boğaz kelebeği

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

boğaz kelebeği

İleti feliş » 08 May 2012, 19:45

Bugün bir tane sprey aldım boğaz kelebeğini temizlemek için yaw öyle bir kirlenmiş şaşırdım bu araba nasıl çalışıyor diye neyse temizledim parçalarını taktım yola bi düştük araba resmen zıplıyor ya birde gaz telinin üstüne dökmüştüm pedal yumuşacık oldu

Kullanıcı avatarı
feliş
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus KÖKSAL
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: SKODA FELİCİA 1.3MPİ COMBİ GLXİ

İleti Kindred Brujah » 08 May 2012, 22:25

En son ne zaman temizletmiştiniz ? Bende aldığımda temizletmiştim, 8 bin km oldu temizdir hala heralde :)

feliş yazdı:Bugün bir tane sprey aldım boğaz kelebeğini temizlemek için yaw öyle bir kirlenmiş şaşırdım bu araba nasıl çalışıyor diye neyse temizledim parçalarını taktım yola bi düştük araba resmen zıplıyor ya birde gaz telinin üstüne dökmüştüm pedal yumuşacık oldu
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti ince_murat » 08 May 2012, 23:01

Bende daha önce o spreylere kanmıştım ama sakın inanmayın. Bir tamirciye gidin kelebeği söktürün ve güzelcene temizletin çünkü iç tarafları o sprey temizlemiyor. Geçen hafta 40 TL ye temizlettim sonuç harika.
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat ince
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti feliş » 10 May 2012, 21:27

siz öyle diyorsunuz ama ben boğaz kelebeğinin beynini tüm söküp temizliyorum anlıyacağınız sanayide de gördüm aynı işlemi yapıyorum 40tl cepte...
Kullanıcı avatarı
feliş
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti serkan_3838 » 10 May 2012, 22:08

feliş yazdı:siz öyle diyorsunuz ama ben boğaz kelebeğinin beynini tüm söküp temizliyorum anlıyacağınız sanayide de gördüm aynı işlemi yapıyorum 40tl cepte...

söktükten sonra adaptasyon gerekiyormuş sanırım rölanti için bunu nasıl yaptınz veya sizde gerekti mi
serkan_3838
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serkan
Nereden: Kayseri
Arabanız: 2005 fabia elegance 1,4 16V 101 bg

İleti ince_murat » 10 May 2012, 22:32

serkan_3838 yazdı:
feliş yazdı:siz öyle diyorsunuz ama ben boğaz kelebeğinin beynini tüm söküp temizliyorum anlıyacağınız sanayide de gördüm aynı işlemi yapıyorum 40tl cepte...

söktükten sonra adaptasyon gerekiyormuş sanırım rölanti için bunu nasıl yaptınz veya sizde gerekti mi

tabi söküp temizliyorlar sonra taktıktan sonra aracı tekrardan bilgisayara bağlıyorlar sorun varmı diye bakıyorlar adaptasyon buysa eğer yaptılar ama farklı birşeyse onu bilmiyorum yanlış biliyorsam eğer bilgisi olan bilgilendirirse sevinirim.
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

İleti Kindred Brujah » 11 May 2012, 07:38

Evet adaptasyon o, aslında adaptasyon falan yok, varmış gibi yapıyolar, benim ustamda ilk temizlediği zaman, sormuştum ben, öyle bir menü var ama bir işe yaramıyor, adaptasyon tutmuyor bu araçlar, ilk temizlendikten sonra belki bir süre devir 1000-2000 takılabilir, oda biraz aracı kullanınca kendiliğinden düzeliyor demişti. Ki temizlikten sonra ben adaptasyon falan yaptırmadım, devrimde falanda hiçbir oynama zıplama olmadı. Sonuçta aracın kendi beyni var, kendi adaptasyonunu kendi yapcak kapasitede, ha değilse bile zaten, bu araç fabrikadan cillop gibi boğaz kelebeğiyle çıkıyor, zaten ona göre adapte yani, temizletince bi ayar yapmazsan en iyi konumuna dönmüş olur :) O adaptasyon işi biraz göstermelik bana sorarsanız :)

ince_murat yazdı:
serkan_3838 yazdı:

tabi söküp temizliyorlar sonra taktıktan sonra aracı tekrardan bilgisayara bağlıyorlar sorun varmı diye bakıyorlar adaptasyon buysa eğer yaptılar ama farklı birşeyse onu bilmiyorum yanlış biliyorsam eğer bilgisi olan bilgilendirirse sevinirim.
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti serkan_3838 » 11 May 2012, 15:16

Kindred Brujah yazdı:Evet adaptasyon o, aslında adaptasyon falan yok, varmış gibi yapıyolar, benim ustamda ilk temizlediği zaman, sormuştum ben, öyle bir menü var ama bir işe yaramıyor, adaptasyon tutmuyor bu araçlar, ilk temizlendikten sonra belki bir süre devir 1000-2000 takılabilir, oda biraz aracı kullanınca kendiliğinden düzeliyor demişti. Ki temizlikten sonra ben adaptasyon falan yaptırmadım, devrimde falanda hiçbir oynama zıplama olmadı. Sonuçta aracın kendi beyni var, kendi adaptasyonunu kendi yapcak kapasitede, ha değilse bile zaten, bu araç fabrikadan cillop gibi boğaz kelebeğiyle çıkıyor, zaten ona göre adapte yani, temizletince bi ayar yapmazsan en iyi konumuna dönmüş olur :) O adaptasyon işi biraz göstermelik bana sorarsanız :)

ince_murat yazdı:
serkan_3838 yazdı:

Kindred Brujah yazdı:Evet adaptasyon o, aslında adaptasyon falan yok, varmış gibi yapıyolar, benim ustamda ilk temizlediği zaman, sormuştum ben, öyle bir menü var ama bir işe yaramıyor, adaptasyon tutmuyor bu araçlar, ilk temizlendikten sonra belki bir süre devir 1000-2000 takılabilir, oda biraz aracı kullanınca kendiliğinden düzeliyor demişti. Ki temizlikten sonra ben adaptasyon falan yaptırmadım, devrimde falanda hiçbir oynama zıplama olmadı. Sonuçta aracın kendi beyni var, kendi adaptasyonunu kendi yapcak kapasitede, ha değilse bile zaten, bu araç fabrikadan cillop gibi boğaz kelebeğiyle çıkıyor, zaten ona göre adapte yani, temizletince bi ayar yapmazsan en iyi konumuna dönmüş olur :) O adaptasyon işi biraz göstermelik bana sorarsanız :)

ince_murat yazdı:
serkan_3838 yazdı:

evet haklısınz il günkü durumuna dönerse gerek kalmaz.bu arada sizin araç benzinliyidi sanırım lpg ile ilgili konulardan hatırladığım kadarıyla.eğer benzinli ise boğaz kelebeği temizletmek için 8bin km az değilmi
serkan_3838
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serkan
Nereden: Kayseri
Arabanız: 2005 fabia elegance 1,4 16V 101 bg

İleti Kindred Brujah » 11 May 2012, 16:22

Evet benzinli kullanıyorum :) Yok ben temizletmeyeceğim zaten, aldığım zaman aracın devir sensörü arızalıydı o zaman bir temizletmişti usta işte, 8-9 bin km oldu o zamandan bugüne de bir sorun yok çok şükür :) Bakalım bizde LPG'lencez bir yere güvenip de arabayı bırakabilirsek, benzin fiyatlarıyla başa çıkılmıyor :)

serkan_3838 yazdı:evet haklısınz il günkü durumuna dönerse gerek kalmaz.bu arada sizin araç benzinliyidi sanırım lpg ile ilgili konulardan hatırladığım kadarıyla.eğer benzinli ise boğaz kelebeği temizletmek için 8bin km az değilmi

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti feliş » 12 May 2012, 13:58

serkan_3838 yazdı:

Boğaz kelebeğini çıkarıp arkada fişleri var onları çıkarmıyoruz o fişler çıkarsa adaptasyon bozulur...
Kullanıcı avatarı
feliş
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti feliş » 12 May 2012, 14:04

Ben kursta görmüştüm hoca dedi boğaz kelebeğinin en az 6 ayda bir temizlenmesi gerekiyormuş birde adaptasyon yapılmazsa benzinde çok farkedilmez ama lpg deyken rolantide dalgalanma oluyor bizim başımızdan geçti.
Kullanıcı avatarı
feliş
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 12 May 2012, 16:13

benim bildiğim adaptasyon olayı boğaz kelebeğinin kapalı konumu ve tam açık konumunun öğretilmesi.

sonuçta mekanik parça eğer bu çalışması mesafesinin sınırlarını araç bilmezse hesabını yapamaz diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Kindred Brujah » 13 May 2012, 01:49

Bana çok mantıklı geldi bu açıklama :)

AhmetH yazdı:benim bildiğim adaptasyon olayı boğaz kelebeğinin kapalı konumu ve tam açık konumunun öğretilmesi.

sonuçta mekanik parça eğer bu çalışması mesafesinin sınırlarını araç bilmezse hesabını yapamaz diye düşünüyorum.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 13 May 2012, 10:05

Kindred Brujah yazdı:Bana çok mantıklı geldi bu açıklama :)

AhmetH yazdı:benim bildiğim adaptasyon olayı boğaz kelebeğinin kapalı konumu ve tam açık konumunun öğretilmesi.

aynen oyle hemde sanayıde kelebegı temızledıgını zanneden bazı tamırcıler kelebegı tornavıda ıle kastırıp kebelegın plastık dişlısını kırıyolar sonrada bu araba nıye gaz yemıyo derler ? forumdan bı arkadasımzı gece yarısı aradı benı sanayıdeyım bı roomster var bogaz kelebegını temzıletttık taktık araba gaz yemıyo dedı ne yaptıysak olmadı dedı aracın beynını bıle değiştirmısler ama nafıle aklıma dişlı geldı hemen gece cabbarımın marsına basıp dırek sanayıye gıttım hemen aracın başına çöktüm soktum kelebegı dukkanda dağıttım komple aklıma gelen basıma gelmıstı dişlı kırılmıs buyrun sıze arıza dedım orda herkes ağzı açık bana bakmaya basladılar. :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti ince_murat » 13 May 2012, 20:53

feliş yazdı:Ben kursta görmüştüm hoca dedi boğaz kelebeğinin en az 6 ayda bir temizlenmesi gerekiyormuş birde adaptasyon yapılmazsa benzinde çok farkedilmez ama lpg deyken rolantide dalgalanma oluyor bizim başımızdan geçti.

benim araç lpg ve rolantide dalgalanmalar oluyor hatta rolantide bir anda devir düşüp stop ediyor. boğaz kelebeğini yeni temizlettim bu arada.
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

İleti feliş » 16 May 2012, 17:36

ince_murat yazdı:
feliş yazdı:Ben kursta görmüştüm hoca dedi boğaz kelebeğinin en az 6 ayda bir temizlenmesi gerekiyormuş birde adaptasyon yapılmazsa benzinde çok farkedilmez ama lpg deyken rolantide dalgalanma oluyor bizim başımızdan geçti.

benim araç lpg ve rolantide dalgalanmalar oluyor hatta rolantide bir anda devir düşüp stop ediyor. boğaz kelebeğini yeni temizlettim bu arada.

Bizim felişte aynısını lovato da yapıyordu birde sanayiye gittik enjektörler yanmış, bunu nasıl anlayacağınızı söyleyim elinize bir geniş ağızlı hortumu yırtmayacak pense alın araç çalışırken lpg'nin enjektörün 4 tane hortumu var onları teker teker pense ile sıkın yani gaz gitmesini önleyin eğer araba birden devir düşerek çalışırsa tıkalı değildir ama bir ik tanesi tıkalıysa enjektör yanmıştır bizde öyle oldu enjektörün fiyatını sorduk 350TL dediler bizde güvenemeyip tüm sıralıyı atiker taktırdık.Tabiki sizin arabada başka nedenlerde olabilir bunuda söyleyim
Kullanıcı avatarı
feliş
AMBIENTE
AMBIENTE

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir