Frenler hakkında soru ?? + farklı bir iki soru daha

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Frenler hakkında soru ?? + farklı bir iki soru daha

İleti Kindred Brujah » 05 Kas 2011, 20:05

Sorularım şunlar :

- Felicia'ların frenleri yumuşak mıdır ? çok ufak bi boşluk olması normalmi pedalda, yoksa en ufak dokunmamda bile bişeyler hissetmem gerekiyor mu ?

- Karter muhafaza yok araçta taktırsam yere çok yaklaşır mı?

- Bu araçların amortisörleri çok mu yumuşak bana mı öyle geliyor :) biraz daha sertleştirmenin bi yolu var mı ? Konforu ne derece etkiler aracın bi çukura girip çıktıktan sonra çılgınlar gibi yukarı aşağı sallanmasını istemiyorumda biraz sertleştirilemez mi ?

- Ön tekerlerin havası arkalardan biraz daha az gibi görünüyor gözüme ama simetrik olarak az, bugün yeni hava basıldı kışlık lastik aldım, normal midir?

- Aracı aldığımda davlumbazda yoktu, bilmeyenler için şu tekerle çamurluk arasında, iç kısmındaki plastik parça taktırmalı mıyım ?

- Aracın döşemelerini makinayla ( halı yıkama makinasıda olabilir) kosla tarzı bi leke çıkarıcıyla temizletmek istiyorum, elimle yaptım biraz ama çok yorucu oluyor, döşemelerin rengi kararmış biraz, koslayla temizleyince açılıyor, bu işlemi nerde ne kadara yaparlar ?

- Birde aracın iç konsolunda, yolcu koltuğunun ordaki gözün altında kalan, sigorta kutusunun olduğu yere doğru giden kısımda aşınmalar mevcut, onlara nasıl bir çözüm bulunabilir ilk günkü gibi yapmak için :) ince zımparayla zımparalayıp sonra torpido parlatıcı falan işe yarar mı ya da yapılabilecek birşey var mı oralar için ?

Cevap verecek olan tüm forum arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim :)

The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti kiyakfeli » 05 Kas 2011, 21:00

Kindred Brujah yazdı:
- Karter muhafaza yok araçta taktırsam yere çok yaklaşır mı?

- Bu araçların amortisörleri çok mu yumuşak bana mı öyle geliyor :) biraz daha sertleştirmenin bi yolu var mı ? Konforu ne derece etkiler aracın bi çukura girip çıktıktan sonra çılgınlar gibi yukarı aşağı sallanmasını istemiyorumda biraz sertleştirilemez mi ?

- Ön tekerlerin havası arkalardan biraz daha az gibi görünüyor gözüme ama simetrik olarak az, bugün yeni hava basıldı kışlık lastik aldım, normal midir?

- Aracı aldığımda davlumbazda yoktu, bilmeyenler için şu tekerle çamurluk arasında, iç kısmındaki plastik parça taktırmalı mıyım ?

- Aracın döşemelerini makinayla ( halı yıkama makinasıda olabilir) kosla tarzı bi leke çıkarıcıyla temizletmek istiyorum, elimle yaptım biraz ama çok yorucu oluyor, döşemelerin rengi kararmış biraz, koslayla temizleyince açılıyor, bu işlemi nerde ne kadara yaparlar ?

- Birde aracın iç konsolunda, yolcu koltuğunun ordaki gözün altında kalan, sigorta kutusunun olduğu yere doğru giden kısımda aşınmalar mevcut, onlara nasıl bir çözüm bulunabilir ilk günkü gibi yapmak için :) ince zımparayla zımparalayıp sonra torpido parlatıcı falan işe yarar mı ya da yapılabilecek birşey var mı oralar için ?

Cevap verecek olan tüm forum arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim :)

Bildiklerime cevap vereyim. Keşke oralarda olsamda araçlarımızı karşılaştırsak.

Frenim hemen yukarıda tepki vermiyor ama iyi.

Ben karter muhafazası(50 tl) taktırdım. Çok rahat ettim. Önceden aracın altı sürterken içim gidiyordu. Yere yakınlığında fazla bir değişiklik olmadı. Amortisörleri değiştirmiştim. Amortisör arabayı biraz kaldırdı. İlk başta içime sinmez gibi olmuştu. Sonradan daha iyi olduğunu anladım.

Amortisörleriniz hiç değişmemiş ise değiştirmenizi tavsiye ederim. Zannedersem belli bir süre veya km sonra salınımı söndürme özelliği azalıyor. Yağlı ve gazlıları var. Yenileri genelde gazlı oluyor.
Yeni aldığım monreo amortisörde yanlış hatırlamıyorsam 80bin km sonra tekrar değiştirin yazıyordu. Bir arkadaşım benim aracı bir oyan bir buyan yaylandırıyordu. Amortisörler yumuşaktı.Değiştirdikten sonra biraz daha sertleşti.

Aracı ankaradan almıştım. İlk yaptığım iş davlumbaz taktırmak oldu. Bana yardım eden tamirci arkadaşım şiddetle tavsiye etmişti. çiftini 30 a aldığımı hatırlıyorum. Matkaplı vidayla vidalarken içim gitmişti.

Aracın sağ tarafında, kayışın olduğu tarafta muhafaza yoktu onu da taktırdım. Kayışın bulunduğu bölgeler kirleniyordu.

bildiklerim bu kadar.
Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti Kindred Brujah » 06 Kas 2011, 13:33

Karter muhafaza uygun bi fiyata bulursam bende taktırayım, davlumbaz şimdide o civarda sanırım onu taktırıyım bayram dönüşüne, kayışın olduğu kısımda muhafaza varmı yokmu benim bilmiyorum onu bir kontrol edeyim hiç dikkatimi çekmemişti :) Frenler benimde hemen yukarda tepki vermiyor, iyide tutuyor aslında ama hani bazı araçlarda basınca zınk diye duruyor ya en üstten hemen tepki veriyor öyle olması lazım mı diye merak ettim :) Amörtisörler çok masraflı iş şu an tahminimce hiç değişmemiştir araç 62 bin kilometrede çünkü 18 bin km sonra değiştiririm :) bütün parçalarında skodanın amblemi var nerdeyse, bi rek radyosu orjinal değil sanırım onuda orjinalini bulsam bunu atıp onu takmayı düşünebilirim :) Teşekkür ederim cevabınız için :)
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti serhat_a89 » 06 Kas 2011, 14:06

-Boşluk normaldir. Frenlerden memnun değilsen balataları fren hortumlarını, hidroliğini kontrol ettir.

-Tozluklar (davlumbaz) arabayı güzel gösterir bence taktır 20 30 lira.

-Döşemeleri ben kendim evin önünde makinayla yıkadım mis gibi oldu. Evde yıkama şansın yoksa oto yıkamacılar 100

liraya falan detaylı temizlik yapıyorlar. Birde kayış dediğiniz nedir anlamadım. Amortisörler kaç paradır benimkilerde

gıcrdıyo arabam 83.000.de... İyi bayramlar...
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti kiyakfeli » 08 Kas 2011, 07:48

serhat_a89 yazdı:-Boşluk normaldir. Frenlerden memnun değilsen balataları fren hortumlarını, hidroliğini kontrol ettir.

-Döşemeleri ben kendim evin önünde makinayla yıkadım mis gibi oldu. Evde yıkama şansın yoksa oto yıkamacılar 100

liraya falan detaylı temizlik yapıyorlar. Birde kayış dediğiniz nedir anlamadım. Amortisörler kaç paradır benimkilerde

Monreo marka ön amortisör tanesi 60
arka tanesi 55 diye hatırlıyorum. değiştirirken önleri ve/veya arkaları takım halinde değiştirmek gerekiyor.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 08 Kas 2011, 08:08

Kindred Brujah yazdı:Karter muhafaza uygun bi fiyata bulursam bende taktırayım, davlumbaz şimdide o civarda sanırım onu taktırıyım bayram dönüşüne, kayışın olduğu kısımda muhafaza varmı yokmu benim bilmiyorum onu bir kontrol edeyim hiç dikkatimi çekmemişti :) Frenler benimde hemen yukarda tepki vermiyor, iyide tutuyor aslında ama hani bazı araçlarda basınca zınk diye duruyor ya en üstten hemen tepki veriyor öyle olması lazım mı diye merak ettim :) Amörtisörler çok masraflı iş şu an tahminimce hiç değişmemiştir araç 62 bin kilometrede çünkü 18 bin km sonra değiştiririm :) bütün parçalarında skodanın amblemi var nerdeyse, bi rek radyosu orjinal değil sanırım onuda orjinalini bulsam bunu atıp onu takmayı düşünebilirim :) Teşekkür ederim cevabınız için :)

amortisörü km haricinde sürede etkileyebilir. dün piknikteyken aracın alttan ve yandan fotoğraflarını çektim. fikir edinmek için iyi olur. Tüm amortisörler değişti ve karter muhafazası takılı. Yerden yüksekliğine bakıp fikrinizi sağlamlaştırırsınız. İlk 2 fotoğraf haricindekiler arabam kaldırımdayken çekildi. Ben de teşekkür ederim daha önceki yardımlarınız için.
103_2926_.jpg

103_2932.JPG

103_2918_.jpg
karterin şanjımana denk gelen kısmı. koruma demiri eğimli

103_2905_.jpg
103_2904_.jpg
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 08 Kas 2011, 08:38

resimleri karıştırırken gördüm. 2 yıl önce kayış tarafına muhafaza sacı takmadan önce çektiğim fotoğrafıda göndereyim. kayış açıkta ve tekerden gelecek su, taş vb şeylere açık duruyor. Buranın koruma sacı varmış onu taktırdım. 15 liraya almıştım. diğer taraftada yok. orayada takmak istemiştim. 30 tl dedikleri için o kadar gerek görmedim.
101_0299_.jpg
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 08 Kas 2011, 08:48

101_1027_.jpg
eski orjinal amortisörler

resim arşivini kurcalarken amortisörler değiştikten sonra eksi amortisörlerin resminide çekmişim. üzerinde skoda logosu var ama bitikti.
resme bakınca daha iyi hatırladım.
yeni aldığım amortisörler ittiriyordu. yani bulunduğu konumda durmuyor olması gereken konumda duruyordu. Ben bastırıyordum serbest bırakınca eski konumuna geri gönüyordu.
eski amortisörler ise hangi konuma getirirsen o konumda duruyordu. sadece yavaş hareket ediyorlardı.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti serhat_a89 » 10 Kas 2011, 16:46

kiyakfeli yazdı:
serhat_a89 yazdı:-Boşluk normaldir. Frenlerden memnun değilsen balataları fren hortumlarını, hidroliğini kontrol ettir.

Monreo marka ön amortisör tanesi 60
arka tanesi 55 diye hatırlıyorum. değiştirirken önleri ve/veya arkaları takım halinde değiştirmek gerekiyor.

Amortisörler Ankara.da tamir oluyor diye duydum Monreo iyi markamıdır yoksa orjinallerimi tamir ettirmeliyiz?
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti kiyakfeli » 12 Kas 2011, 18:52

Benim bildiğim monreo fena değil. tamir işi hakkında bilgim yok.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti efemert304 » 30 Kas 2011, 16:45

[Bildiklerime cevap vereyim. Keşke oralarda olsamda araçlarımızı karşılaştırsak.

Ben karter muhafazası(50 tl) taktırdım. Çok rahat ettim. Önceden aracın altı sürterken içim gidiyordu. Yere yakınlığında fazla bir değişiklik olmadı. Amortisörleri değiştirmiştim. Amortisör arabayı biraz kaldırdı. İlk başta içime sinmez gibi olmuştu. Sonradan daha iyi olduğunu anladım.

Amortisörleriniz hiç değişmemiş ise değiştirmenizi tavsiye ederim. Zannedersem belli bir süre veya km sonra salınımı söndürme özelliği azalıyor. Yağlı ve gazlıları var. Yenileri genelde gazlı oluyor.
Yeni aldığım monreo amortisörde yanlış hatırlamıyorsam 80bin km sonra tekrar değiştirin yazıyordu. Bir arkadaşım benim aracı bir oyan bir buyan yaylandırıyordu. Amortisörler yumuşaktı.Değiştirdikten sonra biraz daha sertleşti.

Aracı ankaradan almıştım. İlk yaptığım iş davlumbaz taktırmak oldu. Bana yardım eden tamirci arkadaşım şiddetle tavsiye etmişti. çiftini 30 a aldığımı hatırlıyorum. Matkaplı vidayla vidalarken içim gitmişti.

Aracın sağ tarafında, kayışın olduğu tarafta muhafaza yoktu onu da taktırdım. Kayışın bulunduğu bölgeler kirleniyordu.

bildiklerim bu kadar.[/quote]

Merhabalar,
karter korumayı nereden aldınız?monroe iyi bir marka kaça mal oldu hepsi?tşk.ler
"Umutla yaşayan Simitle ölür"
efemert304
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet Sarı
Nereden: Mersin
Arabanız: Skoda Felicia 1.6 GLXİ

İleti Kindred Brujah » 30 Kas 2011, 17:21

Hocam bende karter muhafaza taktırdım geçen, davlumbazlarıda taktırdım, karter muhafazayı 50 liraya aldım, tam kapatıyor aracın altını orjinaller gibi yarım değil, davlumbazlarda sağ-sol set 30 liraya geldi, toplamda 80 lira ödedim :) Ankara'da demirkan otomotivden aldım, Metin Demirkan.

efemert304 yazdı:[Bildiklerime cevap vereyim. Keşke oralarda olsamda araçlarımızı karşılaştırsak.

bildiklerim bu kadar.

Merhabalar,
karter korumayı nereden aldınız?monroe iyi bir marka kaça mal oldu hepsi?tşk.ler[/quote]

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti efemert304 » 01 Arl 2011, 12:01

Felicialarda çapraz fren var mı yok mu?var olup olmadığını nerden anlarız?Yoksa ,yaptırmak mümkün mü?
"Umutla yaşayan Simitle ölür"
efemert304
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet Sarı
Nereden: Mersin
Arabanız: Skoda Felicia 1.6 GLXİ

İleti kiyakfeli » 04 Arl 2011, 18:24

Kindred Brujah yazdı:Hocam bende karter muhafaza taktırdım geçen, davlumbazlarıda taktırdım, karter muhafazayı 50 liraya aldım, tam kapatıyor aracın altını orjinaller gibi yarım değil, davlumbazlarda sağ-sol set 30 liraya geldi, toplamda 80 lira ödedim :) Ankara'da demirkan otomotivden aldım, Metin Demirkan.

En iyisini yapmışşsın. Aynı fiyata almıştım bende. Ama 2-3 yıl önceydi. Hala aynı fiyata olmasına şaşırdım. Ankara şaşmaz da önceki adı Güveniş yeni adı fm demirkan otomotiv. Telefonla fiyat alıyorum. gerekirse msn de görüntülü görüşüyorum. kargo parası maksimum 5 tl oldu. Şimdiye kadar hiç sorun çıkmadı.

Ön amortisör teki 60
arka amortisör teki 55 tl idi sanırım.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti Kindred Brujah » 05 Arl 2011, 11:39

fm demirkan güzel yer, iyi niyetli çalışıyorlar tavsiye ederim :)

kiyakfeli yazdı:
Kindred Brujah yazdı:Hocam bende karter muhafaza taktırdım geçen, davlumbazlarıda taktırdım, karter muhafazayı 50 liraya aldım, tam kapatıyor aracın altını orjinaller gibi yarım değil, davlumbazlarda sağ-sol set 30 liraya geldi, toplamda 80 lira ödedim :) Ankara'da demirkan otomotivden aldım, Metin Demirkan.

En iyisini yapmışşsın. Aynı fiyata almıştım bende. Ama 2-3 yıl önceydi. Hala aynı fiyata olmasına şaşırdım. Ankara şaşmaz da önceki adı Güveniş yeni adı fm demirkan otomotiv. Telefonla fiyat alıyorum. gerekirse msn de görüntülü görüşüyorum. kargo parası maksimum 5 tl oldu. Şimdiye kadar hiç sorun çıkmadı.

Ön amortisör teki 60
arka amortisör teki 55 tl idi sanırım.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir