FELICIA 1,9D GLX DİZEL MOTOR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FELICIA 1,9D GLX DİZEL MOTOR

İleti felicia-dizel_ahmet » 27 Oca 2012, 13:25

Merhaba Arkadaşlar;
1998 model Felica 1,9D glx yeni araba aldım. Daha önce favoritim vardı. Hem biraz daha konforlu olsun hemde yakıtı daha uygun olsun diye böyle bir seçim yaptım. Aracımı daha tanıyacak kadar yeterince kullanmadım.

Problemmidir bilmiyorum ama sabah soğuk havalarda ilk çalıştırmada egzozdan beyaz duman çıkıyor. dizel motorları tanımadığım için bu ne kadar normaldir bilmiyorum. 8-10 sn kadar duman atıyor sonra normale dönüyor. Radyatör suyunda herhangi bir azalma olmuyor. Yağ seviyesi de normal. aracı aldığım kişi duman attığını söyledi. ama ben genede aldım. sonuçta eski araba sen alana kadar bişey olmaz. sen aldıktan 1 ay sonra motorda indirebilirsin.

bu konuda özellikle dizel motorlar konusunda bilgisi arkadaşlar paylaşımda bulunursa çok sevinirim. Forumda dizel motorlar konusunda fazla bilgi yok.

Birde istanbul avrupa yakasında tavsiye edebileceğiniz usta varmı? malum usta çok önemli.
Teşekkürler.

felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Felicia 1.9D

İleti felicia_3437 » 27 Oca 2012, 14:19

bende bır felicia kulanıcısıyım ama benım aracım benzınlı dızel deyıl fazla bır bılgım yok dızel hakında ama şunu bılıyorum eskı Ww cediy lerin motoruyla aynı motor dur felicia dizelde sana gazi osman paşadan bir tamirci tavsiye edebilirim murat oto isterseniz cep numarasını vere bılırım skodadan anlayan bır ustadır
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti mustklc » 27 Oca 2012, 14:35

eski tip dizel dediklerinden almışsın. düzgün kullanırsın çok da problem çıkarmaz. mazot seçmez kötü mazot kullanabilirsin kızartma yağı bile atan var ama sorumluluk almam ona göre. :D sanırım az az yağ yakıyor bu motorlar ara sıra yağını kontrol et
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti felicia-dizel_ahmet » 27 Oca 2012, 22:01

mustklc yazdı:eski tip dizel dediklerinden almışsın. düzgün kullanırsın çok da problem çıkarmaz. mazot seçmez kötü mazot kullanabilirsin kızartma yağı bile atan var ama sorumluluk almam ona göre. :D sanırım az az yağ yakıyor bu motorlar ara sıra yağını kontrol et

işallah pişman olmam.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

İleti scania_seat_skoda » 27 Oca 2012, 23:06

gardaş beyaz dumanın sebebi yanma odasında aşırı yakıtın oluşması,
1.enjöktör memelerin kurum yapmış olabilir(motor soğuduğunda memedeki delikler tıkanır)
2.enjöktör memelerin bozuk olabilir
3. enjöktörlerin açılış basınçları düşmüş olabilir,(sökülüp sadece ayarla kurtara bilir)
4. subap gayıdlarından yanma odasına motor yağını indiriyor ola bilir,gayıdlar bozuk olmasada sadece gayıd lastiklerini değişmek gereke bilir.
dumandan dolayı motor yaptırmak gibi bi düşüncen varsa vazgeç derim ve 15 40 mobil MX ağır hizmet yağını tavsiye ederim.çünkü eski 1,9 motorlarla yeni nesil 1.9 motorların yatak ve yağ film boşlukları çok farklıdır.
kendi seatımda skodamda dostlarımın passatında ve seat larında tecrübe ettim 5 bin km de 200 gr yağ yakıyor,ufuk ustadan saygılarla
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti forman37 » 28 Oca 2012, 00:13

avrupa yakasında nerede oturuyosun ?
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti scania_seat_skoda » 28 Oca 2012, 19:03

forman37 yazdı:avrupa yakasında nerede oturuyosun ?

ben gebzede scania servisiyim,tır yani.ama 1.9 dizel wv motorlarda tecrüben fazladır.bildiklerimi aktarmak istedim.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia-dizel_ahmet » 28 Oca 2012, 23:20

scania_seat_skoda yazdı:gardaş beyaz dumanın sebebi yanma odasında aşırı yakıtın oluşması,
1.enjöktör memelerin kurum yapmış olabilir(motor soğuduğunda memedeki delikler tıkanır)
2.enjöktör memelerin bozuk olabilir
3. enjöktörlerin açılış basınçları düşmüş olabilir,(sökülüp sadece ayarla kurtara bilir)
4. subap gayıdlarından yanma odasına motor yağını indiriyor ola bilir,gayıdlar bozuk olmasada sadece gayıd lastiklerini değişmek gereke bilir.
dumandan dolayı motor yaptırmak gibi bi düşüncen varsa vazgeç derim ve 15 40 mobil MX ağır hizmet yağını tavsiye ederim.çünkü eski 1,9 motorlarla yeni nesil 1.9 motorların yatak ve yağ film boşlukları çok farklıdır.
kendi seatımda skodamda dostlarımın passatında ve seat larında tecrübe ettim 5 bin km de 200 gr yağ yakıyor,ufuk ustadan saygılarla

Teşekkürler paylaşımların için ufuk ustam.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia-dizel_ahmet » 28 Oca 2012, 23:22

Bahçelievlerde oturuyorum.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 28 Oca 2012, 23:23

akcanahmet yazdı:

Bahçelievlerde oturuyorum.

mustafa kardeş te yenı bosna yukselen skodadan ayırlan bır arkadaşımızdır
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti alwaysloser » 29 Oca 2012, 11:07

hayırlı olsun umarım büyük bir sorun değildir

çekişi nasıl arabanın
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti PİCK-UP » 29 Oca 2012, 11:29

fabrika verileri burada mevcut hayrlı olsun...

http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=14085
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti felicia-dizel_ahmet » 29 Oca 2012, 20:26

alwaysloser yazdı:hayırlı olsun umarım büyük bir sorun değildir

çekişi nasıl arabanın

çekişi fena değil. turbo dizel gibi değil ama genede iyi.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

İleti scania_seat_skoda » 22 Şub 2012, 22:06

arızanız devam ediyormu ahmet bey,
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti memetboss » 22 Şub 2012, 22:40

internette arattım konuyu. soğuk havalarda ilk çalıştırmada beyaz duman normal diyorlar. ne derece doğrudur bilmiyorum. sanırım bende de var aynı durum.
memetboss
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: memet bostancıoğlu
Nereden: Ankara
Arabanız: 2012 Octavia 1.6 TDI DSG Elegance

İleti felicia-dizel_ahmet » 25 Şub 2012, 23:57

scania_seat_skoda yazdı:arızanız devam ediyormu ahmet bey,

evet arıza aynen devam ediyor. hatta bugün sabah çalıştırdığımda aynadan bir miktar siyah duman gördüm. gaza basınca kesiliyor. inip baktığımda egzozdan siyah yada gri renk duman hiç görülmüyor. motor çalışırken yağ kapağını açınca az miktarda gri duman çıkışı var. ama sonra kesiliyor. geçen bi ustayla konuştum. yakıt pompasından kaynaklanabileceğini söyledi. pompaya bi baktırmayı düşünüyorum. ne yapacağımı bilemiyorum. eğer motor yaptırcaksamda bu motorlardan iyi anlayan birini bulmam lazım. birde maliyet olarak ne kadar gider onuda kestiremiyorum.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

İleti scania_seat_skoda » 26 Şub 2012, 00:36

ahmet bey motorunuzda tamirlik bir durum söz konusu değil.aklınızdan cıkartın motor tamirini.sabahları veya genelde rolantite çalışırken beyaz yada gri duman yapmıyorsa sıkıntı yoktur aracınızda.motor bu tabiki siyah duman yapacak,belirli zamanlarda.dediğiniz gibi sabah motor ısınana kadar ve vites aralarında dumanı önemsememek lazım bunlar arıza belirtisi sayılmaz.motor yağ kapağındakide gri duman değil buhardır buda canınızı sıkmasın. aracınızın çalışmasında sıkıntı yoksa pompanızada elletmenize gerek olmaya bilir,
yalnız en az senede bir kere enjektörlerinizi söktürerek temizletmenizde ve ayarlarını koltrol ettirmenizde fayda var.
motorunuzun yağını suyunu eksik etmeyin birde enjektörleriniz eşeme yapmasın.size kolay kolay masraf açmaz sanırım
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia-dizel_ahmet » 26 Şub 2012, 11:40

scania_seat_skoda yazdı:ahmet bey motorunuzda tamirlik bir durum söz konusu değil.aklınızdan cıkartın motor tamirini.sabahları veya genelde rolantite çalışırken beyaz yada gri duman yapmıyorsa sıkıntı yoktur aracınızda.motor bu tabiki siyah duman yapacak,belirli zamanlarda.dediğiniz gibi sabah motor ısınana kadar ve vites aralarında dumanı önemsememek lazım bunlar arıza belirtisi sayılmaz.motor yağ kapağındakide gri duman değil buhardır buda canınızı sıkmasın. aracınızın çalışmasında sıkıntı yoksa pompanızada elletmenize gerek olmaya bilir,
yalnız en az senede bir kere enjektörlerinizi söktürerek temizletmenizde ve ayarlarını koltrol ettirmenizde fayda var.
motorunuzun yağını suyunu eksik etmeyin birde enjektörleriniz eşeme yapmasın.size kolay kolay masraf açmaz sanırım

Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. biraz rahatladım. motor ısındıktan sonra rolentide çalışırken herhangi bir duman atma söz konusu değil. enjektörler ise ben aracı almadan hemen önce değişmişti. enjektörlerin üzerindeki geri dönüşüm hortumlarınıda yeni değiştirdim. ayar yapıldımı bilmiyorum. birde enjektörler nasıl eşeme yapar bilemiyorum. aracın çalışmasında ısındıktan sonra problem yok. bigün uzun yola çıkmam gerektiğinde yolda kalmam işallah.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir