bakım hk.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

bakım hk.

İleti ercan2002 » 23 May 2006, 12:02

merhaba arkadaşlar 2001 model felicia arabam var.1500 km ücretsiz bakımdan sonra araca herhangi bir bakım yaptırmadım zaten bakıma gidecek bir problemide olmadı.arada askerede gitmem nedeniyle cok fazlada kullanilmadi(20.000 km) arabadan herhangi bir şikayetim yok ama yazın uzun yola gitmeyi düşünüyorum. aradan uzun zamanlarda geçti ne gibi bakımlar yaptirabilirim?skoda servisi ücret olarak pahalı deniliyor normal servislerde bu işi yapabilirmi?bilgi veririseniz sevinirim teşekkürler

ercan2002
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 23 May 2006, 13:53

İçinizi karartmak gibi olmasın ama aracın çok uzun süre yatmasından dolayı kullanılmaya başladığı andan itibaren problemler çorap söküğü gibi gelebilir. Aracınızdaki birçok parça yıl veya km bazında ömüre sahiptir. Mesela triger kayışı 90.000km yada 5 Yıl şeklinde ömürlüdür (Felicia 1.3 de triger kayış değil zincirdir). Yani 5 yıl geçmiş ama araba isterse 0 km olsun o triger kayışına artık güven olmaz. Bundan dolayı aracınızdaki bütün yağ, su, hidrolik sıvıları ve akü öncelikle değiştirilmelidir. Diğer olası mekanik sorunlar ilk bakışta tespit edilemeyeceğinden bunlar kendini bir arıza olarak belli edene kadar pek yapacak birşeyiniz yok. Yetkili servis dışında bir skoda yada volkswagen özel servisinde aracınızın bakımını daha hesaplı yaptırabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti ercan2002 » 23 May 2006, 14:16

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.ilk planda dediklerinizi  yaptıracağım fakat şöyle bişeyde var araba 2002-2004 seneleri arası yatmıştı :) yani  2 senedir aktif haldede  kullanıyorum  açıkçası bi sorunda çıkarmadığı için bakıma götürmemiştim. kolay gelsin  iyi çalışmalar
ercan2002
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 23 May 2006, 15:47

Hiçbir bakım yapmasanız bile her 15.000 km de bir motor yağını değiştirmeniz şarttır. Tabi bu kaliteli tam sentetik bir yağ kullanıyorsanız geçerli yoksa madeni yağlar 6-7 bin km ancak idare ediyor.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir