FELİCİA HARARET SAATi Yanlış gösteriyor ne yapabilirim?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FELİCİA HARARET SAATi Yanlış gösteriyor ne yapabilirim?

İleti meric90 » 28 Mar 2012, 00:20

Arkadaşlar 98 model 1.3 glx feliciamın fanı 110 dereceyi geçince açıyordu. İlk olarak fan müşürünü değiştirdik fakat yine hala aynı sonra termostatı değiştirdik yine aynı devam ediyor. Bu arada 2 tane de hararet müşürü denedik yine aynı. En son conta yakmış dediler onuda hallettirdik conta değişti fakat hala fan 110 da açıyor ama motor suyunun ısısını ölçtüğümüzde göstergedeki saat 110 gösterirken su 90 derece sıcaklığında çıkıyor. Yani anlıycağınız saat arızalı sanırım. Sürekli kırmızı çizgiye geliyor hararet yüksek gibi gösteriyor fakat aslında derece normal. Bu saatin tamiri var mıdır ? Ne yapabiliriz ? Yardımcı olabilrseniz sevinirim.

meric90
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: BAHADIR MERİÇ
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 1.3 GLX

İleti SilisTre » 28 Mar 2012, 02:23

Öncelikle merhaba dostum bendede 95 felicia var ben gösterge ekranını komple sökmüştüm panelin arkasında küçük somunlar var bunlar vibrasyondan gevşemiş olabilir neden diceksen ben ön paneli boyadım ledleri değiştirmek için söktüm bu somunlarıda sökmeye kalktım ilk defa sökünce ve sabah aracla hareket ettiğimde ne gördüm benzin olmadıgı halde aracta benzin yarı depo gösteriyor hararet olmadıgı halde arac soguk yanı 90 gösteriyor :S sonra benzin sıfır kademesine gelene kadar somunla oynadım hararet içinde fabrikada el termostadı ile suyun derecesini ölçtük onagöre somunu ayarladık o somunların o göstergelerle alakası oldugunu o zaman anlamıştım umarım verdiğim bilgi işine yarar dostum benimde bu şekilde başıma gelince anlamıştım sende göstergelerin arkasındaki somunlara bak soketleri sök paneli dışa al zaten arkasına baktıgında görüceksin onları ;) iyi forumlar
Kullanıcı avatarı
SilisTre
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdal tunalı
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Felicia

İleti SilisTre » 28 Mar 2012, 02:30

keşke daha önceden yazsaydın bu sorunu bu kadar işleme gerek kalmazdı belki kesin o somunlarla alakası vardır benim görüşüm forumdaki bilgili arkadaşlar daha detaylı yardımcı olur umarım;)
Kullanıcı avatarı
SilisTre
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdal tunalı
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Felicia

İleti meric90 » 28 Mar 2012, 15:47

Teşekkür ederim ama benim hararet saatim normal çalışıyor ilk kontağı açtıığımda sıfırda duruyor motor ısındıkça yükseliyor fakat fazla yükseliyor acaba senin dediğin gibi o somunlardan olabilir mi? Somunlardan olsa kotağı açar açmaz saat kalkmaz mı ? Yinede uygun bi zamanda göstergeleri söküp arkalarını kontrol edeceğim inşallah dediğin gibidir artık çözmek istiyorum bu problemi.
meric90
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: BAHADIR MERİÇ
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 1.3 GLX

İleti teknoart » 29 Mar 2012, 10:48

1,3 karbıratörlü felicia sahibiyim kesinlikle
termostatı 88°C; fan müşiri de 92-87°C kullanmayın ben kullandım ve aracım çok kez hararet yaptı,

Neden 88 derece termostat kullanmayın çünkü çok sınır bir rakamdır soğutma sisteminizdeki en ufak bir hatada motorunuzun harereti 100 dereceyi bulabiliyor, zaten 88 derecelik termostat açılana kadar motor sıcaklınığınız 90 ı çoktan geçmiş oluyor,

Neden 92-87 fan müşürü kullanmayın çünkü fan müşürü radyatörün çıkış kısmında yani motora yakın kısmında sıcak su radyatörden geçiyor fan müşürüne gelene kadar soğuyor su zaten fanınız çalışmıyor, çalışsada 87 derece olan radyatör suyu zaten sıcak olan motoru ne kadar soğutabilir, soğutmuyor zaten motor 100 derecelelere yaklaşıyor.

Ben kendi aracımda gördüğüm şeyler bunlar, benim aracımda devir daimde ve su eksiltme gibi bir sorun yok,

Felicia yada favorit 1.3 motoru olan arkadaşlar 80 yada bulabilirlerse 84 derece termostattan yukarısını takmayın, fan müşürü de en fazla 82-68 olmalı, benim aracımda bu şekilde kullanıyorum ve sorunum kalmadı önceden çok sorun çıkartıyordu.
teknoart
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)

İleti PİCK-UP » 29 Mar 2012, 12:36

meric90 yazdı:Teşekkür ederim ama benim hararet saatim normal çalışıyor ilk kontağı açtıığımda sıfırda duruyor motor ısındıkça yükseliyor fakat fazla yükseliyor acaba senin dediğin gibi o somunlardan olabilir mi? Somunlardan olsa kotağı açar açmaz saat kalkmaz mı ? Yinede uygun bi zamanda göstergeleri söküp arkalarını kontrol edeceğim inşallah dediğin gibidir artık çözmek istiyorum bu problemi.

http://www.skodam.com/kendin-yap/felicia-hararet-musuru-degistirme-t13046.html
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir