FELICIA'DA KIŞIN YAKIT TÜKETİMİNİZ NEDİR? -BENZİN İÇİN-

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FELICIA'DA KIŞIN YAKIT TÜKETİMİNİZ NEDİR? -BENZİN İÇİN-

İleti Kindred Brujah » 06 Arl 2011, 22:38

Arkadaşlar malum kış geldi, vakumlu lastikler takıldı, havalar soğudu motor artık zor ısınıyor vs..:) Felicia'sını benzinde kullanan arkadaşlar, şu anki hava koşullarında buraya 100 km'de kaç litre benzin tükettiklerini yazabilirler mi acaba ? Benim aracımda 1,5 litreye yakın artış oldu acaba normal mi ? Yazın gördüğüm en düşük 6,4 litreydi.

Benim aracım için şu an;
----------------------------------------------------------
Araç tipi = FELICIA 1.3 GLXi (MPi motor)
Tüketilen benzin = 7.73litre/100km
Kilometre başına tüketim = 33.24 krş
Kullandığım yakıt = Shell Vpower 97 oktan

Sizce değerler nasıl ? Siz ne kadar yakıyorsunuz ? Ankara'da olan arkadaşlar hangi firmanın hangi istasyonundan benzin alıyor ?

Cevap verecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti AhmetH » 06 Arl 2011, 23:43

97 oktan koymanıza sadece gülüyorum

92 oktan bile yakar.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Kindred Brujah » 07 Arl 2011, 08:30

kullanım kılavuzunda enjeksiyonlu felicialar için "minimum 95 oktan KATKILI KURŞUNSUZ" yazıor MPi felicialar için, mesela "karbüratörlü felicialar min 95 oktan katkısız kurşunsuz", yani normal düz kurşunsuz benzin, bizim araç aslında katkılı kurşunsuz kullanıyor fabrikanın önerdiği, ee türkiye'de de katkılı kurşunsuz 97 oktan oluyor yanlış mıyım ? çünkü fişlerde ikiside 95 oktan diye geçiyor, 97 oktan 95 oktanın katkılandırılmış hali, Mesela istabnul yolunda türkiye petrollerinin istasyonu var, iki ayrı şekilde satıyorlar, kurşunsuz 95 oktan ve katkılı kurşunsuz 95 oktan diye, iki motor aynı benzini kullanmıyor aslında, hatta bizim araçlar için katkılı bulamazsak ve vuruntu oluşursa bulduğunuz ilk yerde katkılı koyun yazıyor :) Birde bariz bi fark var aracın sesi açısından, performansı aynı değişim yok ama arabanın stabilliği kesinlikle değişti, 97 oktan koymaya başladığımdan beri arac daha pürüzsüz bi sesle devirleniyor deneyebilirsiniz :) Benzin tüketimlerine de baktığımda eskiden opetten alıyordum, 95 oktanla 7 litreye yakın yakarken 97 oktanda 6.4 litre yakmıştım 100 kilometrede.

AhmetH yazdı:97 oktan koymanıza sadece gülüyorum

92 oktan bile yakar.
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 09 Arl 2011, 19:37

yok mu hiç benzinde kullanan arkadaşlar ? ^^

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti unknown1 » 09 Arl 2011, 20:26

Bende sadece benzin kullanıyorum. Öğrendiğim kadarıyla 1,3 motor için 97 oktan lüks oluyormuş. O yüzden son zamnlarda 95 alıyorum. Kışın ara sıra 97 alıyorum.

Benzin hesabını hiç beceremedim.Ama sana şöyle bir örnekleme vereyim. Çeyrek depo benzin ile yaklaşık 50 liralık benzin ile sakin kullanırsam(özellikle ısınana kadar) 113 km yi çok rahat deviriyor. Yazın bunun birazcık üstüne çıkabiliyor.

şu an çeyrek depo var. İlk deneyimimde paylaşırım.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti Kindred Brujah » 09 Arl 2011, 21:39

hocam ölçümü şöyle yapabilirsiniz sağlıklı bi şekilde, bi yerden deponuzu makina atana kadar doldurtun, sonra 100 kilometre kadar gidin, aynı yerden mümkünse aynı pompadan bir kez daha makina atana kadar doldurun, o aradaki litre /100 km demek oluyor işte :) mesela shell'den aldınız 4 numaralı pompa, bi 100 kilometre kullandıktan sonra gene aynı pompaya gidin, mesela araç 7 litre alıp makina tekrar atıyorsa, 100 km'De 7 litre yakmışsınız demektir. Işık yanana kadar yapılan ölçüm pek sağlıklı olmuyo felicialarda hep aynı zamanda yakmıyor ışığı sanırım kafasına göre takılıyor :)

umitcan yazdı:Bende sadece benzin kullanıyorum. Öğrendiğim kadarıyla 1,3 motor için 97 oktan lüks oluyormuş. O yüzden son zamnlarda 95 alıyorum. Kışın ara sıra 97 alıyorum.

Benzin hesabını hiç beceremedim.Ama sana şöyle bir örnekleme vereyim. Çeyrek depo benzin ile yaklaşık 50 liralık benzin ile sakin kullanırsam(özellikle ısınana kadar) 113 km yi çok rahat deviriyor. Yazın bunun birazcık üstüne çıkabiliyor.

şu an çeyrek depo var. İlk deneyimimde paylaşırım.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti unknown1 » 09 Arl 2011, 23:11

O zaman benden ümidi kes derim.

Ben depoyu doldurursam babam her akşam su almaya, yeğenlerini ziyaret etmeye, kardeşlerini ziyaret etmeye, sırf 10 dk sahilde dolaşmak için kartal dururken kadiköye, sadece bir ekmek almak için mahalle çıkışındaki fırına, başkalarının gönlnü eylemek için arabalı şöförlük etmeye, ve hatta bitmeyeceğini bilse hergün Amasya ya gider ve birde geri gelir :D
O yüzden 50 70 Tl dışında benzin atmıyorum.İsterse atsın gitsin :D Anlıyacağın hocam senin hesap işi yalan oldu:D
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti Kindred Brujah » 10 Arl 2011, 00:04

o zaman siz ışık yanmasına göre yapın net bir sonuç olmaz ama ortalama bir değer çıkar en azından :p

umitcan yazdı:O zaman benden ümidi kes derim.

Ben depoyu doldurursam babam her akşam su almaya, yeğenlerini ziyaret etmeye, kardeşlerini ziyaret etmeye, sırf 10 dk sahilde dolaşmak için kartal dururken kadiköye, sadece bir ekmek almak için mahalle çıkışındaki fırına, başkalarının gönlnü eylemek için arabalı şöförlük etmeye, ve hatta bitmeyeceğini bilse hergün Amasya ya gider ve birde geri gelir :D
O yüzden 50 70 Tl dışında benzin atmıyorum.İsterse atsın gitsin :D Anlıyacağın hocam senin hesap işi yalan oldu:D

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti serhat_a89 » 11 Arl 2011, 16:12

umitcan yazdı:O zaman benden ümidi kes derim.

Babam 2
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti cccihattt » 11 Arl 2011, 18:13

benim babam biraz farklı. benzini o aldıgı zaman gaz pedalına korka korka basar ama ben aldıgım zaman gazı kökler :) bendede felıcıa 1.3 var 2 gün öncesine kadar km de 60krş yakıyordu arabamdan şüpheleniyordum acaba 3000cc motor mu var içinde diye :) 2 gün önce karbüratörcüye götürdümkarbratörün altından bişey yaptı rolanti düştü hemen motor düzenli çalışmaya başladı bu şekilde kullan yakıtta düşüş olmazsa yine gel dedi az bi düşüş var. eskiden 100 tl benzinle 165 km yol yapıyordum şuan 100 tl benzinden yarım depoya yakın benzin var 140 km yaptım inş. oldu bu iş.
Kullanıcı avatarı
cccihattt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cihat mendi
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Felıcıa GLX Combi

İleti Kindred Brujah » 11 Arl 2011, 21:55

hocam ben bir depoyla ışık yanmadan 450 km görüyorum, birde benim aracım enjeksiyonlu yani deposu sizinkinden daha küçük :) eskiden baya yakmıyormuş sizin araba içiyormuş :p inş düzelmiştir :)

cccihattt yazdı:benim babam biraz farklı. benzini o aldıgı zaman gaz pedalına korka korka basar ama ben aldıgım zaman gazı kökler :) bendede felıcıa 1.3 var 2 gün öncesine kadar km de 60krş yakıyordu arabamdan şüpheleniyordum acaba 3000cc motor mu var içinde diye :) 2 gün önce karbüratörcüye götürdümkarbratörün altından bişey yaptı rolanti düştü hemen motor düzenli çalışmaya başladı bu şekilde kullan yakıtta düşüş olmazsa yine gel dedi az bi düşüş var. eskiden 100 tl benzinle 165 km yol yapıyordum şuan 100 tl benzinden yarım depoya yakın benzin var 140 km yaptım inş. oldu bu iş.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti wehby » 12 Arl 2011, 08:21

bırakın benzinle uğraşmayı... taktırın bi lpg ekonomiyi görün.. ben 1.6 felicia benzin ile 35-40 krş çok rahat yakıyor şehir içi... ama lpg ile şehiriçi 20 krş civarı yakıyorum... benzinin litresi 4.30 paramı dayanır buna...
DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: vehbi öz.
Nereden: Kayseri
Arabanız: 97 felicia 1.6 glxi

İleti cccihattt » 12 Arl 2011, 12:34

düzelme var biraz şuan 185 km oldu çeyrek depodan fazla benzinim var ama yinewde çok daha düşmesi lazım en az 250 km yi görmesi lazım bence
Kullanıcı avatarı
cccihattt
CLASSIC
CLASSIC

İleti cccihattt » 12 Arl 2011, 12:36

ayrıca felicia nın 1.6 sı 1.3 ten daha az yakıyor dostum bizim kasa ağır geliyor 1.3 e
Kullanıcı avatarı
cccihattt
CLASSIC
CLASSIC

İleti Kindred Brujah » 12 Arl 2011, 23:33

aslında tam öyle değil, 1.6 sı lpgde daha az yakıyor :) benzinde 1.3 daha avantajlı :)
cccihattt yazdı:ayrıca felicia nın 1.6 sı 1.3 ten daha az yakıyor dostum bizim kasa ağır geliyor 1.3 e

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 14 Arl 2011, 00:43

Arkadaşlar bugün yeni ölçüm yaptım, kullandıkça araba daha çok alışıyor sanırım shell Vpower benzine, tüketimde biraz düşüş oldu yeni değerler şu şekilde :

Not: Aynı benzinlik, aynı pompadan, makina atana kadar, yani bi önceki seferle aynı şekilde, hatta ve hatta aynı pompacı tarafından doldurulmuştur, değerler kesindir yani :)

Araç tipi = FELICIA 1.3 GLXi (MPi motor)
Yapılan yol = 469,7 KM
Tüketilen benzin = 32,13 Litre
Toplam fiyat = 138.16 lira
100 Km'de tüketilen benzin = 6.84litre/100km
Kilometre başına tüketim = 29.41 krş
Kullandığım yakıt = Shell Vpower 97 oktan

Ne dersiniz, değerler sizce nasıl ?

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti albatt » 14 Arl 2011, 21:52

selan arkadaşlar ben bu sabah fulledim arabamı. 100 km sonra buraya koyacağım ama benim tahminim kmde 340 altında olmayacağı yolunda bakalım en kısa zamanda yazacağım buraya.

1.6 MPI Felicia
albatt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali
Arabanız: felicia 1.6

İleti Kindred Brujah » 14 Arl 2011, 23:30

Hoşgeldiniz forumda yenisiniz galiba :) bekliyoruz değerlerinizi.

albatt yazdı:selan arkadaşlar ben bu sabah fulledim arabamı. 100 km sonra buraya koyacağım ama benim tahminim kmde 340 altında olmayacağı yolunda bakalım en kısa zamanda yazacağım buraya.

1.6 MPI Felicia

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir