FELICIA 1.3 MPİ Motor Son Karar Aşaması : ATİKER VS. LOVATO

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FELICIA 1.3 MPİ Motor Son Karar Aşaması : ATİKER VS. LOVATO

İleti Kindred Brujah » 06 May 2012, 20:31

Arkadaşlar bildiğiniz üzere yüksek benzin fiyatları ve günlük yaptığım 50 km yol nedeniyle aracıma LPG taktırmaya karar vermiştim. Eğer bir aksilik çıkmazsa yarın sabahtan gidip son 1-2 yerle konuşup öğlenine ya da akşamına aracı bırakmak istiyorum. Bu iş biraz kumar bunu anladım. Ama son aşamada karar vermem için sizlerin değerli yorumlarına ve tecrübelerine ihtiyacım var. Aracım 1.3 MPİ motor felicia, o yüzden sadece bu motordaki araçla tecrübe yaşamış veya gözlem yapmış kişilerin yardımını istiyorum. Son kararımı vermeden önce sorularım şöyle :

- Atiker taktırırsam Ankara Üstün/Arılar otogazda takılacak. Boşa atınca, rölantide falan stop etme olayına garanti verilmiyor, veren ustada senin arabanla daha önce uğraşmamıştır diyor. Kesin stop eder diye bir şey yok ama %90'ı bu sorunu yapıyor diyor. Yaparsa çözebilir miyiz dediğimde ise yok hayır çözemeyiz diyor. Sürekli stop etmez arada bir yapar ama çözümü yok yapacağı varsa yapar diyor. Fiyat olarak 900 lira 10 taksit aldım, Easy Fast sistem takılacak, simit tüple.

-Lovato taktırırsam Ankara Damla otogazda takılacak. Yüzyüze görüşme fırsatım olmadı yarın gideceğim dükkana. Ama internet ve telefon ortamındaki görüşmelerimde stop etme olayı olsa bile yazılımsal olacaktır ve ince ayarlarla çözülebilir dendi. Bir kaç kişinin telefonu referans olarak verildi, aradım görüştüm onlarda da ilk başta stop etme olayı olmuş, kimi buji değiştirmiş, kimi filtre derken sorunlar çözülmüş, 20-25 kmdir stop sorunsuz sürüyorum diyenler oldu. Fiyat olarak 1390 lira 10 taksit. Smart sistem takılacak simit tüp olayını konuşmadım sanırım fark almazlar. Ancak smart sistemde eski lovato easy faste göre bizim araçlar için bir dezavantaj olan enjektör ısılarını okuyup gaz ısısına göre lpg'ye geçme durumu var. Yani regülatör sıcaklığına göre değilde gazın sıcaklığına göre geçiyormuş lpgye, ama felicia için regülatör sıcaklığına göre geçmesi daha iyiymiş öğrendiğime göre.

Şimdi iki kiti kıyaslarsak

Atiker -> 900 TL, stop edebilir tam çözümü yok diyorlar.
Lovato -> 1390 TL, stop etse de çözeriz diyorlar.

Aradaki fark büyük bir rakam, iki kitte'de felicia için görece daha uyumlu olduğu söylenen AEB yazılım kullanılıyor ECU'larda. Ancak duyduğum kadarıyla Lovatonun yazılımı daha ayrıntılı iken, Atikerde bazı ayar kısımları aktif değilmiş.

Aradaki 490 yani yaklaşık 500 liralık farka değer mi ? Herkes bu işte usta önemli diyor, Damla otogazın montaj konusundaki başarısını herkes bilir, Üstün/Arılı otogazı bilir misiniz nasıl bir yerdir ? İnternetteki yorumlara göre onlarda oldukça başarılı montajcılar, her gün bir çok araba geliyormuş onlara da ve atiker diyince orayı öneren insanlar mevcut. 500 lira büyük rakam beni düşündüren kısım burası, eğer yine de stop etme sorunu yapacaksa, bobin yanıp 300 lira masraf açacaksa gereksiz yere verilmiş bir para olacak. Forumda atiker takmış yıllardır sorunsuz binen kişilerde mevcuttu, benim burdan anladığım Atikerde olsa sorun bi şekilde çözülebiliyor olmalı, sonuçta sorunsuz binenlerin arabası farklı değil, onların aracında kondisyonu daha iyi parçalar hangileriyse yenileyince bizimkininde düzelmesi gerekmez mi ?

Çok kararsızım bu konuda, Lovato aslında daha çok güven veriyor, bilmiyorum, arada da 500 lira fark var, ilerde sorun çıkartırsa lpg dışında parça değişmi vs.. gerektirirse diye korkuyorum, o zaman harcamam gerekecek olan parayı baştan peşin vermiş olacağım için, ilerde çıkacak sorunları yaptıramayabilirim (örneğin bobin değişimini 300 lirayı gözden çıkarmayı) Lovato'da aynı sorunu yaparsa. Siz ne dersiniz ne yapmalıyım sizce ?

Mümkün olduğunca çok ve bugün içinde, en azından yarın sabah 9.00'dan önceye kadar fikir ve yorum yazabilirseniz çok sevinirim. Herkese teşekkür ederim.

The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti PİCK-UP » 06 May 2012, 20:35

aracı satma niyetin yoksa lovato taktır.. 3ün 5 in lafı olmaz böyle durumlarda çünkü hergün yapılan bir

durum değil...
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti Kindred Brujah » 06 May 2012, 20:38

Bir aksilik olmazsa önümüzdeki 2 yıl içinde satmayı düşünmüyorum. Sonrası için garanti veremeyeceğim :)

PİCK-UP yazdı:aracı satma niyetin yoksa lovato taktır.. 3ün 5 in lafı olmaz böyle durumlarda çünkü hergün yapılan bir

durum değil...
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti firarim19 » 06 May 2012, 21:23

Lovato bencede... zavolı sorunsuz demiştim sanırım sana ama baktın mı ona bılmıyorum
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti feliş » 06 May 2012, 21:33

Abi sen bilirsin ama lovato küçük motorlara olmuyor yinede yüzyüze konuş belki tam garanti verir damla otogaz
Kullanıcı avatarı
feliş
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus KÖKSAL
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: SKODA FELİCİA 1.3MPİ COMBİ GLXİ

İleti Kindred Brujah » 06 May 2012, 22:20

zavoliye baktımda internet fiyatları yüksek, sanayide de aynı fiyatsa bilmiyorum simit tank 1530 lira en standart kiti, alisei iyi olanı sanırım yeni çıkmış oda 1850 lira çok yüksek bir rakam :) yinede bi arayıp sorarım yarın onlara da zaten ankara'da alisei eğitimi almış tek bayilikleri var, normal kit bile takılsa en iyi montajı onlar yapar diye tahmin ediyorum.

firarim19 yazdı:Lovato bencede... zavolı sorunsuz demiştim sanırım sana ama baktın mı ona bılmıyorum

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 06 May 2012, 22:22

Valla işte bilmiyorum yarın yüz yüze görüşünce belli olur durum :) Atiker'den de çok şikayet eden var, araçtan soğumak istemiyorum çözülemeyen problemler yüzünden, lovatoda küçük motorlara uymuyor diyorsunuz ne yapsam bilemedim :(

feliş yazdı:Abi sen bilirsin ama lovato küçük motorlara olmuyor yinede yüzyüze konuş belki tam garanti verir damla otogaz

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir