ROLANTİ AYAR VİDASI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ROLANTİ AYAR VİDASI

İleti ZAMBOĞLU » 21 Ağu 2007, 18:26

arkadaşlar.
benim 1.3 karbüratörlü felicia nın rolantisi her ayarlamamdan sonra tekrar yükseliyordu sorunu buldum.

karbüratörün altında küçük bir vida var rolantiyi düşürüp yükseltiyor. o vida özelliğini kaybetmiş motor sarsıntısından dolayı kendi kendine oynuyor sonuç olarakda rolanti yükseliyor. parcacıları aradım skopar da dahil o ayar vidası yok. nereden bulunur o vida.yada vidanın üzerine birşeyler sürülüp sabitlenebilir mi. yorumları bekliyorum.

ZAMBOĞLU
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 21 Ağu 2007, 18:52

Sabitlememekte fayda var. Parçacılarda en azından uyacak bir ayar vidası vardır diye düşünüyorum. Hiç olmadı çıkmacılardaki dağılmış karbüratörlerden birinden alınabilir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti silverline93 » 21 Ağu 2007, 19:14

bence iyi bir rektifiyeciye veya makina imalat işleri ile uğraşan bir atölyeye götür ( tabii vidadan bulamazsan) yeniden vidanın yuvasını bir çap büyük matkapla delsinler oraya o matkaba uygun klavuz salsınlar ona görede vida taksınlar yada tornada kendileri çeksinler

BÖYLE UZUN BİR İŞLEM OLDUĞUNA BAKMA İYİ BİR USTA BU DEDİKLERİMİ YARIM SAAT İÇERSİNDE HALLEDEBİLİR VE EMİN OL ESKİSİNDEN DAHA SAĞLAM OLUR...
silverline93
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 21 Ağu 2007, 19:19

[quote="silverline93"]bence iyi bir rektifiyeciye veya makina imalat işleri ile uğraşan bir atölyeye götür ( tabii vidadan bulamazsan) yeniden vidanın yuvasını bir çap büyük matkapla delsinler oraya o matkaba uygun klavuz salsınlar ona görede vida taksınlar yada tornada kendileri çeksinler

BÖYLE UZUN BİR İŞLEM OLDUĞUNA BAKMA İYİ BİR USTA BU DEDİKLERİMİ YARIM SAAT İÇERSİNDE HALLEDEBİLİR VE EMİN OL ESKİSİNDEN DAHA SAĞLAM OLUR...
[/QUOTE]

Tam bunu da yazayım dediğim anda yazdınız.

Teşekkürler.Clap
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti silverline93 » 21 Ağu 2007, 19:24

önemli değilll sağolasınnn...
silverline93
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZAMBOĞLU » 21 Ağu 2007, 19:25

peki o ayar viasının tam olarak nereye bağlı olduğunu biliyormusunuz. şunun için soruyorum vidayı ben olduğu yerden çıkartıp, sadece vidayı dolaştırsam bulunca aynı vidadan tekrar yerine takabilirmiyim.
ZAMBOĞLU
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silverline93 » 21 Ağu 2007, 19:29

ya aynı vidayı bulabilirsin ararsan ama bulamazsan  başka yapıcak çare yok kendi vidanı kendin yapıcaksın zaten piyasada otomobil parçacılarında olur aradığın vida çünkü alüminyumdan imal edilmiştir hatta katkılı alimünyumdan genelde piyasa civataları(tabii özel imalat paslanmaz karbür ve ya pirinç değilse) st 37 imalat çeliğidir o da senin işine yaramaz sana menevişlenmiş pik döküm yada alimünyum vida lazım çünkü o özellikteki vidalar suyla ve yağ katkılarının içersindeki minarelllerle reaksiyon vermez.
silverline93
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 21 Ağu 2007, 19:58

kardeş iyi incele ..eğer sorun vidada değil ise silverline93ün dediği gibi yenibir giriş ve yeni bir vida şart...ama sorun sadece vidada ise tornacılar da bu işi yapabilir..vidayı al ve tornacıyla bir görüş...adamlar aynısını yaratıyorlar emin ol..selamlar

turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silverline93 » 21 Ağu 2007, 20:08

yanlız bu tarz civatalar hem malzemesi gereği hemde yapılışı acısından özeldir öyle allelade bir torna ustası bu işi yapamayabilir ancak işinde gerçekten usta tezgah kapasitesi yeterli ve malzemeden en önemliside vidayı ne için yaptığını iyi anlayabilen bir ustaya gitmelisin TORNADA VİDA ÇEKMEYİ BAZI USTALAR ÇOK KABA YAPIYOR HELE BİRDE ÖZEL VİDALARSA Kİ SENİN VİDANDA DİŞ DİBİ ÖLÇÜSÜ DİŞ SAYISI VE BOY İTİBARİ İLE ÖZEL VİDALAR KATAGORİSİNE GİRİYOR O YÜZDEN HASSAS ÇALIŞABİLEN KİÇ DEĞİLSE VİDA ÜZERİNDEKİ SALGILARI KOMPRETÖRLE ÖLÇEBİLEN BİR USTA BULALISIN BU OKADAR DA ZOR BİŞEY DEĞİL SADECE DUA ET YANLIŞ ADAMA RASTLAMA...
silverline93
Yeni Üye
Yeni Üye

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir