KALORİFER PETEĞİNE SU NEDEN ÇIKMAZ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

KALORİFER PETEĞİNE SU NEDEN ÇIKMAZ?

İleti nuri017 » 29 Ekm 2011, 17:29

aracım 1998 model 1,3 karbüratörlü -lpg'li- felicia, aracımı ilk aldığımda kalorifer gayet güzel ısıtıyordu. son 7-8 aydır ısıtmıyor, araca ilişkin yapılan işlemler ve durumu aşağıdaki gibidir.
1-ilk aldığımda; baskı - balata, yağ, filtreler, yenilendi.
2-üst kapak contası değiştirildi (1,5mm)
3-benzin pompası değiştirildi
bu sırada kalorifer hala iyi ısıtıyordu.
kalorifer ısıtmadığı için geçenlerde elektrikçiye götürdüm.
orada da konsol dahil tüm kalrifer tesisatı söküldü, temizlendi kapaklar ve (petek kaynar su ile) kontrol edildi, tamamı sorunsuz çalışır vaziyette tekrar yerlerine takıldı. hala ısıtmadığı görülünce kalorifer peteğine gelen borular söküldü. ara gazda az bir miktar hariç, suyun peteğe çıkmadığı tespit edildi. devirdaim pompası bozuk olabilir diye söküldü, ama devirdaim pompasının gayet iyi çalıştığı görüldü-ancak motor kulağı koptuğu için yenisi ile değiştirilerek tekrar monte edildi. son teşhis silindir kapak contasının değiştirilmesi- ancak, aracım hiç su eksiltmiyor, fan vaktinde açıp kapatıyor, hararet yaptırmadım, yağında da hiçbir sorun yok. contanın yanmış olduğunu gösterir hiç bir işaret yok. -
-lpg'ye giden sıcak su hortumları motorun üzerinden manifolttan gidiyor.- hortumların hepsi kontrol edildi tıkanma bulunmadı- peteğe giden borular açıktayken yedek su deposundan üflenince peteğe çıkan borulardan su geliyor-

yaklaşık 7-8 ay öncesine kadar mükemmel ısıtan kalorifer sistemine veya motora ne oldu da artık peteğe sıcak su çıkamıyor?
malesef iyi bir skoda ustası bulmak çok zor. çok değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.
kazasız belasız sorunsuz günler diliyorum...

nuri017
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa
Arabanız: felicia lx

İleti skodaizm » 29 Ekm 2011, 17:50

1- Kalorifer musluğu tam çalışmıyor,

2- Kalorifer peteği kireçlenmiş- tıkalı,

3- Soğutma sisteminde hava var ve peteğin bir kısmında bu sebeple hava var ve boş olduğundan ısınmıyor.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti nuri017 » 29 Ekm 2011, 18:38

kalorifer musluğu dediğiniz içerideki düğmeler ise, hepside istenildiği gibi çalışıyor.
kalorifer peteği kaynar su ile tarafımdan da test edildi ısınmayan hiçbir bölge yok, zaten sorun peteğe su çıkmaması
soğutma sisteminde hava nasıl alınır?
aslında petekle ilgili bir sorun yok, yalnızca peteğe su çıkmıyor. asıl sorun bu, yani yeterli basınç oluşmuyor, devirdaim pompası iyi çalışıyor, zaten yeni değişti... yedek su deposunda motor çalışırken sürekli devir eden suyun akışını görebiliyorum.
ilginize teşekkür ederim.
nuri017
CLASSIC
CLASSIC

İleti kaptanmagaraadami » 08 Arl 2011, 01:07

nuri017 yazdı:kalorifer musluğu dediğiniz içerideki düğmeler ise, hepside istenildiği gibi çalışıyor.
kalorifer peteği kaynar su ile tarafımdan da test edildi ısınmayan hiçbir bölge yok, zaten sorun peteğe su çıkmaması
soğutma sisteminde hava nasıl alınır?
aslında petekle ilgili bir sorun yok, yalnızca peteğe su çıkmıyor. asıl sorun bu, yani yeterli basınç oluşmuyor, devirdaim pompası iyi çalışıyor, zaten yeni değişti... yedek su deposunda motor çalışırken sürekli devir eden suyun akışını görebiliyorum.
ilginize teşekkür ederim.

eğer hala çözemediysen sorunu termostat yüksek değerli olanla değiştir (88 derece).
havasını almaya gelince, aracını dik bir yokuşa park et, (önü yükarı gelecek şekilde) motoru çalışır vaziyette bekle iyice ısınıp termostat açınca devridaim yapmaya başladığında motoru kapat, genleşme kabının kapağını yavaşca gevşet hava kabarcıkları çıkıp su yükselince tekrar sık sonra hararet müşirini gevşet havasını atınca hemen sık, eksilen suyu genleşme kabından tamamla.
yinede tüm bunlar işe yaramazsa yukardakilere ek olarak kalorifer peteğine giden hortumları sök diğer bir kişi petekten antifiriz akmasını önlerken sen borulara su takviyesi yap, antifiriz akıtmadan hemen tak ve kelepçeleri sık.
Kullanıcı avatarı
kaptanmagaraadami
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti nuri017 » 18 Arl 2011, 22:42

sorun kendiliğinden çözüldü, nasıl olduğunu anlamadım ancak kalorifer ısıtması gayet normal, inşallah bi sorun çıkmadan devam eder...
nuri017
CLASSIC
CLASSIC

İleti nuri017 » 18 Arl 2011, 22:45

radyatörün altındaki hortumu araç çalışırken 20-30 defa sıkıp bırakmıştım, belki tıkanıklık vardı onu kısmen açmış olabilir miyim?
nuri017
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 18 Arl 2011, 22:55

nuri017 yazdı:radyatörün altındaki hortumu araç çalışırken 20-30 defa sıkıp bırakmıştım, belki tıkanıklık vardı onu kısmen açmış olabilir miyim?

olay bu zaten tıkanıklık değil hava alma olayı böyle olur
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti AhmetH » 18 Arl 2011, 23:00

hava alma olayı öyle değilde en güzel termostatın ordan sıcaklık müşürünü sökerek olur servistede öyle yaparlar

kaloriferi sıcağa getirin

hararet müşürünü sökün yerinden

motor çalışıyor olsun

genleşme kabına hortumu sokup açın musluğu

bütün sistem temizlenir

bütün pislik çapak tortu ne varsa akar gider yerini temiz su alır
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti nuri017 » 18 Arl 2011, 23:39

AhmetH yazdı:hava alma olayı öyle değilde en güzel termostatın ordan sıcaklık müşürünü sökerek olur servistede öyle yaparlar

kaloriferi sıcağa getirin

hararet müşürünü sökün yerinden

motor çalışıyor olsun

genleşme kabına hortumu sokup açın musluğu

bütün sistem temizlenir

bütün pislik çapak tortu ne varsa akar gider yerini temiz su alır
termotatın hemen üstünde bulunan plastik klepe ile tutturulmuş bir müşir var onu çıkartıp takmıştım, bir etkisi olmuş olabilir mi (araç çalışıyordu)
nuri017
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 18 Arl 2011, 23:56

çok büyük bir etkisi olacağını sanmam,

bu araçlar malum biraz ilginçtir hava yapacak pek biryeri açıkçası yok tek yapacak yer kalorifer peteğidir diye düşünüyorum onuda halletmişe benziyorsunuz.

sonuçta conta değiştirirken gördüyseni ıslak gömlektir, motor bloğunun içi yalak gibi su dolu kanallarda gezen bişey yok.. silindir kapağında kanallar var sadece oda pek hava yapma meraklısı değil geriye bir tek kalorifer peteğinin kendi kalıyor.

motor çalışıyor su devirdaim ediyorken havasından bir şekilde kurtulur diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir