1999 felicia boğaz kelebeği

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1999 felicia boğaz kelebeği

İleti samett234766 » 30 Arl 2011, 23:33

arkadaşlar merhaba 99 model mpi feliciam var boğaz kelebeği arızalandı tamiri mümkün mü ve sıfırı için 1000 tl diyorlar gerçekten bu kadar pahalımı çıkmasını bulmak kolay mıdır

samett234766
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: samet köse
Nereden: Ankara
Arabanız: felicia 1999

İleti felicia042 » 31 Arl 2011, 03:59

bi kez kendim tamir etmiştim. aynı arıza ise yardımcı olabilirim..
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti ruhicandkc » 31 Arl 2011, 11:10

Sıfırına 1000 Tl çok demiş biz 500 Tl ye servisten 0 ını almıştık.Sorunun ne olduğunu söylerseniz daha çok yardımcı olabiliriz.
Kullanıcı avatarı
ruhicandkc
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Adana
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti samett234766 » 01 Oca 2012, 00:54

araçı 2 defa bir kere ünaldı skodada bir defada sanayide bilgisayara bağlattım boğaz kelebeği arızası verdi

araç gazda ve benzinde giderken sanki arkadan biri tutuyormuş gibi gitmiyor eğer vites küçültüp zorlarsam 4000--4500 devirde vites atarsam gidiyor ama yavaşlayınca gaz yemiyor artı durduğum ve durmaya yakın yavvaşladığımda istop ediyor veya istop etme eğiliminde araca beyinci baktı ama sorun görmedi ve ayrıca bilgisayarda lambda sensör arızasıda verdi ama 2 ustada gazdan dolayı verdiğini söylediler araç şu anda ankara özdüzey otoda bir kaç gündür gidemedim yanına ama oradaki ustalar boğaz kelebeğine 920 tl dediler çok şaşırdım
samett234766
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia042 » 01 Oca 2012, 08:33

Arkadaşım felicia da boğaz kelebeği rolantiyi ayarlayan elektrik motoru vardır. Gaz kestiğinde motor devreye girer rolantiyi 800 devire ayarlar, Ama araca gaz verdiğinizde gaz teli boğaz kelebeğini açar aracın devri yükselir.

Öncelikle; Boğaz kelebeği arıza kodu nedir? bildiğim kadarı ile 2 çeşit kod var birisi gaz potansiyometre arızası diğeri boğaz kelebeği hasarı.

Eğer arıza %100 boğaz kelebeğinde ise; Boğaz kelebeğinin yan tarafında geçmeli kapak var. onu söküp içindeki dişli sisteminde hasar varmı kontrol edin. kelebek milinin etrafında potansiyometre var orayıda yağsız kontak spreyle temizleyin...
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Safariali » 03 Oca 2012, 20:26

boğaz kelebeğini sakın değişme arızalı değil dir bilgisayara inanmayın hemen muhakkak başka bir ayarsızlık söz konusu ben bu sorunu yaşadım 1.6 felicia da ve kendim hallettim aracımda iki hararet müşür girişi var müşürde 4 çıkış var 2 si kelebeğe 2 si hararet göstergesine gidenben iki tane müşüre ayrı ayrı bağladım ve evvelallah sorunum mafişşşş iii akşamlar
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti samett234766 » 06 Oca 2012, 20:26

yarın şaşmazda yüce otoya turgay ustaya gideceğim iyi usta dediler tavsiye ettiler bakalım arızamı kesin bulur inşallah
usta 92'den beri skodacıymış umarım bulur arızayı
samett234766
CLASSIC
CLASSIC

İleti cenkeser » 12 Oca 2012, 14:28

skodalarda boğaz kelebeği kolay kolay arızalanmaz ama başka arızaların belirtilerinden dolayı boğaz kelebeği arızalanmış gibi algılanır bunlar genellikle lambada sensörü ( yakıt sensörü ) , oksijen sensörü araç içindeki kaçak şaseler ve buna benzer şeyler bunun sebebidir iyi bir enjektörcü bunları rahatlıkla tespit eder ve çözer. Ama birde şu gerçek var eğer boğaz kelebeği gerçekten arızalı ise tamiri mümkün degildir malesef değiştirmek gerekir sıfırının fiyatı 500 T.L civarındadır
cenkeser
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Halit ARAS
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Felicia

İleti hakan48 » 20 Oca 2012, 21:48

cenkeser yazdı:skodalarda boğaz kelebeği kolay kolay arızalanmaz ama başka arızaların belirtilerinden dolayı boğaz kelebeği arızalanmış gibi algılanır bunlar genellikle lambada sensörü ( yakıt sensörü ) , oksijen sensörü araç içindeki kaçak şaseler ve buna benzer şeyler bunun sebebidir iyi bir enjektörcü bunları rahatlıkla tespit eder ve çözer. Ama birde şu gerçek var eğer boğaz kelebeği gerçekten arızalı ise tamiri mümkün degildir malesef değiştirmek gerekir sıfırının fiyatı 500 T.L civarındadır

Tüm Araclarda Olduğu Gibi Skoda Araclardada Boğaz Kelebeği Arızalanabilir, Fazla Şarj Vs Durumlarında Normal Arızalara Göre Daha Çabuk Arıza Yapar, Öncelikle Boğaz Kelebek Temizliği Yapılır, Adaptasyon Yapılır, Kontrol Ünite Degerleri Okunur Adaptasyon Sorunu Var İse Boğaz Kelebeği Arızalı Olma İhtimali Yüksektir, Boğaz Kelebeğinde Arıza Yok, Yeterli Voltaj Varsa , Hararet Müşürü Vs Yada Tesisatta Kopuk Kablo Yoksa , Aracın Ecu Beyni Arızalıdır,
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti felicia042 » 29 Oca 2012, 17:01

ben bir kez tamir etmiştim arkadaşlar rolanti dengesizliği vardı. değişecek dediler, adaptasyonla ayar tutmuyordu. 650 TL idi o zaman. ümidi kesmiştim zaten. söküp yan kapağını açtım. ay şeklinde krem renginde plastik dişli var ve yine siyah renkte plastik dişli vardı. bu dişlilerde kırıklar vardı. sert yapıtırıcılarla kırık dişlerin üzerine dolgu yaptım. daha sonra maket bıçağı ve törpü ile doldurduğum yerlerdeki dişleri diğerlerine benzettim. tekrar takınca çalıştı. işin özü mekanik hasar vardı giderdim.. 650 tl vermekten kurtulmuştum.
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir