak istemiyorum aracımdan memnunum. Varmı bu tür sorunu çözebilen_?

Artık Huni arar oldum

Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti felicia042 » 25 Ekm 2011, 21:36

boğaz kelebeği arızası gibi .......
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti termineytir » 26 Ekm 2011, 09:20

Üstadım boğaz kelebeği yeni değişti, hatta şüphede kaldık Orjinal sıfır ürün ile de test ettik. boğaz kelebeğinden değilmiş.

Dün akşam yapılan bir deneme bize şöyle bir sonuç verdi.

Araç normal şekilde çalışırken farları yakınca, frene basınca, ya da fan çalışınca stop ediyor. Birşeyler akımı yüksek çekiyor. Acaba bunun alternatör ile alakası olabilirmi_?
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sbalci » 27 Ekm 2011, 12:42

aküyü kontrol ettir bie sigorta kutusuna bir bak elektik ile ilgili olabailir
sbalci
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa
Arabanız: 95 favorit

İleti wehby » 27 Ekm 2011, 15:05

eğer akü ve alternatörde sorun yoksa , sigorta kutusunda yada beyinde sorun bence....
DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: vehbi öz.
Nereden: Kayseri
Arabanız: 97 felicia 1.6 glxi

İleti bekocan » 27 Ekm 2011, 21:28

fren pedalının üst kısımlarına bak kabloyu gerdiripte kablolar saşe yapmasın
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti termineytir » 31 Ekm 2011, 10:29

bekocan yazdı:fren pedalının üst kısımlarına bak kabloyu gerdiripte kablolar saşe yapmasın

Dün başıma gelen olaya bakılırsa bu söylediğin kafama yattı üstadım. Araçta ALARM var. Bu alarmın elektrik bağlantılı kutusu direksiyonun alt sol kapı tarafında torpidonun içinde duruyor. Cumartesi akşamından pazar günü akşama kadar hiç stop etmeden çalıştı. Alarmın kutusu bulunduğu yerden debriyaj pedalının üzerine sarkınca ben onu yerine soktum, tekrardan stop etmeye başladı. Alarmdan şüphelenip o kutuyu söktüm. İzmitten Tuzlaya gelene kadar yapmadı ama bu sabah kadıköye gelene kadar tekrardan stoplamalar devam etti. Alarmdan olmadığını düşünmeye başlamıştım ki şimdi senin yorumunu gördüm. Bu akşam acil olarak kontrolünü yapacağım.

Bu arada Cumartesi başka bir beyin ile test yapıldı, Sonuç Negatif. Yani beyin de sağlam çıktı. =(
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Safariali » 04 Kas 2011, 08:42

termineytir git iyi bir elektrikçiye hararet müşüründe 4 tane çıkış var 2 si boğaz kelebeğine gider 2 si de hararet göstergesine hararet göstergesine gidenler yerinde kalsın boğaz kelebeğine giden 2 sini ayrı bir müşüre bağlat ve motorun dışında bir yere koy bağla ben küçük göz damlası kabına benzer az büyükçe bir kap yaptım içine antifriz koydum müşür soğuk kaldığı için devir 900 ile 1000 arası manyak oldu çip tuningden daha iyi kendin yapabilirsin....
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti Safariali » 26 Kas 2011, 17:05

egsozada baktır kat iptali iyi olur
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti termineytir » 28 Kas 2011, 09:01

Arkadaşlar sorunu büyük ölçüde çözdüm. Gaz telinde gevşeklik vardı. Onu gergin hale getirdim şu anlık stop etmiyor ama debriyaj basılı iken gaza dokunduğunda devir yukarda kalıyor. bu sorunuda pedal burcundan yaptığı kesindir. Çünkü debriyaja bastığımda pedallar dipten oynama yapıyor.

Kızılcalıhocam selamlar. Katalizatör zaten iptal edilmiş. Normalde içini boşaltırlar benimkini kökünden sökmüşler. =) direkt olarak boru kaynatmışlar araya.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti patchadams2 » 01 Arl 2011, 00:27

distribütör'den kaynaklanabilir. 1997 1.6 polo motor feliciam var. 1 seneye yakın stop etme sorunu yaşadım. yolda giderken birden vuruntu yapıp viteste devir sıfıra düşüyordu. distribütörü değiştirdim. sorun kalmadı. ayrıca bazı arabalrda bu işi krank sensörü yapıyor..
patchadams2
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ufuk koç
Nereden: Yalova
Arabanız: skoda felıcıa

İleti Kindred Brujah » 01 Arl 2011, 09:30

krank sensörü arızası benim aracımda yapmıştı 1.3 glxi benimkide, aynı şekilde stop ediyordu krank sensörü değişti araba kendine geldi :)

patchadams2 yazdı:distribütör'den kaynaklanabilir. 1997 1.6 polo motor feliciam var. 1 seneye yakın stop etme sorunu yaşadım. yolda giderken birden vuruntu yapıp viteste devir sıfıra düşüyordu. distribütörü değiştirdim. sorun kalmadı. ayrıca bazı arabalrda bu işi krank sensörü yapıyor..
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti termineytir » 07 Arl 2011, 08:46

cevap yazan bütün arkadaşlara binlerce kez teşekkür ediyorum.

- Benim araçta krank sensörü yok maalesef.
- Distrübütörü bende değiştirdim, sorun çözülmedi.
- Katalizatör zaten iptal edilmiş, Benden önce düz boru takmışlar ki muayeneden zor geçtim.
- Elektriksil bir arıza yok, bütün ölçümler sağlam çıkıyor.
- Boğaz kelebeği yeni değişti, Fren pedalının ordaki kablolar normal durumda, sigorta kutusu, akü ve alternatörün durumları da iyi.

Gelelim sorunun çözümüne;

Motor yapıldıktan sonra yağ değişimi yapmamıştık. Üst kapak söküldüğünde ordan çıkan su pistonlardan kartere inmiş. Yağ köpürme yapmış. Boğaz kelebeğine giren hortumun ucunu söktüğümde farkettim. İçini tamamen temizlemek için Hortumu tamamen söktüğümde motor tarafından çıkan alt kısmında parmak girecek şekilde bir yırtık vardı. hortumun aynısını bulamadım ama Renault 19'un klima hortumunu uydurarak bağlantıyı yaptım. Araç hava almayı kesti. STOP etme sorunu 30 TL'lik bir masrafla çözüldü.

Not: Bahsettiğim hortum motora bakarken sol (Akü Tarafı) alt kısımdan çıkarak boğaz kelebeğine bağlanan bir boru.
Eklentiler
IMG0478A.jpg
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PİCK-UP » 07 Arl 2011, 12:14

sorununuz çözülmesine sevindim... iyi günlerde kullanın.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir